Diskuse k článku: Mašín: Milan rozumí, proč jsme mu na pohřeb nepřijeli

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 165
  • Poslední: 8.8.2010 22:20
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
K. Křivan 8.8.2010 11:23

A co případ generála Luži ?

Československo padesátých let bylo stejně tak "normální" a právní stát jako byl Protektorát. Zabití příslušníků SNB bylo stejně morálně v pořádku, jako zabití protektorátních četníků, kteří se podíleli na zatýkání partizánů.  Dejte si do Googlu "generál Luža" . Je to precedentní případ.

J. Kliment 8.8.2010 0:13

Komunistický režim je zločin na lidech

sám o sobě - jeho podstatou je násilí - a to nejen na tak zvaném " třídním nepříteli" ale, a to je na něm obzvlášť odpudivé, i na vlastních lidech, na těch, jimiž se zaštiťuje. Vyjdu li z premisy že neexistuje kolektivní vrah nemůže být vrahem režim jako takový. Ovšem známe z dějin příklady, kdy  režimy na vraždách a jiných zločinech  založily svou existenci. Vrahem můžeme nazvat člověka, který někoho zabije o své vůli, pro svůj prospěch. Voják ve službě který plní rozkazy není vrah. Stejně jako není vrah kat.  Obrovskou roli v ovládnutí lidí hraje propaganda - lidé nedokáží trvale vzdorovat  manipulaci, zejména pokud nemají přístup k  nezmanipulovaným informacím. Proto také všechny totalitní režimy  nenávidí jejich zdroje. Proti takovým režimům je boj, třeba i ozbrojený, zcela morální a v širším slova smyslu i legální. Ale podle mého názoru by takový boj měl směřovat k režimu, resp. jeho moci - je pochopitelné pokusit se likvidovat představitele režimu, jeho centra moci. Stejně tak  aktivní represivní orgány  které se podílejí na zločinech režimu musí počítat s aktivní obranou obětí téhož zločinného režimu. Potud je podle mne násilí  akceptovatelné. Osobně mám problém s tím, že v případě skupiny bratří Mašínů se tento ozbrojený boj poněkud obrátil i proti  normálním občanům, tedy vlastně proti spoluobětem. Pokud by šlo o náhodné usmrcení během protirežimní akce dokázal bych se s tím smířit, jenže tady šlo o opuštění republiky, po kterém navíc nenásledovala protirežimní činnost.  Pokud by skupina při násilném přechodu pobila jakýkoli počet pohraničníků či policistů během boje neměl bych problém, ti lidé se rekrutovali z prověřených kádrů - a to i záklaďáci. Ovšem zabití znehybnělé oběti či jakéhosi pokladníka - to za hrdinství považovat nemohu. Hrdiny pro mne byli spíš ti, kteří přecházeli hranice, riskovali život a svobodu a namnoze umírali proto aby se mezi lidi dostaly informace, zprávy a povzbuzení. Ti nechutnému a zločinnému režimu uškodili podstatně víc.

J. Sochorec 8.8.2010 4:00

Re: Komunistický režim je zločin na lidech

I kdyz mate v mnohem pravdu jsem presvedcen ze byste si mel precist Masinu pameti Ktere byli vysilany jak radie tak byli natisteni Ja jsem je ziskal na disku o 20 dilech Bratri Masinove a jejich pratele nez predchazelo k temto udalostem bojovaji i jinak proti Komunismu Sli po vzoru jejich otce ktery bojoval proti fasismu a polozil za CSR svuj zivot To  jeste spousta lidi nevedela co to je za vrazednou organizaci komunismus

M. Komárek 8.8.2010 11:54

Re: Komunistický režim je zločin na lidech

až na to srovnání kata a pohraničníka naprosto souhlasím. Kat to bere jako povolání a popraví člověka odsouzeného, který se provinil a popravil by ho beztak někdo jiný. To na pohraničníka nepasuje. Ten vraždí protože je buď tím uspokojen nebo je pro něj několikatýdenní kriminál větší hrozbou než doživotní výčitky z vraždy neozbrojeného spoluobčana. Na té čáře jsem nestál, ale jsem přesvědčen, že tam chodili kluci, kteří tam chtěli jít.

