„Dohodli jsme se dneska na tom, že v příštích měsících nedojde k tomu, aby z obcí s rozšířenou působností zmizelo naše kontaktní pracoviště... Harmonogram bude upraven a bude pokračováno v jednání se starosty. Upraví se to, aby nedocházelo ke zrušení bez náhrady,“ uvedl Jurečka. Podle něj budou místa v provozu do doby, než by žádosti o dávky mohla začít přijímat pošta. Do místa mohou také vyjíždět pravidelně pracovníci úřadu práce.
Úřad práce začátkem listopadu oznámil, že se chystá postupně zrušit 83 svých poboček po Česku, tedy více než pětinu. Čtyři stovky jejich zaměstnanců se měly přesunout na větší pracoviště. Vedení úřadu to zdůvodnilo i zajištěním bezpečnosti.
Podle Jurečky by dál měly fungovat tři desítky z 83 poboček. Pět desítek pracovišť v menších městech by se mělo uzavřít podle původního plánu.
Podle zjištění ČTK by v Jihočeském kraji dál mohla v provozu prozatím zůstat tři pracoviště z 12, která se měla původně zavírat. V Jihomoravském kraji by se měly uzavřít nejspíš všechny tři zamýšlené pobočky, v Libereckém všech šest, v Ústeckém všech sedm. Ze dvou pracovišť Karlovarského kraji by dál fungovalo jedno.
V Královéhradeckém kraji by se ze čtyř poboček rušila teď jedna, v Moravskoslezském ze čtyř dvě, v Olomouckém ze čtyř dvě, v Pardubickém ze sedmi tři či čtyři, v Plzeňském z osmi pět, ve Středočeském z osmi čtyři. Z 12 pracovišť na Vysočině by měla zůstat v provozu dál tři, ze šesti ve Zlínském kraji pak dvě či tři.
Na takzvané racionalizaci pobočkové sítě pracuje vedení úřadu od loňska. Chystané zavírání pracovišť vychází z analýzy, kterou si úřad nechal udělat. Úřad práce má po Česku 369 pracovišť v 256 městech a obcích. Podle takzvané systemizace je v něm od července 9837 služebních a 647 pracovních míst.