Spolu s Danielem Poštou navrhuje a vytváří ceny pro řadu soutěží – včetně právě proběhnuvšího Fresh Film Festu, Festivalu krátkých filmů nebo festivalu Mezipatra. A i když má v těchto zadáních mnohem větší prostor pro experiment, vrací se Zdeněk Vacek nakonec vždy ke své původní profesi a vlastní volné tvorbě. Původně vyučený šperkař říká, že rutinní práce ve zlatnictví by ho nebavila, a tak mu po škole jednoduše nezbylo nic jiného než začít vyrábět autorské kousky.
Nekonečné experimenty Vzhledem k materiálům, které používá, by se mohlo zdát, že je Zdeněk Vacek spíš tradicionalista. Nevyhýbá se ale ani experimentům s novinkami. „Nejdůležitější pro mě není, jestli jsou nějaké materiály moderní nebo trendy, ale jestli vystihují podstatu a náladu konkrétní kolekce nebo jednotlivého šperku.“
Dřív kombinoval drahé kovy například s plastem, v aktuální kolekci používá spíš klasické materiály včetně granátu a hedvábí. „A příště? Co já vím? Třeba to bude nějaká věc, která teď leží na stole v NASA a ještě nemá ani jméno.“ Touha dobýt svět „Receptem na úspěch je určitě kombinace talentu, citu pro originalitu a štěstí na lidi, ale český rybník je tak malý, že opravdový úspěch přijde skutečně až ve chvíli, kdy prorazíte ve světě. A v tom jsem teprve na začátku.“ Zdeněk Vacek se o to nicméně pokouší soustavně, přičemž největší šance prý přišla letos se zakázkou pro český pavilon na Expo 2010 v Šanghaji. „Když chcete uspět, musíte věřit, že to, co děláte, je mimořádné, skvělé a má šanci na úspěch, ale zároveň o tom neustále pochybovat, abyste měli potřebu to skvělé dál a dál zdokonalovat.“ Kolekci šperků pro Expo už má ale za sebou a věnuje se dalšímu projektu: kolekci luxusních šperků z červeného zlata, porcelánu, rubínů a barokních perel doplní série třinácti šperkovnic a hedvábných šátků. Představí je v říjnu v rámci projektu Shooting Fashion Stars (www.sfstars.cz) v pražské Galerii DOX.
Galerii prací Zdeňka Vacka najdete na www.zdenekvacek.com.