Mariánský příkop i Titanic

Nová verze Google Earth Ocean nabízí výlet do hlubin oceánů. Projít se tak lze i nejhlubším místem světa

BRUSEL Google Earth je jednou z nejoblíbenějších internetových aplikací. Nyní její tvůrci přicházejí s další novinkou. Uživatelé kromě detailního prohlížení povrchu Země budou moci prozkoumat také hlubiny oceánů. Společnost se tak zase o krok přiblížila svému cíli, kterým je vytvoření kompletní digitální prezentace planety Země.

Novou verzi Google Earth spustila firma oficiálně v pondělí v Bruselu a na několika dalších místech. Eric Schmidt, výkonný ředitel společnosti Google, řekl, že tak lidem poskytují možnost přehodnotit svůj pohled na důležitost oceánského ekosystému ve věci zdraví celé planety. „V diskusích o změnách klimatu se oceány často přehlížejí, i když jsou nedílnou součástí tohoto problému,“ dodal podle deníku Telegraph. Oceány byly dříve v aplikaci jen „mrtvými zónami“. Nyní při najetí kurzoru nad hladinu moře se obraz nezastaví, a nastává tudíž okamžik, kdy se divák seznámí s povrchem mořského dna.

Možnosti ale nejsou v celém oceánu stejné. Přístupné jsou zatím jen vybrané oblasti, o kterých existuje dostatek informací. Oceány pokrývají celkem sedmdesát procent povrchu planety, ale jen okolo pěti procent je prozkoumáno. Ponořit se pod hladinu lze například u nejhlubšího místa oceánu, u Mariánského příkopu.

Objevte Titanic Při prohlídce mořských lokalit uživatele provází celá řada fotografií, dat a videí přehrávajících tajuplný život pod hladinou. Tvůrci označili i další pro lidi zajímavá místa. Mezi ta nejvyhledávanější patří zajímavé surfařské či potápěčské oblasti nebo místa vraků lodí a ponorek. Například v Atlantském oceánu je vyznačeno několik potopených ponorek z 2. světové války. Po kliknutí na uvedená místa se jmény je divák odkázán na server mapující známé vraky po celém dně oceánu. Stejně tak můžeme najít místo vraku slavného Titaniku.

Ke spolupráci na tomto projektu, který si slibuje velkou uživatelskou oblibu, přizval Google například jedny z největších námořních expertů, společnost BBC a National Geographic. Dále spolupracovali s mnoha významnými výzkumnými ústavy, oceánografickými instituty nebo vládními organizacemi. Podařilo se jim získat i videa slavného francouzského badatele Jacquese Cousteaua, který zemřel před 12 lety.

Prohlížení si mořského dna ale není jediným cílem firmy. Nová verze Google Earth počítá i s dalšími možnostmi. Lze se tak dozvědět o sledování oceánu, změně klimatu anebo o ohrožených druzích. Evropská komise již firmě poskytuje data o znečištění moří, rybolovu či o teplotě moří. Podle produktového manažera společnosti Google Amita Sooda jsou tyto funkce připravené pro expedice, jež je mohou využít. Chtějí od nich pak získávat jejich polohu, kterou poté vyznačí na mapě. Expedice posléze bude moci do aplikace nahrávat data, jež během své cesty nasbírala. Videa a fotky ze svých „podmořských“ dovolených mohou na server taktéž nahrávat běžní uživatelé.

Cestování v čase Verze programu s označením 5.0 je ke stažení od pondělního večera. Kromě oceánů obsahuje i některé další změny. Přibyla možnost zkoumat povrch Marsu či sledovat některá místa na světě v proměnách času. Nová funkce „Time Machine“, v překladu stroj času, například nabízí možnost sledovat postupně od 70. let minulého století vysychání Aralského jezera. Řada evropských měst zase nabízí pohled na rostoucí výstavbu od roku 2000 nebo někde od roku 2003.

I přes miliony spokojených příznivců webové aplikace se Google Earth nevyhnul kritice, zejména z řad některých zájmových či státních organizací. Podle některých z nich se jedná o příliš detailní snímky, které by mohly velmi dobře posloužit teroristům při plánování útoků. Přestože je pořád možné vyhledat si je na různých místech na internetu, společnost byla po této kritice nucena některá strategická místa „rozmazat“.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.