Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fiala z SPD přeje Pekarové práci u pásu do 68 let, cesta na Tchaj-wan mu vadí

Česko

  12:32aktualizováno  14:02
Šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala vyčetl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS plánovanou cestu na Tchaj-wan, kterou organizuje předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Chápe, že je dobré udržovat mezinárodní vztahy, nicméně nepovažuje za šťastné, aby Češi zanevřeli na Čínu. V debatě šéfce TOP 09 vyčetl i zamýšlený odchod do důchodu v 68 letech.

„Zmrazí to naše vzájemné vztahy s Čínou. Koneckonců za několik let bude nejsilnější ekonomikou světa,“ kritizoval Radim Fiala z SPD plánovanou cestu na Tchaj-wan. Tu organizuje předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která s sebou hodlá vzít kromě několika senátorů i čtyři až pět desítek zástupců českých firem.

Pekarová Adamová souhlasí, že se Čína dere do ekonomického popředí, připomíná ale, že kromě ekonomiky a svých výrobků se snaží vyvážet i své hodnoty. „Čína chce být největší velmocí, ale je to také komunistický totalitní režim,“ opáčila mu.

Opozičnímu politikovi vadí, že s postupným ochlazením vztahů dojde i k uzavírání čínských firem v Česku, což nebude mít za následek pouze zvýšení nezaměstnanosti, problém podle něj bude i v přerušení dodávek drobných či větších komponent a zboží.

Na tyto argumenty ale předsedkyně TOP 09 neslyšela a snažila se mu argumentovat čísly. „Tchaj-wan u nás poskytuje asi 25 tisíc pracovních míst, zatímco Čína pouze čtyři tisíce,“ vyzdvihla.

„Praktikuje Scholz jinou politiku?“

Fialovi se rovněž nelíbí, že zatímco zástupci Sněmovny či Senátu létají na Tchaj-wan a snaží se ho podporovat, výrobní firma na čipy u nás nakonec nebude. „Jak je možné, že Scholz jel do Číny a mají továrnu na čipy v Drážďanech, a ne u nás?“ snažil se získat odpověď od Pekarové Adamové.

Doptával se, jestli Scholz praktikuje jinou politiku, na danou otázku ale jasnou odpověď nezískal. „To já nevím, ať si pan Scholz dělá, co uzná za vhodné. A my si taky budeme, doufám, dělat, co uznáme za vhodné,“ odbyla ho. Zdůraznila, že se politika nicméně nedělá tak, že lze vše vyřešit jednou návštěvou. „Musíte na vztazích pracovat dlouhodobě,“ řekla.

Uvedla, že pozvánku poslala i zástupcům kanceláře nově zvoleného prezidenta Petra Pavla, prozatím ale neobdržela odpověď. V souvislosti se zmínkou o Pavlovi se generála ve výslužbě zastala za jeho zvýšenou iniciativu. Zatímco Fialovi jeho aktivita ještě před inaugurací vadí, Pekarová Adamová je za ni ráda.

Myslí si, že jsme si zvykli na nečinnost dosluhující hlavy státu Miloše Zemana, zatímco Pavel chce pracovat od samého začátku. „Místo aby si po inauguraci vzal dobu na rozkoukání, chce se do toho rovnou vrhnout,“ pochválila ho.

„Chci vás vidět v 68 letech u pásu,“ zuřil Fiala

Moderátorka Terezie Tománková ve své Partii na CNN Prima NEWS otevřela i téma pozdějšího odchodu do důchodu, konkrétně až v 68 letech. Myšlenka vzešla na ministerstvu práce a sociálních věcí na rezortu Mariana Jurečky.

Pekarová Adamová připustila, že jde o jednu z variant, jak současnou situaci zvládnout. Zdůraznila, že to její vládní kolegové musí řešit proto, že předchozí vlády k tomuto nepopulárnímu, zato důležitému, kroku nedošly.

„Je pro nás klíčové, abychom důchodovou reformu měli a v této vládě ji připravili a schválili. Nemůžeme si udržet systém bez reformy. Dospěli bychom k tomu, že na důchody nebude,“ řekla. „Týkalo by se to generace čtyřicátníků a mladších,“ uklidňovala ve studiu.

Podle předsedkyně Sněmovny se mladí lidé obávají o své důchody, které by dle mnoha analýz nemuseli mít. „Můžeme si vybrat. Buď důchody nebudou, nebo budou velmi nízké. Nebo přistoupíme k nepopulárním krokům, ale my jsme na to připraveni, protože chceme pracovat pro budoucnost České republiky,“ ujistila.

Že jde o dlouhodobě neudržitelný stav ví i Fiala z SPD. Nicméně směrem k Pekarové Adamové poznamenal, že by ji chtěl vidět v 68 letech u pásu či v pekárně. „Problém je, že se nerodí děti, které by později platily daně, sociální a zdravotní pojištění. Tím by bylo na seniory. Dnes je to tak, že máme jednoho pracujícího na tři seniory. Pokud se budeme chovat jako vaše vláda, že máme krizi a čtyřikrát dražší energie, tak se budou lidé bát mít děti, aby je uživili,“ poznamenal.

„Lidé mají možnost rekvalifikace, nemusí celý život dělat jednu práci,“ odvětila mu.

Autor:

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...