130 let

Prezident Václav Klaus a policejní prezident Oldřich Martinů. | foto: ČTK

Martinů rezignuje do konce roku. Medaile od Klause ho dojala

Česko
  •   11:40aktualizováno  15:45
PRAHA - Policejní prezident Oldřich Martinů odejde do konce roku ze své funkce. Oznámil to po dopoledním jednání s prezidentem Václavem Klausem na Hradě.

Martinů s Klausem projednávali podmínky úterní tajné dohody koaličních vyjednávačů, za kterou se zaručil prezident Klaus.  Součástí byl i odchod z funkce policejního prezidenta.

"Byla to schůzka nejvyšších ústavních činitelů a já jsem byl rozhodnut závěry této schůzky akceptovat," řekl Martinů, který hovořil o uklidnění situace a "vytvoření podmínek pro klid na práci".

Žádné pochybení si nepřipouští. V aféře kolem už bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) prý nezpůsobil žádný únik informací, jak mu vytýkal ministr vnitra a předseda VV Radek John. Premiér Petr Nečas (ODS) odmítl, že by ho policejní prezident informoval o vyšetřování údajné korupce na SFŽP. Nemá prý informace z otevřených případů.

"Vnímám tento akt jako prvotní impuls k hlubším změnám, ke kterým musí v policii dojít," řekl ve středu odpoledne John.

Čtěte také


Funkci Martinů opustí k 31. prosinci, u policie ale zůstane. "Beru tento krok na vědomí, byl očekávaný," komentoval to premiér.

Ministr vnitra slíbil Martinů podporu vlády při zahraničním angažmá. Pro policejního prezidenta je prioritou místo u unijní policejní organizace Europol, možností je však podle něj více.

Stříbrná plaketa za odměnu
Prezident Klaus za službu zemi navíc udělil Martinů stříbrnou plaketu. "Tohoto ocenění si velmi vážím, je to ocenění nejen mé osoby, ale i všech policistů a všech policistek," řekl očividně dojatý Martinů třesoucím se hlasem. Za práci policejnímu prezidentovi poděkoval i ministr vnitra.

Na funkci policejního prezidenta bude vypsáno výběrové řízení. Do doby, než bude nástupce Martinů jmenován, povede policii některý ze zástupců policejního prezidenta. Nyní má policejní prezident dva náměstky - Ivana Bílka pro vnější službu a bývalého šéfa protikorupční policie Jiřího Nováka pro ekonomiku. Místo náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování je neobsazené, v listopadu na pozici rezignoval Viktor Čech. John Čechův odchod označil za velmi znepokojující signál, zároveň jej jmenoval svým náměstkem.

Jako o nástupci Martinů se nejčastěji spekuluje o Janu Berounovi, Bedřichu Koutném či o bývalém náměstkovi policejního šéfa Tomáši Kuželovi. Ministr John ve středu zdůraznil, že to musí být především krizový manažer s odbornými schopnostmi, kterého musí navíc podporovat všichni napříč politickým spektrem. Ve speciální komisi pro výběr nového policejního prezidenta by proto měli být kromě členů ministerstva vnitra a policejních odborů také zástupci všech parlamentních stran.

Spor vygradoval po kauze Drobil
Na odchodu Martinů trvaly právě Věci veřejné, její šéf John policejního prezidenta Martinů opakovaně vyzýval, aby funkci opustil. Vypjatý vztah mezi Martinů a Johnem vygradoval kvůli kauze Drobil a korupci na životním prostředí. 

Véčkaři pak hrozili, že pokud Martinů z funkce neodejde, strana nepodpoří koaliční vládu při úterním hlasování o nedůvěře vlády, které vyvolala opozice.

Předseda VV a ministr vnitra John vyzval již před údajnou korupční aférou Martinů k rezignaci. Klaus už kvůli tomu dříve přijal Martinů i Johna, svůj názor ale nevyjádřil.

Rok 2010 v obrazech

V souvislosti s kauzou kolem Státního fondu životního prostředí dal John podnět k prověření policejního prezidenta, protože podle něj vynesl na schůzce s premiérem Petrem Nečasem (ODS) citlivé informace. Martinů ale řekl, že žádné informace z vyšetřovacího spisu nevynesl, protože ho ani nezná. Inspekce již podle médií policejního prezidenta vyslýchala.

