Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Marx v komiksu

Česko

Japonské „manga“ ztvárnění díla Kapitál Karla Marxe se těší velkému zájmu

důstojnějších pracovních podmínek.

Pocit viny z vykořisťování...

První díl komiksového Kapitálu vypráví příběh hlavního hrdiny Robina, který vede továrnu na sýr a vzbouří se proti socialistickým zásadám svého otce. Robin bojuje mezi svými kapitalistickými ambicemi a pocitem viny kvůli vykořisťování svých dělníků.

Komiks bude vydán také v angličtině, korejštině a čínštině. Objeví se prý na pultech také ve Spojených státech i v Evropě.

Komiksy „manga“ jsou v Japonsku uznávaným druhem tvorby. Autoři kreslených seriálů se nevyhýbají kontroverzním tématům, mezi nimiž v minulosti nechyběla například ptačí chřipka či komplikované vztahy se sousední Čínou.

TOKIO V letošním předvánočním čase si nové a na Západě možná nečekané příznivce nachází Karl Marx, píše agentura AP. Takzvaného „manga“ vydání jeho stěžejního díla – Kapitálu – se během několika málo dní v Japonsku prodalo na šest tisíc výtisků.

„Domnívám se, že lidé u Marxe hledají odpovědi na problematické otázky dnešní kapitalistické společnosti,“ uvedl na vysvětlenou Jasuke Maruo z nakladatelství EastPress. Právě tato společnost uvedla na japonský trh nevídaným způsobem ztvárněnou „bibli socialismu“ – komiksový příběh Kapitál.

Maruo dále uvedl, že komiksové vydání Kapitálu skýtá zábavný průhled originálními myšlenkami německého zakladatele socialismu. Cílovou skupinou vydavatelského počinu jsou pro něj v kancelářích zaměstnaní třicátníci, neboť právě ti si prý v době hospodářské krize nejlépe uvědomují chyby moderního kapitalistického systému.

Obživnutí levicové literatury Britský deník The Daily Telegraph soudí, že příznivé přijetí známé ekonomicko-politické teorie předznamenává obecné oživení levicově zaměřené literatury v Japonsku. To prý jde ruku v ruce s propadem někdejší druhé nejrozvinutější ekonomiky světa.

Sympatie k myšlenkám díla, jehož originál sepsal Karl Marx v roce 1867, se ovšem v Japonsku neprojevují jen obdivem k jejich zábavnému zpracování. Japonská komunistická strana totiž v poslední době zaznamenává nebývalý příliv členů, a to především z řad zaměstnanců velkých podniků, kteří se dožadují

Co je to MANGA? *„Manga“ je japonský výraz pro komiks. Na Západě jím označujeme japonský styl malby či kresby komiksů anebo typických japonských televizních animovaných seriálů a filmů – v takovém případě Japonci hovoří o „anime“. *„Manga“ je charakteristická přesnými tahy a čistými linkami a realisticky prokresleným pozadím. Postavy jsou zobrazovány disproporčně, z detailů jsou typické výrazně vykreslené oči a malé špičaté nosy. *„Manga“ tvorba nezřídka reflektuje společensko-politické problémy. maj,wikipedia.cz, manga.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!