J. Kliment 8.8.2010 12:45

Re: Komunistický režim je zločin na lidech

Dobrá - jenže je tu i jiný pohled - kat vykoná svou práci, dobrovolně, bez donucení, a nezkomá zda rozsudek byl v pořádku. Pohraničník také koná svou povinnost, hlídá hranici a v přesvědčení že je to jeho povinností střílí. Také nezkoumá zda rozkaz který dostal je v souladu s širším výkladem práva. Beru to obecně - nemluvím o excesech kdy se vyšinutí jedinci ve střílení po lidech vyžívali - tomu se ale nedokáže vyhnout žádná ozbrojená složka v jakémkoli režimu.

Děsivé na tom je, že komunisté se dostali k moci s podporou velké části národa - a hodně lidí je, alespoň v začátcích, podporovalo, v přesvědčení že dělají velkou službu národu. Tenkrát na manifestace nikdo lidi nehonil - oni tomu opravdu věřili. Dnes je to pro nás nepochopitelné ovšem kdo tehdy věděl něco o Gulagu, o skutečné tváři josifa Visarionoviče, Berii, Ježova .... Rusové vyhnali Němce - to bylo rozhodující, a také propagandou náležitě využité heslo. V Rusku dodnes kult Stalina žije, a nic na tom nemění ani fakt že poslal na smrt víc nevinných lidí než Hitler s Musollinim dohromady.

Ano - ti kluci sloužili u vojsk MV dobrovolně. A navíc byli stranou prověřeni. Ale oni si skutečně mysleli že hájí mír, pracující a svobodu. I to byl zločin režimu. Ale byla to vina těch kluků?

J. Matlas 8.8.2010 15:26

Re: Komunistický režim je zločin na lidech

Vidím to podobně jako vy. Překvapil jste mě.

M. Komárek 8.8.2010 17:26

víte, dá se relativizovat a obhajovat cokoli

podobnou salámovou metodou bychom mohli dojít ke zjištění, že nacisté a fašisté vlastně za nic nemohou, že jediným viníkem byl Hitler (pokud by se neodvolal na Boha). I ten největší idiot se musel zamyslet, proč posílá salvu ze samopalu do zad utíkající rodině. Vymytost mozku není omluvou.

Víte - - já tady a jinde neustále čtu, že říct soudruhům "ne" prostě nešlo. A takl se omlouvají jakékoli skutky, vstupy Fischerů do KSČ, apod. Vždycky šlo říct "NE!". Vždycky ale ta to byla nějaká daň. Já ji například platil - stále jsem odkládal studie a nakonec jsem musel studovat něco zcela jiného, něž mě lákalo ...

J. Kliment 8.8.2010 18:00

Re: víte, dá se relativizovat a obhajovat cokoli

Já se to ale nesnažím obhajovat - jen bych nerad odsuzoval něco čemu nemám možnost tak zcela porozumět. Také jsem psal že případní mrtví na straně ozbrojených složek nepovažuji za zavražděné. Faktem ale je, že ti lidé režimu zpočátku skutečně uvěřili - je tu jistá analogie s Hitlerem a jeho SA, nebo později SS. Pro šílený stav meziválečného Německa s jeho nepředstavitelnou inflací a bídou byl Hitler spasitelem - a lidé za ním šli z přesvědčení. Kdo tehdy tušil co nastane? I tady mnozí prozřeli - a případy dezercí nebo napomáhání při útěcích nebyly až takovou vyjímkou. I zde platí ono známé:Errare humanum est. Perseverare diabolicum. V prvních letech byli ti nadšenci  vlastně také obetmi onoho zrůdného režimu - ovšem pro ty kteří byli ochotni dobrovolně režim držet i po procesech v padesátých letech, po kolektivizaci a dalších průhledných svinstvech omluvu nemám. 

J. Hochová 8.8.2010 14:59

Re: Komunistický režim je zločin na lidech

Nemáte pravdu.Byli tam odveleni.Šlo o chlapce především z dělnických rodin.A myslím, že i oni měli strach. Jinak oni všichni ti, co šli přes čáru byli neozbrojení?Vždyť zrovna Mašínové ne.A už jsem podotkla, byla tady špionáž-na obou stranách.

J. Kliment 8.8.2010 15:17

Re: Komunistický režim je zločin na lidech

Odveleni? Ne tak docela - tady trocha historie:

Ochranu hranic zabezpečovala finanční stráž, která přetrvala až do r. 1948 v podřízenosti Ministerstvu financí a působila tak vedle pohraničních útvarů SNB. Zákonem č. 275/1948 Sb., byla od 1. 1. 1949 její působnost zcela přenesena na SNB a finanční stráž tak definitivně zrušena, když k novému sboru - Pohraniční stráži SNB byla převedena část bývalých příslušníků Finanční stráže, kteří splňovali dobové kádrové předpoklady.K l.dubnu 1949 byla zaujata nová sestava střežení hranice (o celkové délce 3550 km) 14 pohraničními prapory. Státní hranice byla rozdělena na dvě pásma, z nichž první zahrnovalo hranice proti americkým i sovětským okupačním zónám Německa a Rakouska a bylo střeženo útvary Pohraniční stráže, které byly vojensky organizované a druhé pásmo hranice se SSSR, Maďarskem a Polskem, které byly střeženy pohraničními stanicemi Sboru národní bezpečnosti.

K 1. dubnu 1950 nastoupili poprvé k Pohraniční stráži vojáci základní služby.

M. Komárek 8.8.2010 17:28

Re: Komunistický režim je zločin na lidech

a i ti byli z porověřených rodin. Být pohraničníkem byla čest, byli to hrdinové, měli psy, psaly se o nich kmihy, točily filmy. Téměř všichni se tam hlásili dobrovolně a poptávka převyšovala nabídku ...

J. Hochová 8.8.2010 20:04

Re: Komunistický režim je zločin na lidech

Jako dítě školou povinné jsem byla se třídou na besedě s pohraničníky.Byli to vyjukaní kluci.A to bylo někdy v roce 58.Jinak v předchozí době muselo být na hranicích hodně horko, vždyť tam byli ilegální přechody i s druhé strany a střílelo se.I z druhé strany.

J. Kliment 8.8.2010 20:22

Re: Komunistický režim je zločin na lidech

Jako školačka jste těžko mohla posoudit charaktery oněch "ochránců hranic" - ale věřte tomu, že to co jste považovala za "vyjukanost" byl s největší pravděpodobností strach , aby se udrželi na oné správné stranické vlně. Máte pravdu - na hranicích bylo skutečně horko (i když v roce 58 už to byla spíš jen vzpomínka) . Ale proč tomu tak bylo? Za CaK monarchie byl pohyb po světě možný a snadný. Stejně tak za I. republiky - a v určité míře i za války a po ní. Hranice neprodyšně uzavřel režim - a proč? Těžko to bylo na ochranu naší republiky před davy dělníků z prohnilého západu kteří by před zlotřilým kapitalistou prchali do našeho ráje. Proč vlastně režim bránil "třídnímu nepříteli" v odchodu? Vždyť tady jen škodil, ne? Špionáží to také nebylo - špióni jezdili přes čáru zcela legálně, oběma směry. Pokud by hranice nebyla střežena ozbrojenci s rozkazem střílet nebylo by nutné se přes ni probíjet.

J. Hochová 8.8.2010 21:24

Re: Komunistický režim je zločin na lidech

Nějak jsem nezohlednila předchozí dobu-tedy komentovala jsem pouze to, kam můj rozum sahá.Někdy v 58 roce jsem byla s lyžaři na návštěvě PS na Šumavě.To byli odvedenci,vyjukaní kluci.Jinak v předchozí době bylo zřejmě na hranici rušno a nechodiliypřes ní pouze mírumilovné rodiny.

J. Kliment 8.8.2010 21:58

Re: Komunistický režim je zločin na lidech

Ano - v roce 58 chodili na hranice záklaďáci - byla to vojska ministerstva vnitra.  Do roku 51 se jednalo o složky Bezpečnosti.  Ale máte pravdu - po roce 48 bylo na hranici zle. Zbývá si položit otázku - proč? Vždyť lidé nesouhlasící s režimem či vládní garniturou se najdou všude na světě. Ale jen totalitní, násilnícké režimy se před cizinou uzavírají - třeba za hradba samopalů, granátů a ostnatého drátu.

J. Linhart 7.8.2010 21:33

Vražda je vždy vražda.

Vražda Heidricha.

Případná vražda Lenina, Stalina,...Brežněva, Gotgtwalda, Zápotockého,

..Husáka, ...vražda aspoň místního náčelníka komančů. Koho že to ti dvacetiletí a jak zabili ? Mrtví při prostřílení se na západ jsou snad o něco legitimější.

Za vraždy provedené "našimi" pohraničníky už měli dávno všichni sedět na dlóóho v base.

Při 118+2(koupí(l)) snad konečně projde návrh (zákona) na postavení komunistů mimo zákon pro nedemokratičnost. Dokonce si komunisti už ani nevyskakujou tolik v hospodě.

J. Hochová 8.8.2010 5:46

Re: Vražda je vždy vražda.

Nechodím do hospody, tudíž nevím,jak si tam,,komunisti vyskakujou"či nikoli.Jen by mne zajímalo, kde je ten milión členů KSČ.Nebyla jsem komunistkou,trochu jsem se vstupem koketovala v roce 68, kdy se politika stáčela k demokracii.Pak nám sem přistála Varšavská smlouva a bylo po všem. Jen bych vám doporučila,abyste se porozhlédli.máte pocit, že tato společnost nepáchá zločiny?Vy nevidíte lidi bez domova,na pokraji bídy?Nevidíte týrání dětí,okradení strých lidí,zničení podniků,korupci?Vám připadá demokratické,když kalkulujete s koupí hlasů?

Jak mnoho se podobáte právě kdysi vládnoucí straně.Pokud se někdo neshoduje s vašimi názory, označíte ho za komunistu -tenkrát byl třídní nepřitel.

v. Stejskalova 8.8.2010 9:51

Re: Vražda je vždy vražda.

To jste si naběhla,nakonec budte vděčná že jste jen to čím vás posedlý nenávistí pan Sochorec nazval,bylo hůř ,tady neoponujte tady je vláda jedné strany a,jinak jste tutová komunistka bez ohledu na to jak jste žila.Naše vlády od sametky zmrvili co se dalo a dnes za to platíme.Mě nic neschází jen ten klid abych mohla sednout v parku a nebát se o svá vnoučata,že je někdo přepadne,Mě nikdy nezajímala politika  ,mě zajímalo aby děti žily a něco z nicj bylo,to když se povede je najlepší výsledek,takže s lidmi tohoto druhu se nebavte ,nemá to význam,to je jako přesvědčovat komunistu aby schvaloval vládu.Jedna strana jak to bylo a,to je jejich cíl k čemu demokracie, to se nesmí jinak jste socan v lepším případě v tom horším to teprve budu já.

J. Hochová 8.8.2010 14:40

Re: Vražda je vždy vražda.

Milá paní Stejskalová,děkuji za upřímnost.Já ale jse socialistka a vůbec netvrdím, že ne.Jsem pro sociální stát a tomu je nejbližší program sociální demokracie.Ne, že bych byla se vším a všemi spokojená,ale která strana zde je comme il faut?ODS s její smlouvou s občany? Nebo Cyrilova KDU?nevím, jak mne nazval nenávistný Sochorec a upřímně je mi to jedno.To on žije s nenávistí a je ,,demokrat".

J. Linhart 8.8.2010 10:48

Re: Čudný názor - nerozumím, co vlastně říkáte

Jeden pokřtěnýkomunistickýkapitalista-mafián je můj spolupíč. Kandidoval někdy minule někam za KSČ a bylo ho všude plno. Po posledních volbách už nechodí pravidelně a víc mlčí. Se vstupem ke komunistům jsem nikdy nekoketoval a nikdy nemohl postoupit na první místo, byl jsem maximálně, ale vždycky druhý.

Před každými volbami mám honičku, které komunisty vlastně volit. Nakonec to vždy vyhráli občanští i s Českým slotou bez gulý. Tady všude a hlavně v byznysu a dobrém důchodu je milion komunistů.

Ve svém věku byste už měla vědět, že demokracie nikdy nebyla, není a ani nikdy nebude existovat. Jak tedy může být něco demokratické nebo nedemokratické.

Dokud nebudou odsouzeni a v arestu zločinci z řad komunistů a křesťanů, stejně jako fašistů a nacistů po válce, nikam dál se nehneme. Při 118+2(koupí(l)) máme poprvé od roku 1948 šanci, pokud to nepodělají. Taky nový papež už něco veřejně slíbil.

Každá obehnaná skupina lidí (stát) má zákony, které někomu nevyhovují, a tak na někom páchá zločin. To je výsledek činnosti každé společnosti. Hlasy se prostě vždycky "kupují", jen je třeba si to přiznat. Já se spíš nepodobám nikomu. Za nepřítele mě považují křesťani, socialisti, komunisti, fašisti a nacisti, rudozelení ekoteroristi. Lékařka, s kterou jsem osm let žil mi odborně říkala : nasertivní arogantní asociál.

J. Hochová 8.8.2010 15:07

Re: Čudný názor - nerozumím, co vlastně říkáte

Pokud si to myslíte, já vám váš názor neberu.Sama jsem pro odvolatelnost politiků,jestliže hlasují v rozporu s programovým prohlášením té strany, za kterou je voliči zvolili. Kdyby si o mně někdo myslel, že jsem arogantní a asociální, určitě bych se nad sebou zamyslela. Já bych váš postoj nazvala amorální, neboť kupování hlasů takové je. Komunistě  myslím nemají jiný důchod než ti druzí,pokud se z nich nestali podnikatelé, nebo nebyli na vysokém postu.A těch zase tolik nebylo.

J. Linhart 8.8.2010 16:01

Re:Názor - už rozumím, co vlastně říkáte

Nejspíš kryptokomunistka. Které komunisty dneska volíte ? Já občanské.

Mohl a byl jsem i za komunistů nasertivně arogantní asociál a většinou jsem se nad sebou nemusel zamýšlet. Bohužel choroba mě trochu "zcivilizovala".

Kupování hlasů je určitě amorální, o tom nic, ale je to v politice legitimní postup k moci. Můžete snad proti tomu něco dělat ? Já ne, jen vím, že se to děje.

Komunistický důchod bral můj děda a bere ho i můj táta. Nepodnikali ani neměli vysoké posty. Nebožka moje máma a já jsme měli jiný názor.

J. Hochová 8.8.2010 21:31

Re: Re:Názor - už rozumím, co vlastně říkáte

Kryptokomunistka?Nikoli.Jsem sociální demokratka, i když nemohu volit bez kroužkování.Nepozdávájí se mi mnozí představitelé, ale jsem pro sociální stát, který funguje-viz. např. Finsko.Já vám neříkám, že se máte zamýšlet, to je vaše věc.Oboje názory se vyskytovaly i v mé rodině,takže jsem vždy viděla obě strany.Můj posudek ze stř. školy zněl likvidačně-individualista a intelektuál.Ale bylo to v dobrou dobu.A co proti tomu dělat? Já nevím,sama kandiduji na 2. místě za soc.dem. do komunálu.A určitě bych nikoho neuplácela, ani se nedala ulpácet.Nestojí mi to za to, nebo ještě lépe,ti voliči mi za to stojí.

J. Linhart 8.8.2010 22:20

Re:Názor můj : pro současnou socdem je Vás škoda...

Vážená paní,

věřím, že jste dobrý člověk, trochu naivní, ale dobrý. Při volbě Občanských komunistů také kroužkuji a nezačal jsem letos. Ve Finsku nikdy nevládli naši socialisti a komunisti, asi na sociální stát mají peníze, OFŠEM, kdo dneska ví ?  Současní socdem jsou jasní kryptokomunisti. V opozici mají šanci se zbavit  papalášů s komunistickou morálkou, Kočkomajklů a jiných strýčků, vybudovat slušnou středolevou stranu a vyhrát s reálným programem volby. Přeju Vám, aby tam byl i Váš podíl.

Z. vintr 8.8.2010 7:53

Re: Vražda je vždy vražda.

Pokud vím, tak téměř bylo zastřeleno dle oficiální verze na 300 lidí a po 90 sátém byl jen

jeden proces s pohraničními vrahy, kteří se rekrůtovali z řad dělnických kádrů!

J. Linhart 8.8.2010 10:57

Re: Kočka ke kočce(couru) ke kočce(couru)patří.

A to je problém naší společnosti. Dokud nebude komunismus postaven mimo zákon pro nedemokratičnost se všemi důsledky, nikdy se dál neposuneme.

Dokud papež nevydá zločince z řad církve civilní justici, jak veřejně slíbil, 4% půjdou do 3%,.....

J. Linhart 7.8.2010 21:20

Panu Milanovi je to už šuma-fuk.

J. Kanioková 7.8.2010 20:13

Pane Sochorče,

..."Klaus - Protoze  si trikrat podal prihlasku do KSC a to ze ho nevzali videli i ti komuniste proc.. "... Proč rozšiřujete lži? Je to naprostý blud!!! Máte-li důkazy, neváhejte je zveřejnit alespoň tady, jinak jste pro mne lhář!   I když na Mašíny máme stejný názor. 

M. Dubanová 8.8.2010 0:41

Podepsal V.Klaus přihlášku do KSČ?

Po internetu koluje vyplněný formulář se žádostí o vstup do KSČ údajně vyplněný na jméno Klaus Václav narozený 19. 6. 1941 v Praze.

Jde o originální pravdivý dokument nebo se jedná o podvrh? Kariéristická vada charakteru spojená s krátkou pamětí nebo Photoshop? Existují pamětníci?

Jde o podvrh související s volbou prezidenta? Vyjádřil se k tomu nějak pan prezident?

zdroj: http://www.humintel.com/klaus_ksc.jpg

J. Kanioková 8.8.2010 10:55

Je to hoax

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...