11. května 2012 10:38, aktualizováno  12:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Matka, která zabila své čtyři děti, dostala doživotí. Poté se zhroutila

Žena po vynesení doživotního verdiktu v soudní síni zkolabovala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena po vynesení doživotního verdiktu v soudní síni zkolabovala. | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Doživotní trest dnes uložil Krajský soud v Hradci Králové sedmatřicetileté Romaně Z., která loni v obci Široký Důl na Svitavsku brutálně zabila své čtyři děti. Po vyslechnutí verdiktu žena zkolabovala.

Spadla na zem, měla zavřené oči a nekomunikovala s okolím. Předseda senátu Miroslav Mjartan proto přivolal záchrannou službu a jednání ve věci ukončil. Záchranáři ženu převezli do nemocnice.

Rozsudek proto ještě není pravomocný, strany se ani nemohly vyjádřit k případnému odvolání.

"Soud nyní zváží, jak bude dál postupovat. Buď doručí písemný rozsudek stranám a pak následuje osmidenní lhůta k podání odvolání, případně znovu předvolá obžalovanou, státní zastupitelství a senát a udělí slovo k vyjádření se k opravným prostředkům," řekla novinářům státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Při vynesení rozsudku Mjartan řekl, že obžalovaná se v tíživé životní situaci rozhodla spáchat takzvanou rozšířenou sebevraždu a své děti ve věku od dvou měsíců do osmi let zavraždila velmi brutálním způsobem.

Dvě z nich musely před smrtí několik minut snášet bolest, jedna z dcer se útoku dokonce bránila. "Soud dospěl k tomu, že důkazy bylo prokázáno, že ona je tou pachatelkou, ač se to snaží vytěsnit z paměti či si na to nechce vzpomenout," řekl Mjartan.

Využila bezbrannosti dětí

Podle něj soud doživotní trest uložil s ohledem na to, že se jedná o zcela mimořádný případ, při kterém obžalovaná využila bezbrannosti dětí, které ji důvěřovaly. Soud útok obžalované označil za zákeřný.

Vražedkyně při čtení rozsudku upadá do mdlob.
Matka odsouzená za vraždu svých čtyř dětí k doživotí po vynesení verdiktu zkolabovala.


Obžalovaná před soudem tvrdila, že si ze svého života vybavuje pouze útržky vzpomínek, na děti ani útok na ně si údajně nevzpomíná. Podle znalců žena chtěla kvůli problémům v osobním životě spáchat takzvanou rozšířenou sebevraždu, kdy kromě sebe chtěla zabít i své nejbližší. Obžalovaná však podle posudků netrpí duševní poruchou a ztrátu paměti předstírá.

Obžalovaná žena podle spisu 2. září 2011 napadla v rodinném domě postupně své čtyři děti. Tři z nich zabila nožem, čtvrté udusila. Následně se pokusila spáchat sebevraždu, na místo však dorazili policisté a zdravotníci, kteří ji zachránili.

Doživotní trest si v současnosti odpykávají dvě ženy

K 20. dubnu letošního roku si v českých věznicích opykávalo doživotní trest celkem 42 osob, z toho pouze dvě ženy.

Dana Stodolová - Spolu se svým manželem Jaroslavem byla v dubnu 2004 odsouzena na doživotí za sérii osmi vražd a dalších trestných činů. Manželé v letech 2001 až 2003 napadali starší a bezmocné lidi, které kvůli získání peněz uškrtili. Odvolací soud, stejně jako Nejvyšší soud, doživotní trest pro oba manžele potvrdil. Stodolovi by se při splnění všech náležitostí mohli podmíněně ocitnout na svobodě nejdříve v roce 2034.

Jaroslava Fabiánová - V září 2004 jí pražský městský soud vyměřil trest doživotí za vraždu dvou mužů, kterou spáchala v roce 2003. Odvolací soud rozsudek v lednu 2005 potvrdil. Fabiánová se na svobodu dostane nejdříve v roce 2036.

Vražedkyně Jaroslava Fabiánová si odpykává doživotní trest.

Jaroslava Fabiánová

Vražedkyně Dana Stodolová si odpykává doživotní trest.

Dana Stodolová

ČTK, Lidovky.cz