Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V seriálu odhalil vraždu a drogy u vojáků z mise. Stropnický pod palbou

Vraždy

  14:09aktualizováno  16:10
PRAHA - Občanští demokraté neprosadili požadavek, aby se sněmovna v úterý zabývala účinkováním ministra obrany Martina Stropnického (ANO) v jednom z dílů televizního seriálu Kriminálka Anděl. Zařazení bodu navrhla Jana Černochová (ODS), podle níž Stropnický v roli vyšetřovatele udělal z vojáků dealery drog a vrahy.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) foto: Reuters

V seriálu se objevila i vražda jednoho z vojáků. Nikoli snad rukou Talibanu a sebevražedných fanatiků, jak k tomu v realitě může dojít, ale vrahem byl velitel mise.

Martin Stropnický hraje v seriálu jednu z hlavních rolí a současně, jako ministr obrany, by měl být asi posledním, kdo se snaží armádě vytvářet negativní PR. Dočkal se proto ostré kritiky.

Seriál Kriminálka Anděl
Ministr obrany Martin Stropnický v seriálu Kriminálka Anděl.
Ministr obrany Martin Stropnický v seriálu Kriminálka Anděl.
Ministr obrany Martin Stropnický v seriálu Kriminálka Anděl.

„To, co se vysílá v televizi, to je fikce, to není život, to jsou svým způsobem pohádky pro dospělé. V roce 2014 by už mělo být jasné, že co se děje na plátně, je smyšlenka a stylizace,“ uvedl před poslanci Stropnický.

Stropnický ve vyjádření na stránkách ministerstva obrany napsal, že chápe, že příběh mohl vyznít nevhodně a nešťastně a že se mohl některých vojáků dotknout. „A to mě rozhodně netěší. Vaší práce si totiž velice vážím,“ dodal.

Stropnický by se měl omluvit, tvrdí Černochová

V kriminálce například i řekne, že je mu „nějaká mise ukradená“. Jako televizní detektiv tak totiž reaguje na překážky, které mu armáda staví do cesty při vyšetřování. 

Scénář, který údajně sráží práci vojáků, si vysloužil kritiku z ODS. „Poškozuje obraz armády České republiky,“ uvedla Černochová a Stropnický by se podle ní měl vojákům omluvit. Podle Stropnického by se ale měli omlouvat spíše ti, kteří v minulosti snižovali armádní rozpočet a byli u pochybných transakcí, které měly i tragické následky.

ČTĚTE TAKÉ:

„Nešťastnější mi přijde načasování na dobu, kdy se schvaluje mandát na účast českých vojáků v zahraničních misích na nadcházející dva roky. Hrát v seriálu, který vyobrazuje naše vojáky jako bandu chuligánů, patřících spíše do vězení než na misi, mi přijde jako vrchol nevkusu,“ prohlásila Jana Černochová, starostka Městské části Praha 2 s tím, že Stropnický je politik a měl by si své role vybírat pečlivěji. 

Nezabývejme se seriálem

Jak zjistily LN, natáčení nových dílů probíhalo už v době, kdy Stropnický vedl ministerstvo obrany. „8. epizoda Kriminálky Anděl se natáčela v průběhu jara 2014. Rádi bychom zdůraznili, že konkrétní zápletky, postavy i jejich chování jsou zcela fiktivní a jsou vedeny čistě dramaturgickým záměrem tvůrců. Scénáře se u Kriminálky Anděl vyvíjely několik let nazpět,“ řekl pro server Lidovky.cz Martin Šnýdr, PR koordinátor Novy.

Anketa

Urazil ministr Martin Stropnický účinkováním v seriálu české vojáky?

Ne. Jde o seriál. Pohrdlivé věty neříká ministr obrany Stropnický, ale fiktivní seriálová postava. 1515
Ano. Jako ministr obrany by se neměl ani jako seriálový herec vyjadřovat negativně o vojácích. Měl účast v seriálu odmítnout. 581

Seriálem byl ‚zděšen‘ i předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD). „Je naprosto neuvěřitelné, že se k takové věci propůjčil současný ministr obrany,“ prohlásil. Proti sněmovní debatě o záležitosti se vyslovil předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. „Neměli bychom se zabývat seriálovou fikcí,“ podotkl. Pokud by se na program schůze dostal, poslanci by pouze udělali propagaci seriálu i televizi Nova.

Několik let starý scénář

Scénář vznikl ještě před tím, než Martin Stropnický usedl na post ministra obrany. „Na scénářích se začíná obvykle pracovat mnoho měsíců před začátkem natáčení, u Kriminálky Anděl se scénáře vyvíjely dokonce několik let nazpět. Konkrétní zápletky, postavy i jejich chování jsou zcela fiktivní a jsou vedeny čistě dramaturgickým záměrem tvůrců, kteří zasazuji děj do divácky zajímavého a atraktivního prostředí,“ tvrdí producentka seriálu Klára B. Follová.

Čtvrtá řada seriálu se natáčela sedm měsíců a každý z dílů se točil 7 dnů. „Pořadí epizod bylo dané už od doby vzniku scénářů. Konkrétní termíny vysílání vychází z vysílacího programového schématu, které se připravuje vždy nejméně na sezónu dopředu,“ dodává producentka.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat