130 let
Hejtman Martin Půta.

Hejtman Martin Půta. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Martin Půta bude dál hejtmanem na Liberecku. Piráti a ODS získají v radě po dvou mandátech

Česko
  •   9:27aktualizováno  10:32
Liberec - Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem. Podle dohody s Piráty a ODS budou mít Starostové, kteří s drtivým náskokem volby v Libereckém kraji vyhráli, v radě většinu pěti míst.

Exministr Martin Kuba bude zřejmě hejtmanem. Na jihu Čech vzniká široká koalice v čele s ODS

Piráti a ODS budou mít po dvou mandátech. Do konce příštího týdne chtějí partneři připravit koaliční dohodu a programové prohlášení, aby je mohli schválit členové všech tří stran, řekl v úterý novinářům Půta.

„Závazek té největší volební účasti v Libereckém kraji od vzniku krajů je pro nás tím hlavním důvodem, že chceme připravit nejenom dobré programové prohlášení, ale především to v příštích čtyřech letech odpracovat tak, aby ti, kteří nás dohromady volili, nemuseli té volby litovat,“ doplnil Půta. Ve hře jsou podle něj dvě varianty ustavujícího zastupitelstva. „První je 27. října v případě, že výsledek voleb nebude zpochybněn u soudu,“ řekl. V opačném případě by ustavující jednání zastupitelstva bylo o dva týdny později, nejdříve 10. listopadu.

Starostové by podle předběžných dohod měli získat vedle hejtmana i statutárního náměstka, z resortů budou mít dopravu, kterou zřejmě znovu povede Jan Sviták, radní pro kulturu cestovní ruch a památkovou péči by měla být znovu Květa Vinklátová. Starostům připadnou i sociální oblast a také regionální rozvoj a evropské projekty. Piráti budou podle předběžných dohod odpovědní za ekonomiku, správu majetku, veřejné zakázky a informatiku a dostanou i resort životního prostředí a zemědělství.

Vítězné ANO nabízí na Vysočině podporu hejtmana z jiné strany. Na jihu Čech se rýsuje koalice s hejtmanem Kubou

Občanští demokraté převezmou zdravotnictví, které povede starosta Jilemnice Vladimír Richter a také školství, sport a zaměstnanost, v jehož čele má stát starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Oba jsou připraveni se svých funkcí vzdát. „Nejprve před námi ale stojí příprava rozpočtů na příští rok,“ řekl ČTK Ramzer. Odstoupit se tak oba chystají až po schválení rozpočtů v městských zastupitelstvech, což může být ještě letos, ale také až počátkem příštího roku.

Starostové volby v Libereckém kraji vyhráli potřetí v řadě. Hlas jim dalo 38,57 procenta voličů a získali 22 mandátů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO, jež má deset křesel a Piráti a ODS po pěti. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, má tři mandáty. K většině by Starostům stačilo spojit se s jednou z dalších úspěšných stran, taková koalice by ale podle Půty byla příliš křehká.

Starostové volby v Libereckém kraji vyhráli potřetí v řadě. Hlas jim dalo 38,57 procenta voličů a získali 22 mandátů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO, jež má deset křesel a Piráti a ODS po pěti. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, má tři mandáty. K většině by Starostům stačilo spojit se s jednou z dalších úspěšných stran, taková koalice by ale podle Půty byla příliš křehká.

Ve spojení s ODS a Piráty budou mít Starostové pohodlnou většinu 32 mandátů. Stejnou sílu by měla koalice s ANO, přednost ale dostaly dvě menší strany. Koalice ale podle Půty počítá s tím, že bude s ANO spolupracovat. Lídryni kandidátky a bývalé náměstkyni pro ekonomiku Jitce Volfové hejtman nabídl místo předsedkyně finančního výboru. „Myslím, že kontinuita v rozhodování a řízení ekonomiky je tady docela racionální, asi můžu říct, že tu nabídku přijala,“ řekl Půta.

Martin Půta

Datum a místo narození: 3. září 1971, Liberec

Vzdělání: vystudoval obor veřejná správa na Metropolitní univerzitě Praha

Kariéra: technolog a vedoucí výroby ve společnosti Vulkan v Hrádku nad Nisou (1993 až 2002)

Současná funkce: hejtman Libereckého kraje (od listopadu 2012); člen zastupitelstva Libereckého kraje (od února 2007), člen zastupitelstva Hrádku nad Nisou (od 2002); předseda české části Euroregionu Nisa (od března 2011).

Politická příslušnost: člen politického hnutí Starostové pro Liberecký kraj (2009-14 a od listopadu 2017), bývalý předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN; od března 2014 do dubna 2016), v letech 2004 až 2008 byl členem Strany pro otevřenou společnost (SOS)

Působení v politice: v politice se začal angažovat v rámci sdružení Hrádek potřebuje změny!, které v komunálních volbách v roce 2002 dostalo téměř 40 procent hlasů a Půta byl poté zvolen starostou, kterým byl do roku 2012, kdy se stal poprvé hejtmanem (křeslo obhájil i v roce 2016); sdružení uspělo také v dalších komunálních volbách v roce 2006 a a 2010; do zastupitelstva Libereckého kraje kandidoval za Stranu pro otevřenou společnost (SOS) již v roce 2004, nebyl ale zvolen; členem zastupitelstva se stal až v únoru 2007 jako náhradník poté, co rezignovala jedna ze zastupitelek; v roce 2008 byl zvolen do zastupitelstva jako lídr kandidátky Starostové pro Liberecký kraj, která získala sedm mandátů, a znovu v letech 2012, 2016 i letos, kdy jím vedené SLK jasně vyhrálo volby; v říjnu 2017 byl Půta zvolen do Sněmovny, mandátu se ale na ustavující schůzi v listopadu vzdal; Půta byl tehdy na liberecké krajské kandidátce STAN na posledním 17. místě, do Sněmovny ho poslaly preferenční hlasy

Rodina: ženatý, dvě dcery

Ostatní:

  • Po krajských volbách 2012 čelil Půta jako lídr vítězného SLK několika anonymním útokům.
  • V listopadu 2014 policie Půtu obvinila z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, který je jedním z projektů financovaných ROP Severovýchod. Půta se proti obvinění odvolal, jeho stížnost státní zástupce zamítl. Do vyřešení případu se vzdal funkce předsedy STAN a později odstoupil i z čela ROP Severovýchod. V čele Libereckého kraje zůstal. Půta obvinění odmítal.
  • V prosinci 2017 liberecký státní zástupce Radim Kadlček podal obžalobu na 13 lidí a čtyři firmy v souvislosti s úplatky u dvou evropských projektů. Mezi obžalovanými byl i Půta. Hejtman byl obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozilo pět až deset let vězení. Krajský soud v Liberci se začal kauzou zabývat o rok později. Letos v květnu soud Půtu zprostil obžaloby.
Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás