16. ledna 2017 18:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zdravotní sestra z Rumburku chce odškodnění, po státu žádá 4 miliony

Marešová napjatě čeká na verdikt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marešová napjatě čeká na verdikt. | foto: Iveta LhotskáMAFRA

RUMBURK/PRAHA Bývalá zdravotní sestra z Rumburku Věra Marešová požádala stát o odškodnění za to, že čelila trestnímu stíhání. Podle státního zástupce zavraždila šest pacientů, ale soud ji pravomocně zprostil obžaloby. Nyní žádá Marešová po státu 4 miliony korun jako kompenzaci, o jejím nároku rozhodne ministerstvo spravedlnosti.

„Podali jsme žádost o odškodnění v celkové výši zhruba čtyř milionů korun,“ sdělila serveru Lidovky.cz právní zástupkyně Marešové Iva Jónová. Žádost podala advokátka uplynulou sobotu. Největší část nároku tvoří požadavek na pokrytí zdravotních komplikací způsobených trestním řízením, tuto položku vyčíslila advokátka na dva miliony. „Dále jsou tam nároky za omezení osobní svobody, náklady trestního řízení, uhrazení nemocenské nebo zásah do ochrany osobnostních práv,“ dodala.

Soud zprostil zdravotní sestru Věru Marešovou obžaloby z vražd šesti pacientů v...

Věru Marešovou zastupuje advokátka Iva Jónová (vlevo).

Marešovou policie obvinila v létě 2014. Během vyšetřování kriminalisté došli k závěru, že v letech 2010 až 2014 zavraždila sestra v Lužické nemocnici v Rumburku šest pacientů. Podle nich si tím chtěla usnadnit službu. Pacientům měla vpíchnout fatální dávku draslíku, po které zemřeli v důsledku selhání srdce. Marešovou však loni v lednu ústecký krajský soud zprostil obžaloby, v červenci pak jeho rozhodnutí stvrdil Vrchní soud v Praze. Marešová i tak strávila 429 dní ve vazbě.

Žádost o odškodnění připravovala Jónová postupně. Klíčové pro její zkompletování byl zdravotní posudek, jenž dorazil minulý týden. „Mohu potvrdit, že ministerstvo spravedlnosti obdrželo žádost o odškodnění paní Věry Marešové a její žádostí se budeme zabývat. Lhůta k vypořádání případného finančního plnění je 6 měsíců,“ sdělila serveru Lidovky.cz tisková mluvčí resortu Tereza Schejbalová.

Marešové může buď vyhovět úplně, částečně nebo její žádost zamítnout. V posledním případě se sestra může bránit žalobou. „Bude záležet, jak k tomu ministerstvo spravedlnosti přistoupí,“ řekla k tomu advokátka Jónová.

Vzhledem k délce stíhání, pobytu ve vazbě a zdravotních potížích je prakticky jisté, že stát Marešovou vyplatí. Zůstává jen otázka, kolik peněz jí přiřkne. „S ohledem na to, o co šlo, že té ženě hrozilo doživotní, má zničené jméno, tak si myslím, že ta částka nepřiměřená není,“ řekl serveru Lidovky.cz známý advokát Jaroslav Ortman, jemuž server případ popsal. „Ze své praxe ale mohu říct, že ministerstvo málokdy přiznává takto vysoké nároky a většinou to nechají dojít k soudu, aby se kryli, protože čtyři miliony je hodně,“ dodal.

Znalci obžaloby hrozí trest, soud má rozhodnout během února

Kriminalisté během vyšetřování vycházeli z posudku soudního znalce Radka Matlacha, pacienti podle jeho zjištění zemřeli v důsledku prudkého vzestupu hladiny draslíku v krvi. Státní zástupce František Stibor kolem tohoto posudku vystavěl obžalobu, že látku vpravila do těla pacientů právě Marešová. „Znalec potvrdil, že se v těchto případech jedná o stejný způsob provedení, čili o shodný modus operandi,“ uvedl tehdy Stibor.

Soudní znalec Radek Matlach.

Soudnímu znalci Radku Matlachovi hrozí zákaz praxe.

Jenže revizní posudek zadaný soudem závěry znalce Matlacha vyvrátil, jeho analýzu označili odborníci z Fakultní nemocnice v Olomouci za hrubě neprofesionální práci. „To, co předvedl, značí nezájem nebo lajdáctví. Nevím, jak bych to hodnotil jinak,“ uvedl hlavní autor revizního posudku Martin Dobiáš. Jako příčinu smrti u všech zmíněných pacientů určil jejich vážný zdravotní stav. Současně upozornil, že k vzestupu hladiny draslíku v těle dochází po smrti běžně.

Znalci z oboru psychologie navíc nenašli jediný motiv, jenž by Marešovou k vraždění vedl. Soudce ústeckého krajského soudu Roman Felzmann tak bývalou sestru obžaloby zprostil.

„Nebyl předložený přímý důkaz, listinný či výpověď svědka, jenž by obžalovanou usvědčoval,“ vysvětlil. Žalobce Stibor se odvolal, ale Vrchní soud v Praze ho nevyslyšel. „Krajský soud hodnotil důkazy podle svého vnitřního přesvědčení založeného na pečlivém uvážení všech okolností případu,“ uvedl mimo jiné předseda odvolacího senátu Michal Houdoušek.

Advokátka Jónová po osvobození své klientky podala podnět na kárné řízení s autory posudku obžaloby v čele s Matlachem. Ústecký krajský soud s nimi vede správní řízení, na jehož konci může být konec jejich znalecké praxe. Soud je krátce před rozhodnutím. „Předpokládáme, že ve věcí správního řízení bude rozhodnuto do konce ledna nebo během února,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Marcela Trejbalová.

Marešová napjatě čeká na verdikt.
Marešová právě uslyšela z úst soudce: Jste nevinná.
Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz