Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„McCain je fit jako málokdo“

Česko

Předvolební horečka v USA - Obama může zvítězit i v republikánské Arizoně

Nebýt Johna McCaina, mohli bychom to letos zabalit, říká bývalý šéf arizonských republikánů Kurt Davis.

PHOENIX (od zvláštního zpravodaje LN) Kolem poledne to v předvolebním štábu Johna McCaina ve Phoenixu hučí jako v úle. Mezi „telefonisty“, jinak dobrovolníky, kteří obvolávají voliče a přesvědčují je, aby volili McCaina, pobíhá podsaditý chlapík s mobilem v ruce. Pak se najednou zastaví a něco zasvěceně vysvětluje postarší blondýně, která horlivě přikyvuje. „Není to jen tak. Musíte mít trpělivost,“ říká mi později Kurt Davis, někdejší šéf arizonských republikánů, který z čela strany odešel, aby se mohl naplno věnovat svému podniku. Dnes je nakrátko zpátky jako šéf dobrovolníků, aby pomohl McCainovi dostat se do Bílého domu.

* LN Chápu správně, že si nejste zas tak jistí vítězstvím? McCain je přece odsud? V uplynulých letech tu lidé vždycky volili republikána, ne?

Máte pravdu. Ale nahlížet na Arizonu jako na tradičně republikánský stát taky nejde. Dovolte, abych vám připomněl, že úřad guvernéra zastává demokratka a další čtyři její partajní kolegové nás zastupují v Kongresu. Arizonští republikáni mají v Kongresu jen o dva lidi víc. Člověk by se tudíž neměl divit zprávám o tom, že je tu souboj McCainObama vyrovnaný.

* LN Není podle vás na vině taky tak trochu pověst republikánské strany, která v uplynulých letech - co si budeme namlouvat - upadala?

To je pravda. Značka republikánské strany ztratila na ceně. Nebýt Johna McCaina, mohli bychom to letos zabalit.

* LN Jinými slovy, McCain není totéž co Bush, jak dokola omílají lidé z Obamovy kampaně?

Samozřejmě že ne. Bush a McCain jsou dva protipóly.

* LN Ta námitka je zjevně myšlená jinak - jednou kandiduje za republikánskou stranu, tak nečekejte nic jiného...

To je nesmysl. John McCain si vždycky dokázal a dokáže prosadil své, jestliže věří, že jde o správnou věc.

* LN Jaký vlastně je? A co říkáte tvrzení, že už je moc starý na to, aby byl prezidentem?

(smích) John McCain? Ten je tak fit jako málokdo. Ještě dneska zvládne za jediný den seběhnout na dno Grand Canyonu a vydrápat se zpátky... Něco takového bych já nedokázal. Jednoduše bych mu nestačil. A jaký je v soukromí? Pořád stejný. Nadšený fanoušek sportu, jakéhokoliv. Vášnivě rád čte. Taky rád posedí u grilu. A v jednom kuse vtipkuje - má mimo jiné ve zvyku dávat všem škodolibé přezdívky. Třeba mně říká bídáku (smích). Já zas jemu papriko...

* LN Jak byste přesvědčil Obamovy voliče, že mají volit McCaina?

Řekl bych po pravdě, jak to vidím já sám. Předesílám, že uznávám Baracka Obamu. Měl jsem tu čest se s ním setkat a osobně proti němu nic nemám. Ale fundamentálně s ním nesouhlasím ve dvou věcech. Za prvé v ekonomické politice - chce zvyšovat daně podnikům v době krize. Nic horšího si dneska nedokážu představit. Zastaví tím jakýkoliv potenciální růst a v konečném důsledku přesune výrobu jinam. Takže přijdou další tisíce lidí o práci. Za druhé v zahraniční politice -jeho rychlokurz je k smíchu. Nic ve zlém, ale v dnešní době se to nedá podceňovat. John McCain má na rozdíl od něj se zahraniční politikou bohaté zkušenosti.

* LN Na co se vás nejčastěji ptají lidé, kterým dneska voláte a říkáte jim, aby volili republikána?

Na prvním místě je ekonomika. Na zahraniční politiku ale taky přijde řeč. Lidi zajímá i to, jak se na Ameriku dívá zbytek světa. Chtějí, aby se vnímání Ameriky změnilo k lepšímu, ale současně aby si Amerika nenechala nic líbit. Chtějí silného lídra, ne někoho, kdo bude váhat a říkat, že chce za každou cenu zabránit násilí.

* LN Udělal McCain během kampaně nějakou chybu, která by ho mohla připravit o vítězství? Například že svou „dvojkou“ jmenoval Sarah Palinovou?

Sarah Palinová? To byla náhodou skvělá volba. Problém je jen v tom, že se do ní obula média a okamžitě rozjela negativní kampaň. Přesto je jasné, že má mnohem víc praktických zkušeností než senátor Obama. A přitahuje na mítinky neuvěřitelné množství lidí. Lidí, kteří se s ní identifikují. Vidí v ní totiž sami sebe. Její nominace rozhodně nebyla chyba. A jinak? Těžko říct. Hodnotí se většinou až po volbách. Říká se - měl udělat to, a ne ono. Znáte to, po bitvě je každý generál. Já myslím, že udělal maximum.

* LN Kam se dnes podíváte, všude je vidět Obama. Nepodcenili jste něco, co se propagace týče?

Obama má balík peněz, proto je mnohem víc vidět. Na druhou stranu Johna McCaina každý zná, nemusí Američanům připomínat, kdo je a za čím si stojí. Ostatně zrovna před chvílí jsem zahlédl v televizi nějakou anketu a lidé v ní říkali, že už ani televizní kampani nevěnují pozornost. Že je unavuje a že už o obou kandidátech vědí všechno...

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...