Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podivné milosti. Vyšetřování už pochybnosti nebudí, říká oceněný lékař

Česko

  13:02
PRAHA - Nadační fond proti korupci udělil v pondělí další Cenu za odvahu. Tentokrát ji získal bývalý primář Martin Konečný, který před třemi lety upozornil na možný úplatek za udělení prezidentské milosti.

Držitel Ceny za odvahu Martin Konečný foto: ČTK

O uplácení se Konečný dozvěděl od své pacientky Radky Kadlecové. Bývalá policistka se do jeho psychiatrické péče dostala poté, co ji soud poslal na dva roky za mříže kvůli přijímání úplatků od cizinců žádajících o pobyt v Česku. A sama se mu svěřila, že pro ni byla zakoupena milost a prezident a jeho poradci dostali několikamilionový úplatek.

Konečný toto korupční jednání ohlásil na policii. Prezident Kadlecové udělil milost v listopadu 2009. Vyšetřování však nepotvrdilo, že by rozhodnutí předcházelo uplácení.

Cena za odvahu jako způsob národní psychoterapie

Lidovky.cz  Když jsme spolu před půl rokem hovořili, vyslovil jste pochybnosti k průběhu šetření protikorupční policie. Platí to stále?
Pokud si pamatuji, tak jsem uváděl, že po výslechu mě pak už policie nekontaktovala, ačkoli uváděla, že budu zbaven mlčenlivosti, abych mohl sdělit další podrobnosti. Proto jsem tehdy vyslovil jisté pochybnosti. Ale policie pak pokračovala dál. Kontaktovala mě a probíhalo další vyšetřování, o kterém ale nesmím hovořit. Vše bylo tedy uvedeno na pravou míru, proto ve mně teď vyšetřování pochybnosti nevzbouzí.

Lidovky.cz  Policie už případ odložila, proč se nesmíte k vyšetřování vyjadřovat?
Na straně prezidentské kanceláře bylo vyšetřování zastaveno. Čímž se neříká, že ke korupci nedošlo, ale že se korupci nepodařilo vyšetřit. Teď ale probíhá ještě nějaké vyšetřování, ke kterému já se nemůžu vyjadřovat.

Lidovky.cz  Nadační fond vám dnes udělil Cenu za odvahu. Je to pro vás zadostiučinění za všechny nepříjemnosti, které vás po oznámení možné korupce provázely?
Já to chápu jako symbolické gesto směrem k veřejnosti, kterým chce fond pana Janečka zdůraznit určité hodnoty, a tak probudit společnost, aby se lidi přestali bát. To považuji za velmi pozitivní. Myslím, že to je svého druhu národní psychoterapie, protože český národ má velmi hluboko pod kůží zažito, že se každý má starat jen sám o sebe. Snahou nadačního fondu je upozornit na to, že tento vzorec už dávno není funkční. Možná kdysi byl, ale v době demokracie, kdy můžeme všichni veřejně vystoupit a říct nahlas svůj názor, už neplatí. Zákony platí i pro prezidenta republiky. I když on má doživotní imunitu téměř na všechno.

Ještě než psychiatr Konečný promluvil o možné korupci v médiích, přišel o práci. "Rozeslal jsem celému vedení nemocnice otevřený dopis, ve kterém jsem upozornil, že jsme podle zákona povinni oznamovat korupci," uvedl lékař.

K TÉMATU:

S tím však nepochodil. Nemocnice mu naznačila, že „jeho setrvání ve funkci je spojené s riziky pro oddělení a nemocnici“ a musel podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru. O jaká konkrétní rizika se mělo jednat, mu už nikdo neřekl.

Odvaha chovat se standardně

Podnikatel Karel Janeček, který protikorupční fond založil a financuje ho, označil psychiatra Konečného za příklad toho, jak může být člověk odvážný - přestože odvážné chování zpravidla přináší i těžkosti. "Musíme se nad sebou zamyslet a brát to jako krátkodobou oběť, která se však z dlouhodobého hlediska vyplatí," uvedl Janeček.

Herec a moderátor Jan Kraus, který je členem správní rady nadačního fondu, pak dodal: "To, co udělal, je odvaha chovat se standardně v českém nestandardním prostředí," pronesl Kraus.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...