Rozhodnutí by se mělo týkat i poplatků za domácí transakce přes kreditní karty. Ty MasterCard vybírá v Česku i v dalších zemích EU.
Podle komise a maloobchodních prodejců by tento zásah měl ušetřit spotřebitelům miliardy eur ročně, protože se díky němu údajně sníží ceny. Rozhodnutí přivítali maloobchodníci, kteří si na poplatky dlouho stěžovali. MasterCard se naopak hodlá proti rozhodnutí odvolat u soudu a uvádí, že celý zásah EU by mohl skončit poškozením zákazníků – ti by mohli totiž začít platit tyto poplatky místo obchodníků.
Na chování MasterCardu podle Neelie Kroesové, komisařky EU pro hospodářskou soutěž, doplácí zákazník, protože za kartu ve skutečnosti platí dvakrát: jednou bance ve formě ročního poplatku, podruhé údajně ve formě celkově vyšších cen zboží. Obchodníci podle EK poplatky MasterCardu totiž promítají do konečných cen.
MasterCard uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá u soudu. To, že jsou kvůli poplatkům vyšší ceny, se podle firmy nedá nijak prokázat.
Evropané každý rok provedou platební kartou přes 23 miliard transakcí a převedou více než 1,35 bilionu eur (asi 36 bilionů Kč). Poplatky za přeshraniční využívání platebních karet je podle činitelů EU jedním z důvodů, proč se nedaří vytvořit jednotný trh platebních transakcí.