24. května 2017 13:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mašínová může získat rodinný statek v Lošanech. Stát se proti rozsudku neodvolá

Zdena Mašínová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdena Mašínová. | foto: MAFRA - Ondřej Němec

LOŠANY Mašínová může požádat o dědické řízení, v němž by mohla získat statek v Lošanech. Stát se neodvolá proti rozsudku, který označil Mašína za majitele.

V březnu okresní soud v Kolíně potvrdil, že Josef Mašín byl v době svého úmrtí v roce 1942 majitelem statku. Mašínová teď může požádat o dědické řízení, ve kterém by od státu její rodina získala statek i se všemi pozemky. Státní pozemkový úřad, který ve sporu zastupuje Českou republiku, se proti rozsudku nebude odvolávat.

„Státní pozemkový úřad tímto zároveň respektuje přání Zdeny Mašínové, jednak aby odvolání nebylo podáno, jednak aby se věcí nezabývala vláda a v neposlední řadě, aby bylo vyčkáno na výsledky dědického řízení po generálmajorovi Josefu Mašínovi,“ řekla ústřední ředitelka SPŮ Svatava Maradová.

Mašínová chce v rodinném statku v Lošanech, který nyní chátrá, vytvořit důstojný památník svého otce.

Zdena Mašínová možná získat zpět rodinný statek. Soud potvrdil, že její otec...
Zdena Mašínována rodinném statku v Lošanech na Kolínsku.

Od roku 2012 se Mašínová snažila o zpochybnění smlouvy, kterou protinacistický odbojář Josef Mašín postoupil statek na své děti - Ctirada, Josefa a Zdenu. Mašínová tvrdí, že smlouvu Mašín podepsal pod nátlakem a že skutečným vlastníkem majetku byl i v době úmrtí on.

Právní zástupce Státního pozemkového úřadu Adam Rakovský po zatím nepravomocném rozhodnutí soudu v březnu uvedl, že úřad hodlá požádat ministra zemědělství, aby předložil věc k rozhodnutí vládě. S tím nesouhlasil zástupce Zdeny Mašínové Milan Janoušek, který uvedl, že „nepravomocně to není ani Státního pozemkového úřadu, ani vlády ani kohokoliv jiného. Nepravomocně je to fakticky generála Mašína.“ Podle něj se tak stát již nemá celou věcí zabývat.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz