4. prosince 2012 8:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jediný muž vynesl celý okres do čela celostátního žebříčku chlípnosti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Andrij Buchalo je obžalovaný ze zneužití 118 dívek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrij Buchalo je obžalovaný ze zneužití 118 dívek. | foto: ČTK

ČESKÁ LÍPA Statistiky jsou neúprosné. Podle nich by se ženy z celého okresu Česká Lípa měly bát vyjít na ulici, protože se jedná o okres s nejvyšší mírou znásilnění a sexuálního zneužívání z celého Česka. Policie z České Lípy však odmítá, že by v práci selhávala. Naopak. Dopadla kriminálníka, kterého obvinila z více než sta mravnostních činů, a to se následně projevilo v policejní statistice.

Téměř 400 nezletilých dívek kontaktoval přes internet kvůli s nejrůznějšími sexuálními nabídkami 25letý Ukrajinec Andrij Buchalo. Českolipská policie ho nakonec obvinila ze 118 případů zneužití, za které se nyní zpovídá u soudu.

I díky tomuto případu se Českolipsko dostalo do čela tabulky, která srovnává počet mravnostních činů v jednotlivých okresech. Mluvčí tamější policie Ivana Baláková proto v rozhovoru pro Lidovky.cz upozornila, že výklad statistických čísel není v této kategorii trestných činů tak jednoznačný.

Statistika mravnostních činů za období leden 2008 - září 2012. KLIKNĚTE pro zobrazení celého žebříčku.

"Každá dívka, kterou tento muž kontaktoval, hraje v této statistice roli. A podařilo se objasnit přes stovku případů," zdůraznila Baláková

Mapa kriminality

Potvrzuje to i Michal Tošovský - autor unikátní Mapy kriminality, která na sexuální zločinnost na Českolipsku upozornila. Případ mladého Ukrajince podle něj dokonce sám o sobě představuje v celorepublikovém měřítku takřka desetiprocentní nárůst mravnostní kriminality.

"O nárůstu se zmiňuje i vládní zpráva o vnitřní bezpečnosti," uvedl Tošovský. "Vypadá to jako hříčka, pokud ale na základě zprávy o vnitřní bezpečnosti byla například přijímána nějaká opatření, jednalo by se o hrubou dezinterpretaci, jíž lze odhalit díky 'brouzdání v datech'," podotkl.

MAPA KRIMINALITY

Zajímá vás, jak velká je kriminalita v okolí vašeho bydliště? Podívejte se na mapu kriminality ZDE.

Nezisková společnost Otevřená společnost v pondělí spustila unikátní projekt Mapa kriminality, který nabízí zajímavé srovnání okresů pohledem na různé druhy trestných činů. Z pohledu indexu kriminality - tedy přepočtu trestných činů na 10 tisíc obyvatel - dopadlo Českolipsko jednoznačně nejhůře s indexem 31 (více viz box).

Na druhou stranu se okres pyšní tím, že se mu daří tyto trestné činy objasnit. Ve statistickém žebříčku mu patří sedmá pozice - tamější policie vyšetří 91 procent mravnostních činů.

Proč je Česká Lípa v čele statistiky? Umíme zneužívání dětí odhalovat, tvrdí místní policie

Několikanásobný kriminálník, rozpadlé rodiny, ale i aktivní přístup vyšetřovatelek. Mluvčí českolipské policie Ivana Baláková shrnula, proč okres Česká Lípa dominuje statistice mravnostních činů.

Lidovky.cz  Proč Českolipsko tak výrazně dominuje statistice spáchaných mravnostních činů?
Vysoký počet případů máme i díky tomu, že se nám v loňském roce podařilo zdokumentovat trestnou činnost jednoho pachatele, který kontaktoval přes internet asi 400 dívek. Snažil se je přimět k tomu, aby ho různě sexuálně uspokojovaly. Přemlouval je, aby mu posílaly "hambaté" fotky a s některými se snažil i sejít. A díky tomu nám statisticky to číslo tak stouplo - objasnili jsme přes sto jeho sexuální činů.

Lidovky.cz  Ale přesto, i kdyby nebylo tohoto kriminálníka, zřejmě i tak by okres byl na vrchních příčkách statistiky...
To může být i aktivním přístupem pracovníků, kteří se touto problematikou u nás zabývají. Dokáží s oběťmi pracovat a díky tomu se podaří případy opravdu zadokumentovat. Toto je tak citlivá trestná činnost, že se na ni přijde často během šetření jiného činu.

Lidovky.cz  Podle vás je tedy číslo vysoké, protože jsou vaši kriminalisté při odhalování sexuálního zneužívání či znásilnění aktivnější než jinde?
To já si netroufám tvrdit. Ale je pravda, že my tomu věnujeme prioritu už dlouho. Je tu tým vyšetřovatelek, které se tomu věnují léta a umí pracovat s dětmi tak, aby je dokázaly vyslechnout. Máme tu místnost, kde s dětmi - oběťmi trestných činů - mluví. Připomíná dětský pokojíček a vyšetřovatelky ho samy svépomocí vybavily - jedna namalovala obrázky na stěny, druhá ušila záclonky a podobně. Prostě se ty ženský snaží nad rámec psaných povinností a troufám si tvrdit, že i to se projevuje ve statistice.

Ale samozřejmě, ta statistika může být i výsledkem skladby obyvatel. Jejich sociální úrovní, kdy v narušených rodinách dochází k pohlavnímu zneužívání děti. Většinou nevlastním rodičem, který žije ve společné domácnosti. Více u nás dochází k pohlavnímu zneužívání dětí, než dospělých. Takže znásilnění máme méně.

spaŠárka Pálková
  • 3Diskuse