Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Máte rakovinu, lhal pacientům lékař. Soud ho potrestal vězením a zákazem praxe

Česko

  12:04
PRAHA - Za podvádění pacientů uložil dnes pražský městský soud lékaři Zbyňku Veselskému trest 1,5 roku vězení. Zmírnil tak červnový prvoinstanční verdikt Obvodního soudu pro Prahu 2, podle kterého měl jít muž na dva roky do vězení. Zakázal mu také na 10 let výkon lékařské praxe.
Lékař - ilustrační foto.

Lékař - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Muž vylákal od tří lidí přes 300 000 korun. Stanovil jim špatnou diagnózu a slíbil jim nestandardní léčbu nebo speciální vyšetření. Jednomu pacientovi například lhal o tom, že má rakovinu. Veselský vinu od počátku odmítá.

Lékař pracoval v Praze jako urolog. Jeho prvním podvedeným pacientem byl od podzimu 2005 po dva roky kulturista Jindřich Popelář. Veselský mu diagnostikoval zhoubný rakovinový nádor v močovém měchýři. Tvrdil mu, že jeho nádor nelze léčit jinak než speciální zahraniční metodou. Kulturista zaplatil doktorovi 30 000 korun za injekce, které ho údajně vyléčily.

Popelář ale následně zjistil, že rakovinu nikdy neměl.

Dalších 150.000 korun vylákal Veselský na pacientovi s poruchami erekce za neúčinné injekce a stejnou částku si vzal od partnera klientky za to, že jí zajistí nadstandardní vyšetření kvůli podezření na sklerodermii. To však neučinil. Veselský se bránil tím, že obvinění jeho bývalých pacientů jsou vymyšlená.

Rok 2010 v obrazech

Případem se již zabývala Česká lékařská komora (ČLK), lékař dostal pokutu 12.000 korun. Muž nestojí před soudem poprvé. V roce 2000 se například podílel na vyoperování nesprávné ledviny. Soudy mu pak za ublížení na zdraví uložily osmiměsíční podmíněný trest. Pacient, kterému lékaři odebrali jedinou zdravou ledvinu, v polovině roku 2004 zemřel. Na podzim 2003 zase urolog vykázal falešnou operaci. Přišel kvůli tomu o místo v královéhradecké fakultní nemocnici, kde do té doby působil.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat