1. března 2017 12:38, aktualizováno  13:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mašínová by mohla získat od státu zpět rodinný statek. Soud potvrdil její verzi

Zdena Mašínová by mohla získat od státu zpět rodinný statek v Lošanech na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdena Mašínová by mohla získat od státu zpět rodinný statek v Lošanech na... | foto: ČTK

KOLÍN Zdena Mašínová by mohla získat od státu zpět rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Okresní soud v Kolíně ve středu potvrdil, že Josef Mašín byl v době svého úmrtí v roce 1942 majitelem statku. Mašínová teď může požádat o dědické řízení, ve kterém by od státu její rodina získala statek i se všemi pozemky.

„Mám velkou radost, cítím se moc dobře. Jsem ráda, že v České republice ještě existuje spravedlnost,“ řekla u soudu Mašínová. Obě strany si ponechaly lhůtu pro odvolání, podle zástupce Státního pozemkového úřadu se bude celým případem ještě zabývat vláda.

Mašínová se od roku 2012 snažila o zpochybnění smlouvy, kterou protinacistický odbojář Josef Mašín postoupil statek na své děti - Ctirada, Josefa a Zdenu. Mašínová tvrdí, že smlouvu Mašín podepsal pod nátlakem a že skutečným vlastníkem majetku byl i v době úmrtí on.

Vzhledem k tomu, že soud návrhu vyhověl a smlouva byla prohlášena za neplatnou, může Mašínová prostřednictvím dědického řízení získat majetek zpět. Stát se ale může odvolat a celý proces opět zdržet.

Rod Mašínů na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili - zůstali ve Spojených státech.

Zdena Mašínová možná získat zpět rodinný statek. Soud potvrdil, že její otec...
Zdena Mašínová.

Mašínová ve středu navštívila rodinný statek v Lošanech. Chce tam vytvořit důstojný památník svého otce. Nemovitost je ve špatném stavu a chátrá. Celková odhadní cena nemovitosti a pozemků je zhruba 9,5 milionu korun. „Je to tady bohužel ve velmi špatném stavu. Poslední oprava na tom baráku byla v roce 1934,“ řekla Mašínová před statkem.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz