Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Witowská s Gregorovou řešily kulturní dědictví slova pr*at. Nedomnívala jsem se, že to je sprosté, hájila se Pirátka

Česko

  15:35
Europoslankyně Markéta Gregorová z České pirátské strany považuje slovo pr*at za kulturní dědictví a ani ho vlastně alespoň v minulosti nevnímala jako sprosté. Politička se tak vyjádřila v souvislosti s agitací, ke které se v minulosti připojila proti sexuálnímu násilí.

„Nemyslím si, že je to sprosté slovo a divím se, že ho zde nemůžete opakovat, protože se domnívám, že se jedná o kulturní dědictví z Pelíšků,“ řekla Gregorová v úterý v pořadu Interview ČT24.

„Myslím si, že když jdete na demonstraci, tak jdete demonstrovat. Upozorňovat na nějaký problém. Pro mě je důležité, aby si lidi uvědomili, jaký problém se sexuálním násilím tady v České republice máme,“ objasnila svou účast na protestu v červnu loňského roku, na který si přinesla transparent s „takovým nešvarem“.

„Přiznám se naprosto na rovinu, že když jsem transparent psala, nedomnívala jsem se, že je to slovo vnímáno jako sprosté,“ uvedla Gregorová v odpovědi na to, zda by nebylo lepší poukazovat na problémy doby bez využití expresivních výrazů.

Michailidu je demokratka

Gregorová se v pořadu vyjádřila také k výroku své kolegyně Jany Michailidu, která se jako uchazečka o post předsedkyně strany otevřeně přihlásila ke komunistickému přesvědčení.

Michailidu podle europoslankyně chybovala výběrem termínu. Jako kamarádka nicméně ví, jak politička svůj výrok myslela.

„Byla to od ní naprostá chyba, že to slovo použila, protože to slovo tady má naprosto jasný význam, a sice minulý komunistický režim. Nicméně řekla, že se spíše identifikuje jako sociální liberálka severského střihu,“ hájila Gregorová svou kolegyni.

„Jsem její dobrá kamarádka, vím, že je nadprůměrně inteligentní, občas přemýšlí způsobem, který uniká mainstreamu. Ona se k žádnému autoritářskému režimu nehlásí,“ pokračovala Gregorová na obranu Michailidu. 

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat