Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Marek Dalík, asistent, který si v politice vylobboval miliony

Přátelé. Bývalý premiér Mirek Topolánek se svého poradce a lobbisty Marka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přátelé. Bývalý premiér Mirek Topolánek se svého poradce a lobbisty Marka... | foto: Lidové noviny

PRAHA Marek Dalík byl za vládní éry Mirka Topolánka považován za šedou eminenci české politiky. Podezření okolo lobbistova jména se za léta spolupráce s tehdejším lídrem české pravice objevilo mnoho. Nyní ho zadržela policie a bude muset vysvětlovat svoji roli v kritizovaném nákupu armádních obrněnců Pandur.

S Topolánkem se seznámil jako s bezvýznamným senátorem z Ostravy, když se pak politik stal šéfem ODS, zvolil si Dalíka jako svého poradce. „Má moji absolutní důvěru,“ zopakoval několikrát Topolánek. V prosinci také bývalý premiér novinářům vzkázal, že jeho přítel je znechucen poměry v Česku a uvažuje, že se přestěhuje do zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

Dalík figuroval v aféře uplatků poslance Kořistky, kdy kvůli podezření z úplatkářství skončil na několik hodin v policejní cele. Policie však nenašla jasný důkaz, že Dalík skutečně poslanci nabízel sumu 10 milionů.

Investor i podnikatel

Dalík loni čile obchodoval i investoval. V létě prodal mezonetový byt ve Špindlerově mlýně a apartmán v pražské ulici Na Valech, což mu vyneslo 27 milionů korun.

Se svým společníkem otevřel na podzim restauraci Porto´s Ristorante v luxusním bytovém komplexu Prague Marina v pražských Holešovicích a najevo vyšla také jeho osmimilionová investice do tenisového areálu ve Vestci.

Opět se také vrátil na Hradčany, když si koupil luxusní byt na pražských Hradčanech s výhledem na letohrádek Belveder.

Poslednímu obvinění musel čelit v souvislosti s nákupem obrněnců pandur pro českou armádu, kdy si měl podle bývalého manažera výrobce vozidel říct o úplatek ve výši 18 milionů eur.

Loni se také úkázalo, že nejspíše Martinu Bartákovi napsal prohlášení pro média v souvislosti s chystanými obviněními ke kauze Tatra. Pod dokumentem je přitom podepsán Bartákův mediální poradce David Hluštík, který uvedl, že má po Dalíkovi pouze pojmenováný počítač.

Nemovitosti a investice do tenisu

V roce 2005 si Dalík pořídil luxusní byt v Praze na Hradčanech za 8,5 milionů a o rok později mezonetový byt za 8,3 milionu ve Špindlerově Mlýně. Obě nemovitosti před dvěma lety dobře zpeněžil, za jejich prodej vyinkasoval 27 milionů korun.

Kde na byty v celkové hodnotě téměř 18 milionů korun vzal, zatím příliš přesvědčivě nevysvětlil. V roce 1999 založil PR agenturu New Deal Communication, pro koho firma pracovala ale Dalík nikdy neprozradil.

Oficiálně přiznal za šest let práce zisk 10 milionů. Tehdy se také stal poradcem v té době ještě severomoravského senátora Mirka Topolánka. Byty sice Dalík prodal, loni na jaře ale bulvární tisk zjistil, že kupuje lukrativní byt na Hradčanech za 42 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Dům už v roce 2009 koupila rodina finalistky České miss Heleny Benešové – tehdejší Dalíkovy přítelkyně.

Loni Dalík také investoval 8 milionů do koupě tenisového areálu Vestec u Prahy a společně s Radkem Mašínem si otevřel restauraci Porto´s Ristorante v luxusním bytovém komplexu Prague Marina v pražských Holešovicích.

Vila v Toskánsku?

Mašín se živí půjčováním lodí, právě na jeho jachtě se Dalík společně s Topolánkem a dalšími lobbisty plavili v létě 2009 v Toskánsku.

O tom, že v toskánském letovisku Monte Argentario vlastní Dalík vilu se spekuluje už dlouho. Společně s Mirkem Topolánkem tam traví léto téměř každý rok od známé dovolené s exministrem dopravy Aleš Řebíček, tehdejším ředitelem společnosti ČEZ Martinem Romanem a řadou dalších osobností byznysu a lobbingu.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...