Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

MBA. Značka elity, ale i podvodníků

Česko

Úroveň škol nabízejících manažerské studium MBA v Česku se pozná podle úrovně a prestiže jejich absolventů

Vžijte se do té role. Jste personalistou, před nímž sedí třiatřicátník v uhlazeném obleku. Pečlivě střižený účes, kultivovaná mluva. A sebevědomé vystupování. Na vizitce stojí Karel Nováček, MBA.

V přiloženém životopise se dočtete, že uchazeč o práci absolvoval coby bakalář soukromou vysokou školu a písmenka značící Master of Business Administration získal na nějaké „international school“... Babo raď: sedí před vámi šikovný střelec s tahem na bránu, anebo jde o rozmazleného drzouna, jemuž rodiče zaplatili půlroční, tzv. prestižní kurz?

V Česku MBA bez kontroly Zjednodušeně řečeno jsou právě personalisté a HR pracovníci jedinými odborníky v Česku, kteří dohlížejí na úroveň MBA vzdělávání. Neexistují zde totiž žádné žebříčky, srovnávací studie či všeobecně respektované akreditace.

A co víc, v ČR vlastně ani nenajdeme pravidla pro udělování tohoto anglosaského titulu, takže si trojici znaků, která platívala za excelentní výtah mezi kormidelníky průmyslu, může za jméno psát beztrestně kdokoliv. MŠMT totiž vede manažerskou výuku pouze v kategorii „profesního vzdělávání“ a na zavádění anglické titulatury (MBA, MPA, MSc či LLM) do zákona nemá chuť ani čas.

Ve zkratce lze říci, že Master of Business Administration je druhem ekonomického vzdělávání, jež by mělo být spjato s praxí. Proto také jeho frekventanti v pracovních skupinách řeší konkrétní kazuistiky - hitem jsou simulované trable typu Enronu. Kdo již dříve dosáhl vysokoškolského vzdělání a má za sebou šéfovskou pozici, by po MBA absolutoriu měl být ještě zdatnějším manažerem. K tomu má přispět studium prohlubující poznatky z psychologie, teorie řízení, marketingu nebo cizích jazyků.

Vybírejte podle referencí Je tomu skutečně tak? Často ano. Prestižní světové školy, mezi nimiž září Harvard Business School, pařížský INSEAD nebo pensylvánský Wharton, opouští špičkoví topmanažeři, o jejichž kvalitě a rostoucích platech se zájemci dočtou v rankingu periodik jako The Economist nebo Financial Times.

V Česku se ale hraje nižší liga. „MBA lze snadno získat i na pochybných institucích, což celý koncept devalvuje,“ říká František Tregler, ředitel odboru investičních rizik skupiny Penta Investments. Mladý ekonom, jenž se sám raději rozhodl pro doktorské studium, se s držiteli „embíej“ setkává i při pohovorech. „Je třeba rozlišit, odkud titul pochází. Ano, existují lidé s hlubokou znalostí podnikových financí, kteří titul nosí oprávněně. A pak zbývá 90 procent ostatních, kteří končí po prvním pohovoru. Nulová regulace v ČR přispěla k tomu, že MBA negarantuje nic. Od lenivého úředníka přes lepší sekretářku až po nadaného profíka,“ shrnuje Tregler.

Nejlepší přehled o kvalitě mívají personalisté velkých korporací, neboť právě ony takové studium běžně hradí. Ověřené kurzy často samy doporučí, některé mají i vlastní uzavřené lekce. „Nijak zvlášť nerozlišujeme, ale rozdíly v kvalitě škol registrujeme. Jako dobré hodnotíme EMBA University of Pittsburgh a CMC v Čelákovicích,“ řekl loni týdeníku EURO Jiří Fiala, personální ředitel Agrofert Holding. Jak si tedy v tuzemsku vybírat, aby člověk nešlápl vedle?

Chcete-li zvolit správně, máte dvě možnosti. Jednak vyzvídat u známých, kolegů, podívat se do webových fór. Anebo se zaměřit na rozličné akreditace. Ale to se připravte na přehršel zkratek. Mezi českými školami, které soupeří o zajímavé peníze (školné se pohybuje od 90 tisíc přes nejběžnějšího čtvrt milionu až po více než milion), vládne napětí. Na jednom pólu existuje „desítka akreditovaných“ Českou asociací MBA škol (CAMBAS), na straně druhé zástupci zahraničních ústavů, jež se honosí americkou akreditací The Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB), anglickou AMBA či německou FIBAA. V evropském kontextu je důležitý i standard EQUIS.

„CAMBAS neuznáváme, protože sdružuje české školy s českými lektory bez AACSB, které nabízejí studium velmi odlišné od kvalitního MBA. Z asociace jsme dobrovolně vystoupili,“ ohrazuje se vůči české asociaci MBA škol Filip Hrnčíř, bývalý prezident CMC Graduate School of Business v Čelákovicích.

Podle něj existují v Česku pouze dva až tři další kvalitní projekty, přičemž je neváhá jmenovat: AngloAmerican University, nabízející kurzy Chapman University, a Pittsburgh. „Ostatní jsou jen imitace,“ tvrdí Hrnčíř.

Chcete MBA? Někde nepožadují ani dokončenou vysokou školu Imitací je opravdu bezpočet. A v řadě kategorií. Od těch, které odpouštějí zájemcům vysokoškolské vzdělání nebo praxi, až po ty, které vyučují „globální byznysmeny“ česky.

Aby bylo jasno, zdejší instituce nemůže MBA rozjet sama. Potřebuje k tomu zahraničního partnera. Ale ti jsou - řečeno kulantně - variabilní. CAMBAS dosud odmítl přijmout dvě školy. Jednou z nich byla The Free Swiss University of St. George, jejíž zahraniční partner sídlící ve švýcarském Liestalu nebyl shledán dostatečným garantem. A akreditace? Ale ano: jistá International Association of Universities and Colleges se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Pokus o nalezení „mezinárodní asociace“ na Googlu končí u informace o výmazu společnosti z českého obchodního rejstříku...

Druhou odmítnutou byla ostravská Newport International University (NIU). O lecčems vypovídá už její vlastní charakteristika: „Posláním NIU je kvalitní výuka a profesionální příprava specialistů v graduovaných programech studia ekonomiky, pedagogiky, strojírenství, sociologie, práva, psychologie a teologie.“ Tuto překvapivě širokou nabídku najdeme na stránkách školy.

Také NIU nabízí tituly od BBA, MBA až po doktorské DBA. Emko za 90 tisíc korun, déčko za 146 tisíc; poté je „absolvent připraven pro zastávání řídicích funkcí v top a středním managementu“. Newport má také pobočky v Ugandě, Bangladéši a Pákistánu.

Další pozoruhodný MBA projekt se zaměřením na právo spustil pražský Ústav práva a právní vědy. Proč pozoruhodný? Jeho vzdělávací program je totiž „uskutečňován ve formě e-learningu a probíhá v českém jazyce“.

Pokračování na straně 26

Dokončení ze strany 25

Rozpoznat skutečnou kvalitu není lehké. Skeptický autor tohoto článku viděl bezpočet MBA diplomek, které byly opsány ze dvou tří příruček a jež by na slušné škole neobstály ani jako seminární práce. A jen minimum škol umožní novinářům, aby se zúčastnili semináře, natož víkendového „soustředění“.

Už také existují družiny absolventů, kteří se poplácávají po zádech, jací jsou pašáci, že absolvovali něco tak náročného. Navíc jsou média, a zvláště ta ekonomická, zaplevelována oslavnými PR články, jež ale nenabízejí kritický pohled.

Uvážlivý výběr školy se tedy zcela jasně vyplatí. Investovaný půlmilion totiž může přinést jak životní nabídku z Hongkongu, tak třeba jen bezcenný papír, neřku-li posměch okolí. Řada lidí z byznysu proto doporučuje studia v zahraničí. Patří k nim i Jan Přerovský, generální ředitel společnosti Asseco, jenž řekl Hospodářským novinám: „MBA v Česku je možná super na učení angličtiny, třeba se člověk i něco dozví... Ale většinou jde o nějakou rychlokvašku. Poslední dobou je MBA u mladších ročníků vnímáno spíš jako diskvalifikační kritérium.“

***

Kvůli nulové regulaci MBA v ČR může znamenat cokoliv. Od lenivého úředníka přes lepší sekretářku až po nadaného profíka.

MBA Mnohoslibná písmenka?

MBA znamená Master of Business Administration. Jde o anglosaské magisterské studium (následuje po bakalářském stupni), které si vydobylo pověst dobré průpravy pro manažerskou praxi. Český vysokoškolský zákon titul MBA vůbec nezná a za užívání falešných „písmenek“ prakticky nehrozí žádný postih. Důležitou součástí výuky jsou kromě přednášek z managementu, ekonomie či „soft skills“ i kazuistiky řešící reálné potíže firem nebo nějaký byznysplán. První školou, která titul udělila, se stala roku 1908 Harvard University. Ve světě existují žebříčky škol a prestižní akreditace; obojí v Česku zatím chybí, tudíž je kvalita programů velmi nevyrovnaná až nečitelná. Existuje celá řada forem „embíej“, od distančního či akcelerovaného přes víkendové až po exekutivní MBA, jež je určeno výkonným profesionálům s dlouhou praxí.

Ti s tuzemským razítkem Členové České asociace MBA škol

* Brno Business School (BBS) * Brno International Business School (BIBS) * Czech Management Institute Praha (ESMA) * Ekonomická fakulta Vysoké školy báňské (VŠB) * Institut pro průmyslový a finanční management (IPFM) * Masarykův ústav vyšších studií (MÚVS) * Prague International Business School (PIBS) * University of New York in Prague (UNYP) * Vysoká škola finanční a správní (VŠFS) * Anglo-americká vysoká škola (AAVŠ) Pramen: CAMBAS

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!