Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Witowská s Gregorovou řešily kulturní dědictví slova pr*at. Nedomnívala jsem se, že to je sprosté, hájila se Pirátka

Česko

  15:35
Europoslankyně Markéta Gregorová z České pirátské strany považuje slovo pr*at za kulturní dědictví a ani ho vlastně alespoň v minulosti nevnímala jako sprosté. Politička se tak vyjádřila v souvislosti s agitací, ke které se v minulosti připojila proti sexuálnímu násilí.

„Nemyslím si, že je to sprosté slovo a divím se, že ho zde nemůžete opakovat, protože se domnívám, že se jedná o kulturní dědictví z Pelíšků,“ řekla Gregorová v úterý v pořadu Interview ČT24.

„Myslím si, že když jdete na demonstraci, tak jdete demonstrovat. Upozorňovat na nějaký problém. Pro mě je důležité, aby si lidi uvědomili, jaký problém se sexuálním násilím tady v České republice máme,“ objasnila svou účast na protestu v červnu loňského roku, na který si přinesla transparent s „takovým nešvarem“.

„Přiznám se naprosto na rovinu, že když jsem transparent psala, nedomnívala jsem se, že je to slovo vnímáno jako sprosté,“ uvedla Gregorová v odpovědi na to, zda by nebylo lepší poukazovat na problémy doby bez využití expresivních výrazů.

Michailidu je demokratka

Gregorová se v pořadu vyjádřila také k výroku své kolegyně Jany Michailidu, která se jako uchazečka o post předsedkyně strany otevřeně přihlásila ke komunistickému přesvědčení.

Michailidu podle europoslankyně chybovala výběrem termínu. Jako kamarádka nicméně ví, jak politička svůj výrok myslela.

„Byla to od ní naprostá chyba, že to slovo použila, protože to slovo tady má naprosto jasný význam, a sice minulý komunistický režim. Nicméně řekla, že se spíše identifikuje jako sociální liberálka severského střihu,“ hájila Gregorová svou kolegyni.

„Jsem její dobrá kamarádka, vím, že je nadprůměrně inteligentní, občas přemýšlí způsobem, který uniká mainstreamu. Ona se k žádnému autoritářskému režimu nehlásí,“ pokračovala Gregorová na obranu Michailidu. 

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat