Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Matky zůstaly bez dotací

Česko

  10:00
BRNO - Mateřská centra nedostala pro letošní rok dotaci od Jihomoravského kraje. Peníze budou chybět, ale přežijeme, věří maminky.

Mateřské centrum v Brně foto: Tomáš HájekLidové noviny

„Byla to velká pomoc, ale ještě pořád zbývá nějaká naděje,“ uvedla včera pro LN Hana Beránková z mateřského centra v Tišnově. V centrech používali peníze na nájemné, úhradu nákladů spojených s provozem a další aktivity.

I když přednost na kraji dostaly jiné programy, jeho představitelé nechtějí nechat matky na holičkách. „Je možné, že nebudou vyčerpány finance na aktivity volného času, přemýšlíme i o jiných způsobech, kde peníze najít,“ slibuje krajský zastupitel Jan Husák. „Do budoucna zvažujeme, že bychom přesunuli centra z volnočasových do sociálních aktivit, kam činností více spadají,“ doplnil.

Současné maminky považují centra už za samozřejmost
Všechny zástupkyně mateřských center se shodují v jednom: Nejistota, zda dostaneme nebo nedostaneme příspěvek, s tím se pracuje špatně. „U nás jsme s příspěvkem počítali hlavně na propagaci. Existenčně závislé na této dotaci nejsme,“ řekla Jana Skládaná z brněnského mateřského centra Klokánek.

„Dotace jsou příjemné, ale na druhé straně si musíme dokázat pomoci sami,“ věří Eliška Břoušková z brněnského centra Kuřátka. Tomu se dokonce podařilo umožnit svým maminkám si i nějakou korunu přivydělat. „Na dohodu je zaměstnáváme v dětském koutku, který provozujeme v centru Omega,“ pochlubila se Břoušková.

Mateřská centra jsou pro matky i děti

Mateřská centra zřizují obvykle matky na mateřské dovolené. Samy také organizují jejich programy. Ty jsou obvykle zaměřeny na děti, které si mohou hrát, cvičit nebo se věnovat například výtvarným činnostem.
Pro matky centra pořádají jazykové, počítačové či rekvalifikační kursy se zajištěním hlídání dětí. V Jihomoravském kraji navštěvuje centra asi 1400 maminek a 1600 dětí.


Centra obvykle dostávají finanční pomoc také od magistrátu, městských částí či od sponzorů. A snaží se získat prostředky pořádáním vlastních akcí. „Každoročně jsme připravovali za symbolické vstupné Den dětí v Lužánkách. Tento prostor je ale velmi atraktivní, což zjistily velké komerční firmy, které připravují akce zdarma, a naše aktivity začaly ustupovat,“ posteskla si Skládaná.

„Centra se stala součástí sociálního systému, stejně jako azylové domy. Přiblížila se doba, kdy pro ně budeme muset najít stálejší finanční podporu ,“ říká Beránková.

Mladé ženy na mateřské považují centra takřka za samozřejmost. Program je připraven denně, angličtinou počínaje přes cvičení či malování pro děti a masážemi pro kojence konče. To vše na bázi dobrovolnictví. Objevují se proto názory, že přínosem by byli profesionální zaměstnanci. „Je to půl na půl. Některé maminky tvrdí, že zadarmo je to baví víc,“ opatrně míní Markéta Knotková z Klokánku.
Autoři:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....