Podle Marksové ve vedení úřadu výrazně přibylo úředníků, posilovat prý měli ale hlavně lidé v terénu. O to usilovala ale i Bílková, která řekla, že ji odvolání překvapilo a až do odpoledního vystoupení ministryně jeho důvod neznala.
Rozhodnutím Marksové byli překvapeni i koaliční a opoziční politici. Úřad práce má kolem 10 tisíc zaměstnanců, Bílková ho vedla od loňského května.
ČTĚTE TAKÉ: |
„V tuto chvíli se naše názory na služby zaměstnanosti rozcházejí. Posilovat by měli ti, kteří se věnují nezaměstnaným, a v oblasti sociálních dávek ti, co chodí do terénu. Nemohu souhlasit s tím, že neúměrně vzrostl počet úředníků na generálním ředitelství,“ uvedla Marksová.
Podle ní v roce 2011 mělo vedení úřadu šest desítek zaměstnanců, nyní jich má 340. Z nich stovka nastoupila kvůli evropským projektům a čerpání peněz a desítky působí v regionech, ne v centrále, upřesnila mluvčí úřadu Kateřina Beránková.
Nečekané odvolání
Odvolaná Bílková řekla, že výhrady k řízení úřadu slyšela od ministerstva poprvé. „Až do doby vystoupení paní ministryně na tiskové konferenci v televizi jsem neznala důvod svého odvolání, nehovořila se mnou o tom. Nikdy nemluvila ani o tom, kolik lidí by mělo být zařazeno na kterém stupni řízení úřadu práce,“ uvedla dosavadní šéfka úřadu.
Ministryně chce do příštího pátku vyhlásit výběrové řízení. Není dosud jasné, koho vedením pověří. Zatím ho převzali náměstci úřadu. Komunikace mezi vedením resortu a úřadu práce vázla už delší dobu. O možném odvolání Bílkové se v poslední době neoficiálně mluvilo.
Zastánci Bílkové
S rozhodnutím ministryně nesouhlasí zaměstnanci generálního ředitelství. Bílková podle nich patří mezi nejschopnější manažery státních organizací v zemi a dokázala stabilizovat téměř rozvrácené úřady práce.
„Nastavila nový organizační řád a novou organizační strukturu a přesvědčila zaměstnance, že jejich práce má smysl. O jejich zapálení a znovunalezené chuti do práce svědčí i dobře zvládnutá krize na začátku roku, kdy se úřad práce ocitl bez přístupu k informačním systémům,“ uvedla Beránková. Podle ní určité kroky chystají i odbory úřadu práce. Zatím je nepřiblížila.
Nedostatek personálu a problémy v IT
Bílková musela řešit hlavně nedostatek personálu a potíže s informačními systémy, které řádně nefungovaly. Úřad práce se podařilo posílit o stovky úředníků a sociálních pracovníků. Naposledy vláda před pár měsíci schválila přijetí 600 lidí, dalších 600 bylo v plánu pro příští rok. Marksová dv pátek řekla, že nemůže ale kabinet žádat o další síly, pokud není jasné, kde noví úředníci skončili a co dělají.
Strukturu úřadů práce změnila reforma exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). V dubnu 2011 vznikl „superúřad práce“ s krajskými pobočkami a kontaktními místy po republice. V lednu 2012 se úředníci přestali věnovat jen problematice zaměstnanosti, ale převzali i část agendy od radnic a začali vyplácet dávky. Získali také nový počítačový systém, který působil potíže. Letos na přelomu roku se museli kvůli pochybení při výběru dodavatele vrátit zas ke staronovým programům.
Zaskočeni jsou i politici
Pro sněmovní sociální výbor bylo podle jeho šéfa Jaroslava Zavadila (za ČSSD) náhlé odvolání šéfky úřadu práce překvapením. „Výbor byl s prací paní generální ředitelky velmi spokojen. Tam (v úřadech) došlo po situaci po odchodu ministra Drábka a jeho náměstka (Vladimíra) Šišky k poměrně radikální nápravě situace a atmosféry,“ uvedl Zavadil.
Postup ministryně zaskočil i vládní lidovce. „Za KDU-ČSL po konzultaci s předsedou strany bychom uvítali, kdyby se tyto zásadní kroky projednaly či byly aspoň zmíněny na koaliční schůzce,“ uvedl předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola. Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák ale předpokládá, že Marksová měla ke svému postupu důvod a že ho sdělí.
Údiv netajili ani opoziční občanští demokraté. „Nezaznamenal jsem žádný spor mezi generální ředitelkou a paní ministryní. Tak pro mě je to překvapivá zpráva. Je to snaha vládní koalice dosadit si své lidi,“ uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Změny v úřadu práce a jeho návrat k agendě zaměstnanosti chválili na tripartitě i odboráři a zaměstnavatelé.
Bílková působila v minulosti na ministerstvu práce. Věnovala se auditu. V roce 2007 ji tehdejší ministr a pozdější předseda vlády Petr Nečas (ODS) jmenoval vrchní ředitelkou Správy služeb zaměstnanosti. Funkci opustila v roce 2009. Pak řídila na ministerstvu financí odbor financování kapitol státního rozpočtu, pod který spadá mimo jiné oddělení zaměstnanosti a sociálních věcí.