Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Maturita z češtiny se změní

Česko

  22:07
PRAHA - Zapomeňte na současnou podobu maturitní zkoušky z českého jazyka. V příštím školním roce, kdy ji budou studenti poprvé skládat podle nových pravidel, se totiž změní. Od základů.
Maturita z českého jazyka se změní již příští školní rok.

Maturita z českého jazyka se změní již příští školní rok. foto: Lidové noviny

Jedna z hlavních inovací? Maturita v dubnu už nebude začínat písemnou slohovou prací z českého jazyka. První zkouška, kterou maturanti příští rok složí, bude v květnu ústní. V červnu na ně bude čekat písemná část zkoušky z češtiny a navíc didaktický test.

„Většina učitelů si stěžuje, že druhé pololetí pro maturanty de facto končí někdy v březnu či v dubnu. Pak už začínají vlastně maturity a výuka. Proto se to nyní obrátí,“ vysvětlil František Brož z Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), který má přípravu zkoušky z českého jazyka na starosti.

Ani ústní zkouška už nebude stejná. Student si bude losovat maturitní otázku ze seznamu dvaceti literárních děl, které si sám vybral. Každý žák tak bude mít seznam jiný - ovšem složený pouze z literatury, kterou mu určí jeho češtinář.

Změny se ale týkají i samotné písemné práce; na tu budou mít nyní studenti pouze šedesát minut. Maturanti si budou vybírat z deseti tematicky různorodých zadání. Výrazně zkrátit by se měla i délka slohových prací. „Maturant se musí umět vyjádřit stručně a jasně. Jeho text však musí mít hlavu a patu. Minimální délka textu proto bude ohraničena,“ dodal Brož.

Zadání základní úrovně písemné části maturitní zkoušky z českého jazyka budou obsahovat takové komunikační situace, s nimiž se bude žák ve svém životě běžně setkávat.

„To jsou situace, kdy se žák bude muset vyjádřit ke svému zájmu nebo vysvětlit problematiku svého oboru,“ upřesnil František Brož z Cermatu. V zadání si tak bude moci vybrat například mezi napsáním motivačního dopisu, zpracováním úvahového textu na aktuální téma či na vybrané téma napsat libovolný text publicistického stylu.

Novinkou u písemné práce bude i její hodnocení. Nově ji „obodují“ rovnou dva různí hodnotitelé. To proto, aby byla zajištěna objektivita oznámkování textu.

Průzkum: státní maturitu chceme i nechceme
Podle nových pravidel budou poprvé studenti maturovat již v příštím roce. Debaty o jejím zavedení se ale vedou již několik let. Přesto není veřejnost rozhodnutá, zda státní maturity vítá, či nikoliv. Ukázal to alespoň exkluzivní průzkum společnosti Median pro Lidové noviny.

Podle toho totiž se zavedením jednotné maturity souhlasí 40 procent dotazovaných. Proti bylo 42 procent. Nejvíce odpůrců (61 procent ) bylo logicky mezi respondenty ve věku od 15 do 24 let. S jednotnou maturitou pak souhlasili častěji lidé z Čech (46 procent) než z Moravy (35 procent).