Odboráři chtějí hlavu Martinů i Johna
Vedle Martinů by měl podle odborové organizace Unie bezpečnostních složek (UBS) odstoupit i John. UBS dnes ráno oba vyzvala k rezignaci na svém webu. Martinů podle odborářů ztratil důvěru řadových policistů a nezvládl svou vysokou manažerskou funkci. John je podle odborářů nekompetentní a neznalý problematiky. "Ministr vnitra Radek John nezvládl tuto funkci, a měl by tedy v zájmu ČR podat demisi," uvedla UBS.

Hlavní události okolo možné výměny policejního prezidenta:

11. července - Nynější ministr vnitra Radek John (VV) dva dny před svým jmenováním do funkce ministra připustil, že by mohl odvolat policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Johnovi mimo jiné vadilo, že policie nešetří, a přitom by podle něj měla uspořit pět miliard korun.
1. října - Česká televize informovala, že ministr vnitra John vrátil policejnímu řediteli Martinů k přepracování návrh na úspory v jeho úřadu. Martinů údajně nesplnil Johnův pokyn, že z policejního ředitelství musí odejít 600 zaměstnanců.
24. listopadu - Náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Viktor Čech rezignoval, od Martinů prý necítil podporu pro své kroky. John poté Čechův odchod označil za velmi znepokojující signál, zároveň jej jmenoval svým náměstkem. John uvedl, že premiérovi Petru Nečasovi (ODS) už dříve navrhoval určitá jména na osobu nového policejního prezidenta, premiér s nimi ale nesouhlasil.
29. listopadu - Ministr John vyzval policejního prezidenta k rezignaci. Odůvodnil to údajně neutěšenou situací v policii. Nečas Johnovi vytkl, že ho o výzvě k rezignaci Martinů předem neinformoval.
1. prosince - Policejního prezidenta Martinů přijal prezident Václav Klaus. Policejní šéf se poté sešel i s premiérem Nečasem. Martinů jednání považoval za pozitivní.
3. prosince - Ministr vnitra John seznámil prezidenta Klause s 19 konkrétními body, které jej vedly k tomu, že vyzval policejního prezidenta k rezignaci. John ale tyto body odmítl zveřejnit. Ministr vnitra a předseda VV John připomenul, že výměna policejního prezidenta byla už v létě tématem jednání koalice. Média poté uvedla, že John Martinů vyčítá, že nesnížil personální stav prezidia o 30 procent a v době šetření jel na služební cesty do exotických destinací. Důvodem Johnovy výzvy k rezignaci Martinů byly prý i informační úniky a nespokojenost šéfů útvarů se situací v policii. 17. prosince - Martinů se sešel s premiérem Nečasem ohledně údajné korupční kauzy ve Státním fondu životního prostředí, kvůli níž v polovině měsíce rezignoval ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Kvůli kauze opoziční ČSSD oznámila, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Postupem Martinů se poté z Johnova podnětu začala zabývat policejní inspekce. Podle Johna bylo jednání nestandardní a Martinů na něm údajně vynášel citlivé informace z vyšetřování případu. Martinů ale řekl, že žádné informace z vyšetřovacího spisu nevynesl, protože jej ani nezná. 20. prosince - Koaliční lídři opakovaně jednali o kauze kolem odstupujícího ministra Drobila. Představitelé Věcí veřejných (VV), kteří předčasně opustili jednání, trvali na odchodu šéfa policie. Podporu vládě při nadcházejícím hlasování o nedůvěře vládě ve sněmovně podmiňovali odchodem Martinů. Důvodem odchodu VV z jednání bylo, že premiér Nečas těsně před koaliční schůzkou spojil výměnu na místě policejního prezidenta se změnami v čele ministerstva vnitra vedeného Johnem.
21. prosince - Koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) ve sněmovně ustála hlasování o nedůvěře. Zástupci VV po předchozí schůzce lídrů koalice s prezidentem Klausem oznámili, že proti vládě hlasovat nebudou. Do budoucna nicméně chtějí důvěru spojit s postupem proti korupci a obsazením funkce policejního prezidenta. Neoficiální informace hovoří o tom, že podle dohody koaličních stran policejní prezident Martinů z funkce brzy odejde.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás