Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Soudní průtahy počesku. Co stihnou v Náchodě za 126 dní, trvá v Ústí skoro o dva roky déle

Česko

  5:00
PRAHA - Na konečný verdikt u soudu si můžete počkat i několik let. Průtahy jsou stále problémem, který trápí české soudnictví, třebaže jsou statistiky o něco lepší než v předchozích letech. Podle mapy průtahů, kterou sestavili právníci zabývající se touto problematikou, činí rozdíly mezi nejpomalejším a nejrychlejším okresním soudem třeba i dva roky.

Soud (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Právo na přiměřenou délku řízení zaručuje Listina základních práv a svobod každému. Vedle toho rychleji uložený trest lépe plní své funkce. Jenže v praxi se tyto skutečnosti nedaří vždycky naplnit. Dokazuje to nově aktualizovaná mapa průtahů, kterou vypracoval právník Andrej Lobotka z advokátní kanceláře David Zahumenský.

Její zveřejnění má podle autora hned několik důvodů. Jednak je to potřeba informovat občany o tom, jak dlouho může soudu, do kterého se třeba chtějí pustit, trvat. Zároveň má jednoduchý ukazatel také informovat občany o možnosti žádat za dlouholeté tahanice finanční odškodnění.

Ústí ve statistikách jako ‚jednička‘

Statistika opřená o data z ministerstva spravedlnosti ukazuje, v jakém regionu je čekání na verdikt nejkratší a kde naopak nejdelší. A výsledek? Vůbec nejhůře z číselných údajů vychází Ústecký kraj. Pokud jde o civilní řízení, pokulhával tamní okresní soud za nejrychlejším soudem v Náchodě v průměru o 676 dní, což jsou necelé dva roky. I v porovnání s ostatními ze skupiny nejpomalejších okresních soudů v civilním řízení činil rozdíl více než rok čekání navíc.

Mapa soudních průtahů: civilní řizení v roce 2015

Pokud jde o trestní řízení, rozdíl mezi délkou řízení u okresního soudu v Ústí a nejrychlejším soudem v Berouně se vyšplhal na 280 dní. Ve skupině deseti nejpomalejších soudů pak „předběhl“ děčínský okresní soud o rok a deset dní.

I ten se ale řadí k těm dlouhodobě problematickým. Trestní řízení vyřídí v průměru za 330 dní, což je pořád čtyřikrát delší doba, než kterou si může k dobru připsat soud v Berouně, který je podle statistiky vyhodnocen jako nejrychlejší. Alespoň co se trestního řízení týče.

Mezi soudy, na něž si právníci výhružně ukazují prstem, patří také Okresní soud Chomutov, Okresní soud v Jablonci nad Nisou a nejpomalejší z krajských soudů - Městský soud v Praze. Tam se na rozsudek v trestním řízení čekalo až 611 dnů, což je více než rok a půl.

Zdvojené průtahy? Paradox nezmizel. Pořád nestíháme, přiznává Pelikánův resort

Podle šéfa advokátní kanceláře Davida Zahumenského, který se tématem soudních průtahů dlouhodobě věnuje, nejde u zmíněných soudů o zcela výjimečnou situaci. „I po minulá léta se nacházely na pomyslných spodních příčkách tabulky průměrných délek trestních řízení,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Zato u krajských soudů se, jak ukazují detailní statistiky, průměrné délky trestních řízení každý rok výrazně mění. Není tedy možné vysledovat jakoukoliv, ať klesající, nebo stoupající, tendenci, jako u okresních soudů. Pokud jde však o problémovější civilní řízení, tam se do červených čísel dostávaly téměř všechny krajské soudy.

Pro ilustraci: zatímco ještě v roce Krajský soud v Ústí nad Labem zvládl odbavit civilní řízení v průměru „jen“ za 717 dní, o rok později už to bylo 1055 dní. Zato Krajský soud v Praze patří mezi „zářnější“ příklady. Rozdíl mezi posledními dvěma lety jen v řádu několika dnů.

Zbytečné průtahy dlouhodobě kritizuje dlouhodobě jak veřejné ochránkyně práv Anna Šabatová, tak Soudcovská unie. „Mezi délkou řízení u jednotlivých soudů jsou rozdíly. Příčiny tohoto stavu vznikly převážně v minulosti, kdy některé oblasti s vyšší nezaměstnaností a kriminalitou produkovaly řádově mnohonásobně vyšší počet sporů oproti ostatním,“ vysvětluje prezidentka unie Daniela Zemanová.

