Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
20. června 2014 19:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Doktor chtěl zabíjet postižené děti. Marksová ho vyhodí z vědecké rady

Michaela Marksová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michaela Marksová. | foto: MAFRA - Jan ZÁTORSKÝ

PRAHA Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová v nejbližší době odvolá z vědecké rady resortu Miroslava Mitlöhnera. Ten šokoval svým článkem o postižených dětech. V textu do odborného časopisu napsal, že by lékaři měli mít možnost ze zákona rozhodnout o smrti postižených dětí bez svolení rodičů či že by matky měly jít povinně na potrat, pokud by takového potomka čekaly.

Slova Mitlöhnera pobouřila šéfku resortu práce a sociálních věcí. „Nevěřila jsem svým očím, jak je možné publikovat v dnešní době takový text,“ řekla serveru Novinky.cz Marksová. „Trošku jsem měla pocit, že čtu něco z 30. let,“ dodala.

O textu v odborném časopise ji informoval předseda rady postižených Václav Krása. Ten již včera jménem Národní rady osob se zdravotním postižením vyzval ministryni, aby Mitlöhnera odvolala. Šéfka resortu ale byla v zahraničí.

ČTĚTE VÍCE O TÉMATU:

Situaci začala řešit dnes. Vědce Mitlöhnera chce co nejdříve odvolat z věděcké rady resortu. Osobně mu to ale zatím říct nestihla. Podle není nepřipadá v úvahu, aby byl v ministerské radě někdo, kdo je podepsaný pod takovým textem.

Publikovaný článek pochází z roku 1986. „V tu dobu taková rétorika byla zřejmě jakýmsi způsobem přípustná,“ řekla. „Nejenže byl zveřejněn článek s takto neuvěřitelným obsahem, ale ještě se jedná o to, že pan doktor recykloval svůj vlastní článek z 80. let a použil ho v projektu z dnešní doby,“ prohlásila.

Text vyšel v Časopise zdravotnického práva a bioetiky. Mitlöhner se v něm zaměřil na právní a etické problémy s narozením velmi těžce postižených, kteří nemají naději na zlepšení stavu. Píše, že by zákon měl například stanovit, aby ženy měly povinnost jít na potrat, pokud by takového potomka čekaly "s ohledem na prioritu zájmu společnosti na zdravé populaci". Když už by velmi vážně handicapovaný přišel na svět, měl by o jeho osudu rozhodnout jen lékař, a to bez stanoviska rodičů.

Podle autora společnost dokázala najít humánní řešení, kterým je v případě odhalených potíží a vývojových vad plodu přerušení těhotenství, měla by tedy najít i odvahu k ukončení života bezprostředně po narození.

skŠárka Kabátová, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.