Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Maximum může padnout i nad překážkami

Česko

PRAHA Nejen na hladké stovce visí ve vzduchu při olympijském závodě překonání světového rekordu. Velkou bitvu s útokem na světové maximum slibuje i běh na 110 metrů překážek.

V hlavních rolích bude Číňan Liu Siang a Kubánec Dayron Robles. Liu držel nejlepší výkon historie (12,88 s) až do červnové Zlaté tretry. V Ostravě mu ho velice nečekaně o pouhou setinu „ukradl“ Robles. Nyní se utkají až v olympijském finále. „Ale myslím, že pod větším tlakem bude Liu,“ mínil Robles.

Na pohledném čínském překážkáři bude ležet hlavní tíha obrovských čínských očekávání. Jistě, sportovní velmoc má mnoho želízek v boji o zlato, ale Liu je jediný Číňan, který může reálně usilovat o zlato v preferované atletice. Navíc v jednom z nejsledovanějších sprintů.

V jeho triumf věří miliarda Číňanů, takže není divu, že se Liu raději stáhl do ulity a schován před novináři i soupeři se připravuje na olympijský závod.

„Neměl by se vůbec zabývat tím, v co doufají nebo co si myslí ostatní lidé,“ radí Číňanovi Cathy Freemanová, hlavní tvář olympiády v Sydney, kde nejprve zapalovala olympijský oheň a pak před zraky celé země vyhrála běh na 400 metrů. „Ten závod, to je jenom jeho věc. Už mnohokrát dokázal, že je vynikající.“

Liu je jedním z kandidátů na zapálení ohně, ale jeho trenér se vyjádřil, že by byl radši, kdyby čínské vedení vybralo někoho jiného. „Nemyslím, že by ho to nějak rozhodilo z koncentrace. Pro mě to byla obrovská čest,“ řekla Freemanová.

Čínskou atletickou oslavu hodlá ale pokazit rozevlátý Robles. „Světový rekord můžete překonat kdykoli a kdekoli. Olympijské zlato je ale vzácnější a důležitější,“ zasnil se Kubánec. „Navíc v Ostravě to nebyl perfektní výkon. Můžu běžet ještě rychleji.“

Autor: