Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Matka šikanované policistky od policie odškodné nezíská

Česko

  19:37
Případ policistky, kterou šikanoval její nadřízený a ona si ve službě vzala život, bude mít soudní dohru. Matka mladé ženy se původně domáhala třímilionového odškodného mimosoudní cestou. Zkraje měsíce poslala oficiální žádost policejnímu prezidentovi Petru Lessymu.
Policie, ilustrační foto

Policie, ilustrační foto foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

V dopise argumentovala tím, že ztrátou dcery utrpěla nemajetkovou újmu. A tragédie ji navíc připravila o pravidelný příjem: dcera jí totiž ze svého platu přispívala na živobytí.

Policejního prezidenta odůvodnění žádosti nepřesvědčilo a nárok na odškodnění zamítl. Právní zástupce ženy proto hodlá bývalého zaměstnavatele mladé policistky zažalovat. "Žalobu odešlu ještě během tohoto týdne," potvrdil LN právník Václav Láska. "Primárně nám jde o to, aby se ukázalo na viníka," dodává.

Podle obhájce totiž za smrt ženy nesou odpovědnost její nadřízení. V prvé řadě její přímý šéf, policista Petr B., se kterým udržovala intimní vztah. Když poměr ukončila, začal ji šéf šikanovat. Zažádala proto o přeložení. V této fázi pak podle Lásky selhali další nadřízení, když žádost nevzali vážně.

VÍCE O PŘÍPADU:

Mladá policistka, kterou šikanoval nadřízený Petr B., spáchala sebevraždu loni v létě přímo v policejní služebně. 

Matka zesnulé policistky nyní žaluje bývalého zaměstnavatele dcery o třímilionové odškodné.

U soudu zazní svědectví jiných žen, které policista Petr B. obtěžoval.

Policistka se následně zastřelila služební zbraní přímo v budově pražského policejního ředitelství.

Za nic nemůžeme

"Nebyla prokázána žádná souvislost, která by zakládala odpovědnost na straně státu," odůvodnil zamítavé stanovisko mluvčí Policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Policejní prezidium uznává, že nadřízený policistku v práci obtěžoval, diskriminace na pracovišti však podle stanoviska prezidia nebyla důvodem, proč policistka spáchala sebevraždu. "Kromě chování nadřízeného na jejím prožívání podstatným způsobem participovala i její osobnost, respektive depresivita a emoční labilita," stojí v odpovědi, kterou obdržel Láska z policejního ústředí.

Chyby policejní prezident neviděl ani v postupu svých podřízených, kteří měli ožehavou situaci vyřešit: s výjimkou Petra B., kterému byl v kázeňském projednání už dříve vyměřen trest v podobě srážky z platu, nikdo nechyboval.

"Nadřízený zakázal policistovi Petrovi B. jakékoli nemístné poznámky na adresu policistky a přikázal omezit komunikaci na nejnutnější rozsah. Problémy na pracovišti byly řešeny," píše Lessy.

Láska nechtěl odpověď policistů detailně analyzovat. "Pokud tvrdí, že dcera mé klientky byla psychicky labilní, musel bych se ptát, jak prošla psychotesty," říká. "Veškerou polemiku bych si ale raději ponechal před soud," dodává.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat