Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Massa už pohnul končetinami

Česko

U Felipeho Massy zaznamenali lékaři první pokroky. Pilota formule 1 po sobotní nehodě probrali z umělého spánku a brazilský jezdec s nimi komunikoval. I když zatím jen pomocí rukou a nohou.

BUDAPEŠŤ/PRAHA Nejdůležitější zpráva dne, která zazněla z budapešťské nemocnice, musela fanoušky Ferrari mírně potěšit. „Felipe Massa už není v kritickém stavu,“ konstatoval lékař Robert Veres, který brazilského jezdce po sobotním karambolu operoval.

Na přesnější odhady, jak významný zásah do Massova zdraví udělala letící pružina, která ho zasáhla do hlavy na trati během kvalifikace, je ještě brzy. Díky tomu, že pohybuje končetinami, se dá pravděpodobně vyloučit poškození mozku. „Aktivně komunikuje, což bereme jako dobré znamení,“ konstatoval Veres. Lékaři po nehodě uvedli Massu do umělého spánku, v němž bude ještě 24 hodin, pravidelně ho však probouzejí k tomografickým vyšetřením.

Dopadl lépe než Lauda Mnohem větší starosti dělá lékařům stav Massova levého oka. Momentálně nelze odhadnout, jaký vliv by mohl mít na další kariéru vítěze jedenácti velkých cen.

Za Massou do nemocnice se vydal šéf stáje Ferrari Luca di Montezemolo. „První Felipeho reakce jsou povzbudivé,“ sdělil novinářům po návštěvě v nemocnici. „Věřím, že se z nepříjemné situace brzy dostane. Díky bohu je nyní situace o mnoho lepší než v roce 1976, kdy jsem v podobné situaci navštívil Nikiho Laudu,“ připomněl Di Montezemolo nehodu trojnásobného mistra světa z roku 1976 při Grand Prix Německa, která zanechala na Laudově tváři nesmazatelné stopy.

Tehdy Lauda vynechal dva závody, potom se znovu na okruhy vrátil a hned následující sezonu si připsal druhý ze svých tří titulů.

Z ostrého střetu se bude Massa zotavovat minimálně šest týdnů. V takovém případě přijde o Velkou cenu Evropy a Belgie.

Lauda radí: Ať se vrátí Schumacher Poté co Ferrari přišlo o vážně zraněného pilota Felipeho Massu, měla by slavná stáj přemluvit k návratu legendárního Michaela Schumachera. Podle někdejšího šampiona Nikiho Laudy neexistuje jiná možnost. Čtyřicetiletý Schumacher ukončil kariéru před třemi lety a pomáhá Ferrari jako poradce. A podle Laudy by byl lepší než současní testovací piloti italské stáje Gené a Badoer. „Nevím ale, jestli by se mu do toho chtělo,“ citoval Laudu list The Independent.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...