Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mapa radnic ztratila modrou

Česko

ODS poprvé přišla o většinu ve sněmu brněnských starostů. Ta jí i v době, kdy byla strana v opozici, pomáhala blokovat či zpomalovat některé návrhy.

BRNO Nová politická barva Brna je jasná. Místo modré má barvu duhy. Občanští demokraté, kteří dosud drželi většinu z 29 radnic brněnských čtvrtí, sčítají: v jejích barvách zůstalo deset starostů. To je historicky nejhorší výsledek.

Tento týden padl verdikt v poslední městské části: po zpochybnění výsledku komunálních voleb zvolili v Líšni starostou sociálního demokrata Břetislava Štefana. Sociální demokraté ODS téměř dohnali, mají devět starostů.

To, co vypadá na prohru, je pro ODS je ale paradoxně úspěch. „Vypadalo to hůř, po volbách se klepali všichni starostové,“ připomíná jeden z členů vedení brněnské ODS. Ačkoli ve většině čtvrtí vyhrála volby ČSSD, někde občanští demokraté uzavřeli koalice proti ní, jinde zase velké koalice. Prohráli ale například v Bystrci.

První starostenská židle se ale houpá, a to pod staronovým starostou Brna-jihu. Přestože sociální demokrat Josef Haluza byl trnem v oku především občanům Přízřenic a Horních Heršpic, které se dokonce chtěly osamostatnit, nedokázal se ani pro zklidnění situace postu vzdát. Starostou se stal s podporou ODS, ale hlavně jednoho komunisty. Občanští demokraté z Brna-jihu dostali od vedení nůž na krk: v koalici opřené o komunistu být nesmějí. A teď šéfové ODS musejí řešit nový oříšek, za komunisty zvolený zastupitel totiž přešel do klubu ČSSD.

Pomohli si zelení Procentuálně zaznamenali velký nárůst zelení: mají své lidi v čele tří radnic, povýšili tak na trojnásobek. Je to pro ně náplast na to, že vypadli z městské koalice. „Výsledek povolebních vyjednávání prokázal, že zelení jsou v Brně stabilní součástí politické scény,“ tvrdí předseda jejich klubu na „velké“ radnici Martin Ander.

Počet starostů ještě neříká nic o tom, kdo čtvrti ovládá. Někde je sice starosta za ODS, ale většinu v radě má ČSSD. To je příklad městské části Brno-střed.

Pozice starosty skýtá některé pravomoci uvnitř radnice, post zajišťuje jeho držiteli viditelnost, ale také členství ve sněmu brněnských starostů. Tento málo viditelný orgán se přitom podle Statutu města Brna musí vyjadřovat k některým městským dokumentům. V době, kdy byla ODS v opozici, jí zajistil některé výhody, například odsunula některé materiály včetně zvýšení daně z nemovitosti z programu městského zastupitelstva právě zdůvodněním, že se starostové nemohli vyjádřit.

Nestorem starostenského sboru je jehnický starosta Václav Šicha (nezávislý). „Je to moje šesté volební období,“ pochlubil se včera.

***

KDO KDE V BRNĚ STAROSTUJE

Starostové ODS: * Bohunice: Miloš Vrážel * Brno-sever: Sabina Tomíšková * Brno-střed: Libor Šťástka * Černovice: Jiří Hladík * Ivanovice: Jaroslav Elzner * Komín: Josef Dvořák * Královo Pole: Ivan Kopečný * Medlánky: Alena Valentová * Starý Lískovec: Vladan Krásný * Židenice: Roman Vašina Starostové SZ: * Bosonohy: Anastazios Jiaxis * Jundrov: Ivana Fajnorová * Nový Lískovec: Jana Drápalová

Starostové ČSSD: * Brno-jih: Josef Haluza * Bystrc: Vladimír Vetchý * Kohoutovice: Petr Šafařík * Líšeň: Břetislav Štefan * Řečkovice a Mokrá Hora: Marek Viskot * Slatina: Jiří Ides * Tuřany: Aleš Jakubec * Vinohrady: Jiří Čejka * Žabovřesky: Marek Šlapal Starostové KDU-ČSL: * Maloměřice a Obřany: Klára Liptáková * Žebětín: Vít Beran

Starostové TOP 09: * Kníničky: Martin Žák * Ořešín: Jan Levíček (na kandidátce Společně pro Ořešín) * Útěchov: Zdeněk Drahoš (nestraník) Starostové ostatní: * Chrlice: Petr Mandelík (Pro rozvoj Chrlic) * Jehnice: Václav Šicha (Sdružení nezávislých kandidátů č. 1) Zdroj: radnice městských částí

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: