Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mateřské a základní školy se podle Plagy zavírat nebudou. Střední školy se ale novým opatřením nevyhnou

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga | foto: ČTK

Praha Střední školy v regionech s vyšším rizikem nákazy se zřejmě od pondělí po dobu 14 dnů uzavřou. Opatření, která by se jich měla týkat, představí ministerstvo zdravotnictví ve středu. Mateřské a základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií budou nadále pokračovat v prezenční výuce jako dosud. Pro vysoké školy budou nadále platit současná nařízení hygieniků, kteří jim v regionech s vyšších rizikem nákazy covidem-19 nařídili výuku na dálku. Po jednání to novinářům řekli ministr zdravotnictví Roman Prymula a ministr školství Robert Plaga (oba za ANO).

Prymula označil krátkodobé částečné uzavření škol za ekonomicky nejméně zatěžující. „Budeme to vyhlašovat regionálně, tak aby v krajích, kde je v tuto chvíli oranžová, případně červená, ta opatření platila, v těch, kde je situace epidemická lepší, ta opatření ještě aplikována nebudou,“ uvedl. Cílem je snížit šíření nákazy koronavirem a následné udržování situace na takové úrovni, aby se další opatření přijímat nemusela, řekl.

„Opatření se budou týkat v následujících 14 dnech středních škol, ale jak jsem již řekl, podrobnosti a další budou zítra (ve středu) zveřejněny na speciální tiskové konferenci,“ řekl Plaga. Opatření by podle něj měla platit od pondělí. Podobný režim jako střední školy by v příštích dvou týdnech měly mít i vyšší odborné školy. Od ředitelů víceletých gymnázií očekává, že zvládnou upravit výuku pro starší studenty při zachování stávajících rozvrhů pro mladší. „Realizovatelné to určitě je,“ řekl. Školních družin se podle něj omezení týkat nebudou.

Dodal, že s Prymulou zároveň navrhnou vládě, aby každý z 250 000 pedagogických i nepedagogických pracovníků ve školství dostal po deseti respirátorech ze státních hmotných rezerv. Stát by jim tak měl poskytnout celkem 2,5 milionu respirátorů. Už dříve Plaga vládě navrhl, aby zajistila pro učitele z hůře postižených regionů 620 000 respirátorů. Vláda návrh zatím neschválila.

Opatření ve středních školách budou podle ministrů doprovázena dalšími, která mají omezit počet lidí, kteří se účastní volnočasových aktivit. Týkat by se to mělo mimo jiné i shromažďování ve velkých obchodních centrech, kde se často scházejí mimo školu i středoškoláci.

Střední školy se podle Prymuly podílejí na polovině případů šíření nákazy. Nyní je v nich podle něj zhruba 2000 případů a v základních školách 2200. „Je třeba říct, že u základních škol do 12 let věku se děti, byť jsou nakaženy, podílí podstatně méně na šíření nemoci než v tom věku vyšším,“ řekl. Do středních škol chodí přibližně 420 000 žáků a do základních kolem 950 000.

Prymula v úterý jednal také s vedením Hospodářské komory ČR. Komora v podvečer v tiskové zprávě uvedla, že zpřísňující se preventivní opatření proti šíření koronaviru ve školách mohou výrazně omezit klíčový odborný výcvik technických oborů na učilištích, středních odborných školách i ve firmách. Prymula podle ní proto přislíbil, že odborné praxe na středních školách se po plánovaném úplném 14denním uzavření škol opět obnoví.

Kvůli špatné epidemické situaci musely už v minulém týdnu po nařízení hygieniků přejít na distanční výuku vysoké školy v Praze, Brně, Pardubicích, Plzni a Zlíně. Nařízení se nevztahuje na individuální návštěvy knihoven a studoven, individuální konzultace, zkoušení za přítomnosti nejvýše deseti lidí, laboratorní, experimentální nebo uměleckou práci za přítomnosti nejvýše 15 lidí a na klinickou a praktickou výuku a praxi.

Takzvané reprodukční číslo, které udává rychlost šíření nákazy, bylo podle Prymuly v neděli mezi 1,26 a 1,29. Opatření by podle něj měla vést k tomu, aby se snížilo na 0,9 až 0,8. Aktuálně nemocných je 33 466 lidí. U většiny má nákaza lehčí průběh, nicméně v poslední době přibylo hospitalizovaných i zemřelých.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...