16. března 2018 12:22, aktualizováno  12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Matka nechala kojence venku v chladu a odletěla z Česka. Je podezřelá z pokusu o vraždu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Policie podezírá z pokusu o vraždu matku šestitýdenního dítěte, které bylo v únoru při teplotách těsně nad nulou nalezeno v Praze 4. Žena odjela z ČR, kriminalisté se ji snaží dopadnout v rámci mezinárodní spolupráce. Za vraždu dítěte do 15 let může soud uložit 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

Na webu pražské policie to v pátek uvedl její mluvčí Jan Daněk. Policisté a záchranáři v pátek ocenili čin Filipa Slováka, který chlapce našel.

Dítě našel 19. února v podvečer v pražské Čiklově ulici, kojenec ležel na betonové podestě před vchodem do neobývaného domu. Slovák vzal dítě domů do tepla a zavolal na tísňovou linku. Kriminalisté, kteří se začali případem zabývat, mimo jiné provedli vyšetřovací pokus a zjistili, že dítě v důsledku podchlazení mohlo zemřít, uvedl mluvčí. „My v tuto chvíli známe totožnost ženy, která je matkou dítě, ale ta zatím není v naší moci. V rámci mezinárodní spolupráce se snažíme dostat ji zpátky do České republiky, neboť jakmile jej tam odložila, vycestovala,“ řekl Daněk.

Nalezeného chlapce převzaly do péče pracovnice sociálně-právní ochrany dítěte, o svěření do péče požádala jeho babička.

Třiatřicetiletý podnikatel Filip Slovák dítě našel cestou z práce. „Jednal jsem dost spontánně, sám mám také malé dítě. Takže jsem hnedka běžel k němu, zkoušel, jestli je živý a reaguje, což reagoval. Protože bylo chladno, tak jsem ho popadl a skoro běžel domů,“ řekl muž, který bydlí nedaleko místa, kde dítě našel. Pak zavolal linku 112 a na místo dorazili záchranáři a policisté.

Od záchranářů i policistů v pátek dostal za svůj čin mimo jiné čestnou plaketu ředitele pražské policie a odznak od záchranářů. „Zrovna ten den jsem sloužila a ten tísňový hovor jsem nabírala. Je to jeden z hovorů, na který nikdy nezapomenu,“ řekla mluvčí záchranné služby Jana Poštová, která pracuje rovněž jako operátorka.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz