Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mašínové měli právo hájit svoji svobodu i násilím, míní Nečas

Česko

  16:39
PRAHA - Premiér Petr Nečas (ODS) se ve sněmovně zastal činnosti protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Uvedl, že komunistický režim vedl v 50. a počátkem 60. let občanskou válku proti obyvatelům tehdejšího Československa, a ti proto měli právo hájit svoji svobodu i násilím.

Bratři Mašínové foto: Lidové noviny

"Komunistický režim vedl válku proti svým vlastním občanům a člověk v určité situaci má právo hájit svoji svobodu za použití i násilných prostředků," uvedl Nečas.

Reagoval tak na dotaz poslance ČSSD Ladislava Šincla, zda se Nečasovo označení spolubojovníka Mašínů Milana Paumera za rovného a čestného člověka, který vykonal hrdinský čin, vztahuje i na zabití dvou policistů, z nichž jeden byl spoutaný.

Také čtěte:


Podle Šincla se dopouštěli trestných činů vražd, loupeží, únosů, žhářství. Nečasova slova si poslanec vykládá jako veřejnou podporu násilí. Nečas k tomu uvedl, že nemá důvod na svých názorech cokoli měnit. Režim, který byl v Československu nastolen po únoru 1948, považuje za zločinný.

Připomenul, že komunistické represe připravily o život tisíce lidí a statisíce byly perzekuovány. Poznamenal, že při demagogickém výkladu by mohli být trestně postihováni i aktéři atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, neboť protektorát nebyl ve válečném stavu s Německem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!