Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maximální Chochola na Hradě

Česko

Již tradičně patří k festivalu Letní shakespearovské slavnosti i výstava Maximální fotografie. Letos s klasikem české fotografie.

Velkoformátové černobílé snímky ze sbírky skupiny PPF představují každý rok tvorbu některého z tuzemských fotografů. Letos je to klasik české portrétní a výtvarné fotografie Václav Chochola (1923-2005).

V Jižních zahradách Pražského hradu je umístěno šestadvacet Chocholových fotografií, z nichž některé jsou považovány za autorovy nejslavnější záběry. K těm bezesporu patří dvě fotografie španělského malíře Salvadora Dalího, dále je to portrét Jany Brejchové nebo Mana Raye. Neméně půvabná jsou však i Chocholova zákoutí a zátiší, z nichž vzpomeňme alespoň snímek s názvem Noční chodec - podle něj byl také letošní již pátý ročník Maximální fotografie pojmenován. Záběr Noční chodec vznikl v roce 1949 před pražským kubistickým domem U Černé Matky Boží a je na něm ve svitu pouliční lampy zvěčněn sám autor. Václav Chochola se pak objevuje i na dalším snímku, autoportrétu z roku 1942.

Dále jsou v zahradách Pražského hradu vystaveny fotografie Věšák, Ulička, Nábřeží, Libeňské ohrady, Konečná, Svačina tesařů v lóži a další. „Na jedné straně hluboká melancholie, na opačné jiskřivý, až groteskní humor jsou citové polohy, které dělají autorovy fotografie jedinečnými a životodárnými,“ uvedl k expozici historik Jan Mlčoch.

Snímky ze sbírky skupiny PPF tentokrát ještě doplnil kurátor Pavel Langer pracemi zapůjčenými z archivu fotografovy dcery Blanky Chcholové.

Přestože mají všechny fotografie svůj půvab a každá z nich přitahuje jiný okruh diváků, u snímků Salvadora Dalího postojí bez výjimky všichni. Jde totiž nejen o vynikající záběr, ale i o jedinečnou příležitost Chocholy Dalího fotit. Stalo se tak v roce 1969 v apartmá č. 8 pařížského hotelu Meurice, kde výstředního bohéma navštěvovali umělci, galeristé, ale zřejmě i jeho padělatelé a krásné ženy. Dcera fotografa Blanka Chocholová zpracovala otcův archiv a zapsala i jeho vzpomínky. Díky tomu dnes můžeme číst: „Salvador Dalí mi připadal permanentně v transu, všemu věnoval maximální pozornost, šokovat lidi bylo jeho zaměstnání a jak šokovat - to ho drželo neustále v jakémsi napětí.“

Podle autentického vyprávění prý tehdy malíře zaujaly Chocholovy přinesené snímky a ochotně mu pak zapózoval s natvrdo uvařeným vejcem, časopisem a vycházkovou holí. Tím ovšem tehdy Chocholova sláva nezačala, naopak. „Pět dnů po příjezdu z Paříže do Prahy byl otec, po fotografování hrobu Jana Palacha, zatčen a třicet dnů držen ve vazbě v Ruzyni,“ vypráví Blanka Chocholová. S Dalím se proto Chochola už nikdy nesetkal a do Paříže se podíval až za dlouhých dvacet let.

Zahrady Pražského hradu jsou otevřeny v červenci od 10 do 21 hodin, v srpnu do 20 a v září do 19 hodin. Snímky Václava Chocholy zde budou k vidění až do 28. září.

Autor: