130 let

Jednání zvoleného prezidenta Petra Pavla s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). (22. února 2023) | foto: Anna Boháčová, MAFRA

Jurečkovo vyhození Najmona prověří protikorupční policie. Zajímá se o nahrávku

Česko
  •   13:42aktualizováno  14:11
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) prošetří kauzu vyhození šéfa Úřadu práce Viktora Najmona. Tomu měl podle nahrávky zveřejněné čtvrteční MF DNES za skončení v čele úřadu nabídnout ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka mimořádnou odměnu, když skončí v klidu dohodou, jinak mu napíše špatné hodnocení. Premiér Petr Fiala se Jurečky zastal, opozice mluví o vydírání a uplácení.

„Informace prošetří z důvodu věcné příslušnosti NCOZ SKPV. Stejně jsme postupovali v obdobných případech i v minulosti,“ uvedla ve čtvrtek na Twitteru policie.

„Budeme se zabývat informacemi, které jsou obsaženy v článku. Více to v současné době komentovat nebudeme,“ uvedl pro MF DNES mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Podle něj se nejedná o případ úniku nahrávky, ale skutečně o informace na ní zaznívající.

Premiér Petr Fiala (ODS) se ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve sporu s odvolaným generálním ředitelem Úřadu práce ČR Viktorem Najmonem zastal. Předseda vlády ve čtvrtek dopoledne před odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly.

Podle MF DNES ministr Najmonovi nabídl mimořádnou odměnu, pokud rezignuje, jinak že mu dá špatné služební hodnocení. Najmon si rozhovor s Jurečkou nahrál. MF DNES část nahrávky zveřejnila na webu. Jurečka Najmona odvolal v polovině února, od loňska opakovaně vyjadřoval nespokojenost s jeho řízením úřadu.

Fiala obsah článku nekomentoval, zatím ho nečetl. „S úřadem práce a vedením úřadu práce byl dlouhodobě velký problém. Stěžovala si na to řada lidí. Byla to situace, která byla dlouhodobě neúnosná. Pan ministr Jurečka se snažil o změnu managementu a o to, aby se úřady práce posunuly dál a potřebné činnosti mohly vykonávat efektivně, moderně a dostatečným způsobem. Na tom se nebyl schopen s vedením úřadu práce shodnout. Tehdejší ředitel byl chráněn služebním zákonem, Pan ministr hledal cestu, jak se na odchodu dohodnout,“ řekl premiér. Podle něj se situace v úřadu práce odblokovala a změna bude dobrá i pro zaměstnance.

Ve zveřejněné nahrávce ministr Najmonovi říká, že mu půlhodinová debata neukazuje, že by Najmon své řízení změnil. Jurečka uvádí, že v Najmona jako manažera nemá důvěru a nevidí smysl v pokračování „půlročního pingpongu“, který podle něj není ku prospěchu úřadu.

Žádá ho o rezignaci s mimořádnou odměnou, jinak mu předá nepříznivé hodnocení a po něm spolupráci ukončí. Najmon MfD řekl, že s takovou nabídkou počítal a proto ji chtěl mít zaznamenanou. Odejít „dohodou“ považoval za nepřijatelné a odměnu za „držhubné“.

Úřady práce čelí od loňska náporu. Sklízejí kritiku za zpožděné vyřizování a vyplácení dávek. Ministr Najmona kritizoval opakovaně. Minulý rok několikrát zmínil, že generální ředitel není při řešení potíží dostatečně aktivní a i přes navrhovaná opatření se situace nevyvíjela dobře. Najmon výtky a výhrady odmítá.

Už dřív sdělil, že své odvolání považuje za svévolné a nezákonné a proti rozhodnutí se koncem února odvolal. Ministerstvo opakovaně uvedlo, že odvolání bylo v souladu se služebním zákonem. Dočasně úřad vede vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva Karel Trpkoš. Odbory si stěžují na přetíženost pracovníků, nízké výdělky i postup zavádění digitalizace.

Služební hodnocení obsahuje „známkování“ výsledků. Ty mohou být vynikající, velmi dobré, dobré, dostačující či nevyhovující. Zákon u služebního místa představeného upravuje odvolání, pokud je v hodnocení závěr o nevyhovujících nebo dostačujících výsledcích. Jurečka už začátkem prosince novinářům řekl, že nespokojenost s řízením úřadu práce promítne do Najmonova hodnocení. Zopakoval to pak i v dalších týdnech.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás