28. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Marihuana může léčit, já ji mám ale zakázanou od manželky, říká lékař

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Lékař Radovan Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař Radovan Hřib. | foto: FUSA

PRAHA „Marihuana je méně nebezpečná než alkohol,“ řekl v on-line rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz lékař z brněnské nemocnice Radovan Hřib, který se zabývá léčebným konopím a vlivem na jeho pacienty. „Jsem klidně pro rekreační legalizaci,“ uvedl dále s tím, že on sám rekreačně tuto látku vyzkoušel. Závislosti na konopí se nebojí, přesto, že je u svých pacientů stále pozorný.

Tři gramy v jointech, další tři v jídle. Skoro padesátiletá Martina Kafková denně užívá léčebné konopí, aby se zbavila silných křečí a nesnesitelných bolestí. Od svých sedmadvaceti let totiž trpí roztroušenou sklerózou. Loni požádala Všeobecnou zdravotní pojišťovnu o přiznání individuální náhrady této látky. Ta ovšem žádost opakovaně odmítla. Pacientka ji nyní posílá k soudu.

Bezprecedentní příběh pacientky, který zevrubně popsal server Lidovky.cz, vyvolal řadu otázek. Měly by pojišťovny proplácet léčebné konopí? Jaký vliv má léčebné konopí na lidský organismus? A při jakých dalších nemocech vlastně může pomáhat u dalších pacientů? Toto téma se navíc dostalo do popředí i kvůli tomu, že aktuálně chybí zásoby léčebného konopí v českých lékárnách (více čtěte ZDE).

Je marihuana návyková? ptali se čtenáři nejvíce

Čtenáře v online rozhovoru, který probíhal v pondělí odpoledne, nejvíce zajímalo, jestli je marihuana návyková. „Ve svém oboru pracuji s látkami s mnohem větším potenciálem závislosti, takže se závislosti na konopí vcelku nebojím. Samozřejmě jsem u pacientů pozorný,“ uvedl Hřib s tím, že sám konopí vyzkoušel. Nemá s ním, ani s alkoholem, který považuje za nebezpečnější, problém. Marihuanu mu ale zakázala užívat, jak sám napsal, jeho manželka.

Další otázky na lékaře Hřiba se často týkaly toho, kdy a jestli vůbec je vhodné pro pacienty zahájit léčbu konopím a kdy mohou žádat o hrazení pojišťovnou. „Trpím Bechtěrevovou chorobou a dost častými záněty s tím spojenými. Užívám občas konopí, které mi pomáhá, je dle vyhlášky možno na tuto nemoc dostat legálně příspěvek na konopí?“ dotazoval se jeden z nich.

A dočkalo se mu kladné odpovědi. „Podle vyhlášky je možno vám předepsat léčebné konopí. Hrazení je v současné době v kompetenci zdravotních pojišťoven, od července 2016 to nemají zakázáno. Žádná paušální úhrada na léčebné konopí není. Je třeba individuálně žádat,“ poradil mu lékař Hřib.

Zato pacientům s onkologickým onemocněním by léčbu výhradně konopím nedoporučoval. „V současné době nejsou vědecké důkazy o možnostech takového způsobu onkologické léčby,“ napsal odborník na další otázky v online rozhovoru.

Sběrače technického konopí prý zbili policisté.

O tom, jaký vliv má léčebné konopí na lidský organismus, se podle něj stále vědci zajímají. Probíhají intenzivní zkoumání. „Rozsah působení kanabinoidního systému v těle je také probádán pouze zčásti, určitě má i protizánětlivé působení, ovlivňuje opioidní receptory a další,“ promluvil ke čtenářům lékařským jazykem.

Duševní poruchy a konopí

K otázce, jestli může způsobit schizofrenii či epilepsii, sdělil: „Může (nemoci) spustit, ovšem přibývá důkazů, že může i léčit“.

Hřib se nicméně jasně staví za legalizaci konopí. „Jsem klidně pro rekreační legalizaci za svou osobu. Marihuana je méně nebezpečná než alkohol. V medicíně bych se držel podání jako léku,“ odpověděl na dotaz, zda souhlasí spíše s dekriminalizací či úplnou legalizací.

Čtenáře také zajímala cena léčebného konopí. „Běžně si seženete 1 gram konopí za 200 korun. Slyšela jsem, že cena v lékárnách je 800 korun za gram. Je to pravda a jak je to celé pak pak propláceno,“ ptala se jedna z dotazujících.

Hřib ji ale vyvedl z omylu. „U konopí na ulici bych byl opatrný na kontaminaci různými látkami, bakteriemi, plísněmi,... Pokud mi paměť slouží, tak za 800 korun za jeden gram nikdy v lékárně konopí nebylo. Dovozové stávalo 300 korun za gram, v minulém roce české konopí stálo kolem 100 korun za gram,“ upřesnil odborník.

skŠárka Kabátová
  • 6Diskuse

Najdete na Lidovky.cz