Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Matka je „jiná“, tak jí vzali dceru

Česko

Tři dny po porodu jí vzali dceru a umístili do ústavu.

O návrat svého dítěte usiluje Veronika Kočová už přes rok. Důvody, proč o ně přišla, jsou totiž sporné.

BRNO Absurdní drama zatím připomíná případ Pražanky Veroniky Kočové, kterým se včera po měsíci opět zabýval Ústavní soud. Vloni v dubnu přivedla v jedné z pražských porodnic na svět dceru Andreu. Tři dny poté jí i jako kojící matce dítě odebral soudní vykonavatel. Více než rok je Andrea v dětském centru při Thomayerově nemocnici. Rozhodnutí, zda se vrátí k matce, soud vyřkne 21. července.

Podle oficiální verze soudy odebraly Kočové dceru proto, že její obydlí je „neobývatelný dům“, a kvůli jejímu alternativnímu způsobu života. Advokát Kočové Jan Pavlok i Zuzana Baudyšová z Nadace Naše dítě, která je ustanovena jako kolizní opatrovnice, se však shodují, že pravou příčinou se stal spíš nějaký spor rodičky s personálem. „Možná i malicherný konflikt vyvolal nechci říct mstu, to by bylo příliš silné slovo, ale nějakou odvetnou reakci nebo něco takového,“ soudí Pavlok. Matce vyčítali například to, že nechodila na předporodní přípravu.

Předběžné opatření, kterým Obvodní soud pro Prahu 9 vloni v dubnu novorozeně svěřil do ústavu, v dalších měsících pravidelně prodlužoval. Bez ohledu na to, že matka doložila ověřené potvrzení, že s Andreou bude bydlet v bytě tři plus jedna svých rodičů. Nic nezměnila ani skutečnost, že půl roku docházela dcerku do ústavu kojit a stále ji navštěvuje. „Je pozornou a laskavou maminkou a malá na ni reaguje velice hezky. Když jsem ji chvíli chovala, hned se otáčela po mamince a chtěla k ní zpět, což je pro mne signál, že vztah je v pořádku,“ shrnula včera před soudem Baudyšová. Ta s matkou a dítětem strávila hodinu na ústavní zahradě.

Veronika Kočová prý není členkou žádné sekty a nijak extrémně se nevymyká normálu, i když třeba nepoužívá mobil a jiné technické prostředky jako počítač a e-mail. „Nepociťuje potřebu se stýkat se státními orgány,“ tvrdí o ní Pavlok. „Možná žije alternativně, ale cit tam určitě je. A to je to nejdůležitější,“ míní Baudyšová.

Autor: