Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Masaryk zůstal na kusy

Česko

Bude busta z betonu? I to je jedna z možností, jak nahradit vznešený bronz

OSTRAVA/FRÝDEK-MÍSTEK Rozbitá na kusy skončila bronzová busta Tomáše Garrigua Masaryka z Ostravy-Kunčiček. A úřady nyní řeší, co s ní.

Jasné je jedno: Zbytky poputují pravděpodobně do ostravského archivu nebo muzea. Horší to bude s výrobou nové sochy, protože pokud budou chtít dodržet její podobu, bude pravděpodobně potřeba vytvořit novou formu. Místostarostka Slezské Ostravy Hana Heráková slibuje, že vyvinou veškerou snahu, aby zničenou bustu TGM důstojně nahradili.

Nyní se však vede diskuze, zda ji vůbec stavět na veřejná prostranství, případně z jakého materiálu náhradní bustu zhotovit, protože na Ostravsku obdobné předměty rychle a většinou beze stop mizí. Odborníci obvykle navrhují použít například patinovaný beton či jiné méně ušlechtilé materiály, které lze ale povrchově upravit tak, aby bronz připomínaly.

Policisté objevili to, co z busty státníka zůstalo, loni v říjnu v jedné z vítkovických sběren. Vyšetřování ukázalo, že plastika má za sebou pobyt hned ve dvou sběrnách v této ostravské čtvrti. Kdo bustu Masaryka z Kunčiček vloni v září ukradl, rozřezal a přivezl do sběrny? To i přes policejní vyšetřování zůstává zahaleno tajemstvím. Sto dvacet kilogramů těžká plastika mu mohla přinést výdělek.

Úřady ale budou muset řešit i majetková a autorská práva k původní bustě. Ta se totiž před kunčickou školou objevila už v říjnu 1928 u příležitosti desátého výročí vzniku samostatného Československa. Během války a později i za vlády komunistů místní lidé Masarykovu bustu před nepřátelskými režimy schovávali. Na své místo před školu se vrátila v roce 1990, kdy už kdysi úhledná čtvrť nedaleko oceláren začala viditelně chátrat a nyní na mnoha místech nejvíce ze všeho připomíná chudinské ghetto.

Fakt, že Masarykova bronzová busta zmizela, není nijak překvapující. Podle odhadu kriminalistů za ni mohli zloději ve sběrně získat až deset tisíc korun. Hrozí jim maximálně tříletý trest. Přitom obvod Slezská Ostrava vyčíslil vzniklou škodu na sto tisíc korun.

V důsledku však v Kunčičkách mají štěstí v neštěstí - podobné, jaké kdysi měli na slavkovském bojišti, kde zloději ukradli reliéfní bronzovou mapu z vrchu Žuráně, odkud Napoleon velel slavné bitvě. Byla na kusy, ale podařilo se ji najít a nahradit novou právě z patinovaného materiálu. To busty Bedřicha Smetany a Petra Bezruče, které loni zmizely z FrýdkuMístku, stále figurují v policejních seznamech a na jejich místě stojí jen prázdné podstavce. Policisté si nejsou jisti, zda zloději ukradli busty jenom kvůli kovu, nebo i kvůli uměleckým hodnotám těchto děl. Frýdecko-místeckou bustu Bedřicha Smetany totiž zhotovil jeden z nejvýznamnějších českých sochařů 20. století Jan Štursa. Ve městě stála od roku 1926.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...