Orgány státní správy soudů na tento stav podle ní nereagovaly tím, že by „problémové“ soudy například posílily personálně i finančně, přestože o to byly předsedy soudů žádány.

Mapa soudních průtahů: trestní řízení v roce 2015

A jmenuje i další problém, který se týká hlavně civilních řízení. „Na jejich délce se také podílí neochota České republiky od soudů ‚odvést‘ některé typy sporů, které mohou rozhodovat jiné orgány, aniž tím utrpí práva účastníků,“ doplnila Zemanová.

Na délku řízení má ovšem vliv daleko více faktorů. Může jít o typ samotného skutku, počet účastníků řízení či kriminalita v daném regionu. Některé případy jsou složitější i kvůli tomu, že některá z osob pobývá v zahraničí.

Průtahy na spravedlnosti kvůli průtahům u soudů? Paradox vymizí. Pelikán posílí tým

Přesto nejsou autoři takzvané Mapy průtahů vzhledem ke statistikám úplně skeptičtí. „Dá se říct, že u většiny trestních řízení nedochází k porušování práva na přiměřenou délku řízení. O vyhovující rychlosti soudů v trestních věcech vypovídá i pohled na celkovou průměrnou délku trestních řízení za poslední roky – má dlouhodobě klesající tendenci,“ pochvaluje si Zahumenský.

I tak je podle odborníků potřeba brát tyto statistiky s rezervou. „I když je vývoj posledních dvou let nutné vnímat pozitivně, otázkou je, zda pokles není jenom dočasný. Možným důvodem poklesu je totiž přijetí nového občanského zákoníku, kdy mnoho lidí může čekat s podáním žaloby, až se trochu srovná právní praxe,“ popisuje obavu Zahumenský.

Pokud však jde o civilní řízení, tam je situace o něco horší. Čas, který lidé stráví čekáním na finální verdikt, je totiž výrazně delší. Jestliže Okresní soud v Ústí nad Labem vyřídí trestní řízení v průměru za rok, u civilního řízení jsou to více než dva roky.

Vliv mají i samotní účastníci řízení

Ministerstvo spravedlnosti si problém uvědomuje, zároveň ale připomíná, že situace ovlivňuje řada věcí a chyba prý není vždy na straně justice. „Je potřeba mít vždy na paměti, že celkovou délku řízení ovlivňuje celá řada faktorů, včetně přístupu účastníků, a ne všechny okolnosti mohou orgány státní správy předvídat či přímo ovlivnit,“ sdělila mluvčí Pelikánova resortu Zuzana Procházková.

Přesto ministerstvo mluví o řešení situace. „Rozdíly v délkách řízení mezi soudy jsou jedním, nikoli jediným, kritériem pro přidělování nově jmenovaných soudců. Noví soudci se přednostně přidělují k těm soudům, kde řízení trvá déle a kde je větší počet starších nedodělků,“ uvedla dále s tím, že se v současnosti vyvíjí nový model k posouzení, který bere rozdíly v délkách řízení v potaz.

Mapa soudních průtahů: trestní řízení v roce 2015
Mapa soudních průtahů: civilní řízení v roce 2015

Ačkoli lidé možnost požádat v případě soudních průtahů o finanční odškodnění, není jistota, že se jej dočkají. Tedy alespoň v zákonné lhůtě. Jak před časem informoval server Lidovky.cz, ani ministerstvo spravedlnosti není schopné vyřizovat žádosti o odškodnění za soudní průtahy včas. Lidem pak paradoxně nezbývá nic jiného, než se znovu obrátit na soudy. (více čtěte ZDE)

Mapa průtahů se ale nevěnuje jen „černým ovcím“ mezi soudy. Vyzdvihuje také rychlost některých okresních soudů, které plní statistiky pozitivnějšími údaji. Mezi desítkou v civilním řízení tak patří například strakonický, prachatický či mladoboleslavský soud. V trestním řízení pak nejrychleji odbavovaly případy v Berouně, Mladé Boleslavi, Svitavách či Domažlicích.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...