Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Martin Roman se před volbami bojí, nad ČEZ se začali slétat supi

Česko

  15:32
PRAHA - Tlak na vedení státem ovládané energetické společnosti ČEZ ještě nikdy nebyl tak silný a intenzivní jako v těchto týdnech a dnech.

Generální ředitel ČEZ Martin Roman foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Generální ředitel firmy Martin Roman teď horečně řeší skandál spojený s komandem na potírání černých odběrů elektřiny a jeho nekonzistentní postup v této věci naznačuje, že má strach.

"Je před volbami, a on se bojí atomového výbuchu, který volby v tomto státě přinesou," říká člověk, který dění v české energetice dlouhodobě sleduje, ale jako většina lidí z této branže odmítá mluvit na jméno.

Videozáznamy ze zásahů Oddělení netechnických ztrát, jak se úderka společnosti ČEZ oficiálně jmenuje, však nejsou jedinou frontou, kde teď vedení ČEZ musí odrážet útoky.

V Bruselu pokračuje vyšetřování evropského antimonopolního úřadu, který podezřívá ČEZ ze zneužívání dominantního postavení na českém energetickém trhu. A situace se mění i na politické scéně, kde se firma dosud mohla spolehnout na plnou podporu dvou hlavních politických stran.

ODS zatím Romana plně podporuje, ale v ČSSD se situace pomalu mění. Část sociálních demokratů totiž vidí firmu jako finanční zdroj pro řešení problémů s plněním státní pokladny. K tomu také v ČSSD vzrostl vliv důlní společnosti Czech Coal, která vede se společností ČEZ vleklý spor o ceny uhlí. 

Předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková protestovala 9. února v Praze před poslaneckou sněmovnou proti vymahačským praktikám společnosti ČEZ a sbírala podpisy pro petici

Elektroměry za 12 miliard

V úterý 9. února vyrazila šéfka politické strany Suverenita Jana Bobošíková před sídlo Poslanecké sněmovny na pražské Malé Straně. Spolu s někdejší členkou ČSSD Janou Volfovou před vchodovými dveřmi zastavovala poslance a ministry přicházející na schůzi dolní komory parlamentu a žádala je o podpis petice vyzývající politiky, aby si na ČEZ došlápli.

"Žádáme vládu a Parlament ČR, aby začaly rozhodně uplatňovat akcionářská práva českého státu ve společnosti ČEZ," píše se v petici, kterou podle Bobošíkové podepsalo osm poslanců, mezi nimi například Karel Šplíchal, Anna Čurdová, Martin Bursík a Kateřina Jacques. Většina oslovených však petici podepsat odmítla, a někteří to dokonce textovými zprávami iniciativně oznámili přímo na mobilní telefon Martina Romana.

Celý článek a další podrobnosti si přečtěte v sobotním vydání deníku

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat