3. června 2014 12:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Marvanová: Na můj odchod tlačili advokáti. Nepravdivé a neetické, míní šéf komory

Hana Marvanová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hana Marvanová | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká advokátní komora se pustila do odcházející první náměstkyně ministerstva spravedlnosti Hany Marvanové. Jako jeden z hlavních důvodů totiž uvedla tlaky z advokátních, exekutorských a soudcovských kruhů. Vadilo třeba snížení odměn pro advokáty, proti čemuž podle Marvanové jejich komora ostře protestovala. Předseda stavovské organizace Martin Vychopeň nicméně vyjádření Marvanové považuje za "nepravdivá, zavádějící a neetická".

Náměstkyně Marvanová prý cítila tlaky na odchod hned po příchodu na ministerstvo, hlavně kvůli plánovaným razantním změnám. Jednou z nich mělo být snížení odměn advokátů u vymáhání pohledávek do 10 tisíc korun a tedy zmenšení vysokých nákladů pro dlužníky.

ČTĚTE TAKÉ:

Jenže advokátní komora kvůli tomu podle Marvanové oslovila ministryni Hanu Válkovou. "...a ta mě zkritizovala, že jsem jim nevyšla vstříc. Na základě toho, že se do toho vložila paní ministryně, vznikl kompromis v podobě novely advokátního tarifu. Na jednání jsem nicméně zjistila, že vedení komor má obrovský vliv na legislativu ministerstva spravedlnosti," popsala Marvanová v MF DNES.

Takové tvrzení ale šéf komory považuje za "nepravdivá, zavádějící a ze stavovského hlediska za neetická". Zástupce z řad advokátů podle něj namíchlo, že ministerstvo o snížení odměn jednalo za jejich zády.

'Jednali za zády komory'

"Je pravda, že naše vystupování na těchto setkáních bylo razantnější, to ale až poté, co jsme byli informováni, že ministerstvo vedlo několik separátních jednání s představiteli a tvůrci návrhu novely občanského soudního řádu, nakonec v Poslanecké sněmovně předloženého skupinou poslanců, podle níž má být opuštěna zásada přiznání náhrady nákladů řízení spočívajících v zastoupení advokátem u pohledávek do 10 tisíc korun," uvedl Vychopeň ve vyjádření pro server Lidovky.cz.

Po tom, co se do debaty vložila Válková, skončila kompromisem v podobě novely advokátního tarifu. "Česká advokátní komora se řádně a včas k navrhovaným změnám advokátního tarifu, který je vydáván ve formě vyhlášky Ministerstva spravedlnosti, ve standardním připomínkovém řízení podrobně vyjádřila a svá vyjádření publikovala i na svých webových stránkách," uvádí Vychopeň.

Marvanová, původním povoláním advokáta, k tomu navíc podotkla, že vedení advokátní i exekutorské komory má obrovský vliv na legislativu ministerstva spravedlnosti. Odchod oznámila v neděli po schůzce s šéfem hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem. Zároveň oznámila, že jí Babiš nabídl, aby se stala jeho poradkyní. V úterý ji nahradil Robert Pelikán který se věnoval protikorupčním opatřením.   

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.