Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Řeháková končí měsíc po personálním zemětřesení i jako Pavlova mluvčí

Brífink prezidenta Petra Pavla krátce po jeho zvolení prezidentem. Vedle něj Markéta Řeháková. (3. února 2023) foto: Profimedia.cz

Markéta Řeháková odchází necelý měsíc poté, co skončila ve funkci ředitelky hradního tiskového odboru, i z pozice mluvčí prezidenta Petra Pavla. Prvotní informaci Deníku N v noci na úterý potvrdil tiskový odbor Hradu i sama Řeháková. Provázela Pavla celou předvolební kampaní, po zvolení si ji prezident vybral jako svou mluvčí a šéfku hradní komunikace.
  21:49aktualizováno  3. října 7:56

V průběhu října už Řeháková v kanceláři prezidenta republiky nebude působit, poměr ukončí dohodou, a to k 31. říjnu, uvedl Hrad.

„Od začátku spolupráce s prezidentem Pavlem bylo mým hlavním cílem přispívat k pozitivnímu veřejnému mínění o jeho rozhodování a prezentaci. Důvodem mého odchodu z pozice tiskové mluvčí je snaha předejít spekulacím o uspořádání vztahů uvnitř prezidentské kanceláře,“ uvedla Řeháková krátce před půlnocí na síti X.

„Pokračování diskusí, které v uplynulých týdnech pronikaly do veřejného prostoru, by mohlo narušovat fungování prezidentského týmu a oslabovat celkový pozitivní dojem na veřejnosti, což by bylo v rozporu s mou dlouhodobou misí,“ doplnila Řeháková.

Pavla provázela celou předvolební kampaní, po zvolení si ji prezident vybral jako svou mluvčí a šéfku hradní komunikace. Na začátku září vedoucí prezidentovy kanceláře Jana Vohralíková oznámila, že Řeháková končí ve funkci ředitelky hradního tiskového odboru a zůstává „jen“ prezidentovou mluvčí.

Pavel ve vyjádření pro tisk připomněl, že s ním Řeháková „úspěšně prošla celou předvolební kampaní i náročným obdobím po nástupu do prezidentského úřadu“. Ocenil její schopnost předjímat i pracovní nasazení. „V týmu ji budu postrádat, ale její rozhodnutí i důvody respektuji,“ dodal Pavel.

Prezident podle Deníku N přitom ještě před týdnem dával najevo, že s Řehákovou nadále počítá. „Markéta Řeháková nebyla nijak odsunuta z pozice tiskové mluvčí. Zastávala funkce šéfky tiskového odboru i tiskové mluvčí a ukázalo se, že to opravdu nejde moc dobře zvládat dohromady, tak jsme se rozhodli udělat to jinak,“ řekl tehdy Pavel. Na pozici ředitele odboru komunikace zatím nikdo vybrán nebyl.

Hrad v poslední době oznámil několik personálních změn. S platností k úterý 5. září byl zrušen kabinet prezidenta Petra Pavla, skončila jeho ředitelka Linda Jozwiak Kopecká. O den později byl zřízen sekretariát prezidenta, jehož vedoucí se stala Lucie Obdržálková. Ve funkci také skončí šéf Pavlova poradního týmu Tomáš Richter. Serveru Seznam Zprávy sdělil, že předpokládá, že jeho mise bude naplněna během podzimu. Podle webu se na Hradě vytvořily dvě skupiny, které mají odlišné představy o působení.

Server Lidovky.cz v polovině září napsal, že bývalá velvyslankyně v Bosně a Hercegovině, Srbsku a Slovinsku Ivana Hlavsová má na Pražském hradě na starosti domácí protokol, vede ho od září. Odbor protokolu jako celek řídí Tomáš Pernický, dřívější velvyslanec v Bělorusku a Gruzii. Podle webu Lidovky.cz se promění i legislativní a právní odbor Hradu. Jeho ředitel Václav Pelikán odchází do důchodu, Hrad podle serveru opustí i právní poradce Petr Pánek.

Vizitka Markéty Řehákové (30):

  • Bývalá novinářka a bezpečnostní analytička Řeháková provázela Pavla celou jeho předvolební kampaní, po zvolení si ji prezident vybral jako svou mluvčí a šéfku hradní komunikace. Na začátku září vedoucí prezidentovy kanceláře Jana Vohralíková oznámila, že Řeháková končí ve funkci ředitelky hradního tiskového odboru a zůstává „jen“ prezidentovou mluvčí. Nyní tiskový odbor Hradu informoval, že ke konci října skončí i ve funkci mluvčí.
  • Brněnská rodačka Řeháková (narozena 6. srpna 1993) vystudovala bakalářské obory mediální studia a žurnalistika a evropská studia na Masarykově univerzitě v Brně (2018), poté absolvovala obor globální spolupráce a bezpečnost na Birminghamské univerzitě ve Velké Británii (2020).
  • V letech 2017 až 2021 pracovala pro vydavatelství Economia, mimo jiné jako korespondentka z Británie, poslední rok pak jako reportérka se zaměřením na politiku a bezpečnostní otázky.
  • Od října 2021 pracovala jako bezpečnostní analytička ve společnosti Semantic Visions, která se zaměřuje na oblast detekce rizik na internetu, mimo jiné radila vládě v boji s covidovými dezinformacemi.
  • S tehdejším prezidentským kandidátem Petrem Pavlem začala spolupracovat v květnu 2022, kdy nastoupila do týmu jeho projektu Spolu silnější. Stala se manažerkou komunikace prezidentské kampaně, po Pavlově volebním vítězství se stala ředitelkou odboru komunikace Hradu a tiskovou mluvčí prezidenta Pavla.
  • Řeháková byla na sociálních sítích kritizována za moderování tiskové konference v Pavlově štábu při sčítání hlasů druhého kola prezidentských voleb letos v lednu. Pavel se jí zastal, emoce, které projevila, byly podle něj naprosto pochopitelné a nepřekročily hranici. Řeháková přiznala určitou míru neprofesionality a nadměrné emotivnosti, kterou omlouvala výjimečností dané situace.
  • Počátkem září byl zrušen kabinet prezidenta Pavla, nahradil ho sekretariát prezidenta. Řeháková přišla o funkci ředitelky odboru komunikace, zůstala jen Pavlovou mluvčí. Podle webu Seznam Zprávy se na Hradě vytvořily dvě skupiny, které mají odlišné představy o působení. O rozporech mezi kancléřkou Janou Vohralíkovou a některými pracovníky informoval také Deník N. Zdroj: ČTK
Autoři: ,