Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Matka souzená za vraždu tříleté dcery byla i přes účinky drog během činu příčetná, míní znalci

Olomoucký krajský soud začal projednávat případ ženy, která je obžalovaná z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olomoucký krajský soud začal projednávat případ ženy, která je obžalovaná z... | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Olomouc Třiadvacetiletá žena, která podle obžaloby loni v srpnu v Přerově pod vlivem drog brutálně zavraždila svou tříletou dceru, si byla podle znalců vědoma svého jednání. Droga dezorganizovala její myšlení a chování, vzápětí po činu však byla schopna reálné reflexe, uvedl ve středu u soudu znalec. Svědčí o tom především slova, která vyřkla chvíli po vraždě. Otázka její příčetnosti byla zásadní pro to, aby se případ dostal před olomoucký soud. Ten se případem označovaným kriminalisty za nejotřesnější v jejich praxi zabývá od pondělka, rozsudek ve středu nepadne.

Žena byla na pervitinu závislá od 16 let, s přestávkou při těhotenství jej prý začala zase začala užívat půl roku před vraždou. Pod vlivem byla i v osudný den, účinek pervitinu se projevil i jejím chaotickým jednáním po vraždě, kdy běhala polonahá po domech a křičela. Podle svědků řekla pro znalce klíčovou větu, že „udělala píčovinu“. „Uvědomuje si, že udělala něco zavrženíhodného, nejde o jednání osoby, která by v dané chvíli trpěla akutní poruchou. Osoba reálně trpící psychózou to nedokáže takto přiléhavě interpretovat. Byla schopna vymezit, že její jednání je nežádoucí,“ uvedl znalec Tomáš Novák.

Další chování obžalované, kdy křičela a demolovala sanitku, byla podle něj její reakcí na vývoj situace. Podle něj měla žena psychotické problémy pouze první den hospitalizace v psychiatrické léčebně. „Drogu užila vědomě, dobrovolně, záměrně a cíleně se znalostí účinku látky na svůj organismus. Narušení rozpoznávacích a ovládacích schopností vzniklo pravděpodobně krátce před spácháním trestného činu a kulminovalo až po jeho spáchání a v relativně krátkém čase odeznělo,“ dodal znalec. Podle něj ale nešlo o takovou závažnost její dezorganizace, aby byla fatálním způsobem odpojena od reality a nebyla schopna reflektovat své jednání a interpretovat jej jako nežádoucí.

Klinický psycholog označil obžalovanou s IQ 87 za manipulativní a lživou a kvůli masivním nedostatkům v sociální přizpůsobivosti je z jeho pohledu resocializace beznadějná. Obhájce jej však označil za podjatého a žádá nový revizní posudek.

U soudu ve středu vypovídal také muž, který s obžalovanou strávil osudnou noc. Narkoman, kterého přivedla eskorta z vězení, uvedl, že si večer dali společně pervitin. Z bytu odešel prý po hádce ráno, kdy už byla dívenka vzhůru. „Nic nenasvědčovalo tomu, že by jí mohla ublížit,“ uvedl. Po hodině mu prý začaly chodit zprávy, kde je malá. Popřel však, že šlo o jeho drogy. Proč se ho poté známí ptali, co jí to dal „za sračku“, že skončila v Kroměříži, však nedokázal vysvětlit. „Byl to jeho pervitin, lže. Byla jsem z toho zmatená, prosila jsem, aby mi pomohl ze z toho stavu dostat. Jen se na mě díval. Kdyby mi tu dávku nedal, mám tu malou stále v náručí,“ vypověděla ve středu obžalovaná.

Tragédie se stala loni 14. srpna v jednom z přerovských bytů. Žena podle obžaloby dítěti nejprve zasadila desítky ran pěstí, poté dívenku rdousila rukama a škrtila kabelem. Nakonec ji ubodala nůžkami a tělíčko schovala do pračky. Podle znalkyně bylo dítě vystaveno enormnímu násilí, které za 45 let praxe nezažila. Ženě hrozí až výjimečný trest.

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!