Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

McLaren prožil víkend snů

MONTREAL/PRAHA Zapomeňte na nadvládu Red Bullu v letošní formuli 1. Po Velké ceně Kanady mohou slavit fanoušci McLarenu. Britská stáj získala díky Lewisu Hamiltonovi a Jensonu Buttonovi druhý double za sebou.

Díky tomu britští piloti nově vedou průběžné pořadí šampionátu a i v Poháru konstruktérů je McLaren první. Dosavadní lídr Mark Webber se propadl na třetí místo, včera třetí Fernando Alonso z Ferrari je hned za ním.

Montrealská trať se do kalendáře F1 vrátila po roční pauze způsobené spory provozovatele závodu s majitelem marketingových práv Berniem Ecclestonem. Včera však vyprodané ochozy viděly dramatické zápolení, jezdci si často kvůli výměně pneumatik vyměňovali pozice. Nad všemi ale vládla dvojice mistrů světa z McLarenu.

Ten bývalý - Hamilton - vyzrál na toho úřadujícího - Buttona - nejen při závodě, ale už při sobotní kvalifikaci. Hamilton jako vůbec první pilot v sezoně dokázal přerušit hegemonii Red Bullu. Prvních sedm závodů totiž vždy získal pole position buď Webber, nebo jeho stájový kolega Sebastien Vettel.

Hamilton má na Kanadu dobré vzpomínky. „Byl to skvělý den, skvělý začátek víkendu, je to ohromné,“ radoval se v sobotu. „Vrací se mi spousta vzpomínek. Když mi řekli, že mám pole position, připomnělo mi to rok 2007, kdy jsem tu poprvé startoval první a pak poprvé vyhrál,“ vyprávěl.

Po tomhle víkendu mu přibyly další zajímavé zkušenosti. A nejen ze závodu, ale i z toho, jak po kvalifikaci tlačil svůj monopost.

Hamilton měl v nádrži po vítězném kvalifikačním kole tak málo paliva, že mu stáj nařídila, aby zastavil ještě dříve, než dojede do depa. Jinak by nebyl v nádrži dostatek paliva k tomu, aby mohl být odebrán vzorek, jak to nařizují pravidla federace FIA.

Hamilton se tedy chvíli vezl v brzdícím monopostu, poté vyskočil z kokpitu. „Zhasl jsem motor a pak jsem začal tlačit. Byla to jedinečná zkušenost a myslím, že na to nikdy nezapomenu,“ líčil své pocity.

FIA však Hamiltonovo nasazení neocenila, ba právě naopak. Za pozdní dovezení formule do depa dostal McLaren pokutu deset tisíc dolarů (asi 212 tisíc korun).

VELKÁ CENA KANADY * Výsledky: 1. Hamilton 1:33:53,456 hod. (prům. rychlost: 195,079 km/h), 2. Button (oba Brit./McLaren) -2,254, 3. Alonso (Šp./Ferrari) -9,214, 4. Vettel (Něm./Red Bull) -37,817, 5. Webber (Austr./Red Bull) -39,291. * Průběžné pořadí MS (po 8 z 19 závodů): 1. Hamilton 109, 2. Button 106, 3. Webber 103. * Pohár konstruktérů: 1. McLaren 215, 2. Red Bull 193, 3. Ferrari 161.