Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

McLaren vyvázl jen s podmínkou

Česko

PAŘÍŽ Musela to být pro ně velká úleva. Stáj McLaren dostala za lhaní při Velké ceně Austrálie jen podmíněný zákaz startu ve třech závodech formule jedna. O trestu, jenž je mírnější, než mnozí experti předpovídali, rozhodla Světová rada motorsportu na mimořádném zasedání v Paříži.

Distanc vejde v platnost, pokud tým během příštích 12 měsíců poruší znovu pravidla.

McLarenu a jeho jezdci, mistru světa Lewisi Hamiltonovi, hrozil za lhaní traťovým komisařům odpočet bodů nebo nepodmíněný zákaz startu v příštích Velkých cenách. Teoreticky mohl být tým dokonce vyloučen ze šampionátu.

K mírnějšímu trestu podle všeho pomohlo včerejší pokorné chování šéfa McLarenu Martina Whitmarshe během hodinového výslechu před Světovou radou.

„Udělali jsme chyby. Omluvili jsme se za ně FIA i veřejnosti. Doufejme, že tím to skončí,“ řekl novinářům Whitmarsh poté, co opustil sídlo FIA v Paříži.

Rada nechtěla trestat stáj za lidi, kteří už v ní nejsou „Vzali jsme v úvahu, jak otevřeně a čestně se k tomu postavil šéf týmu Martin Whitmarsh. Informoval nás o změnách v kultuře jeho stáje, k nimž nyní dochází. Proto jsme se rozhodli udělit podmíněný trest,“ uvedla FIA.

Podle jejího prezidenta Maxe Mosleyho nechtěla rada trestat stáj za rozhodnutí lidí, kteří už ve vedení McLarenu nejsou. „Trest je podle nás naprosto fér. Šlo o rozhodnutí lidí, kteří už tým nevedou. V takovém případě by nebylo fér chtít tvrdší trest,“ řekl Mosley. Na mysli měl bývalého šéfa stáje Rona Dennise a sportovního ředitele Davea Ryana, který po incidentu ze stáje musel odejít.

„Všichni můžou být spokojeni. Plácli je přes ruce a to stačí,“ uvedl promotér formule 1 Bernie Ecclestone a připomněl, že McLaren už přišel o všechny body ze závodu v Austrálii.

Šampion Hamilton při výslechu po závodu v Melbourne úmyslně uvedl zavádějící informace o situaci, kdy ho předjel Jarno Trulli z Toyoty ve chvíli, kdy byl na trati zpomalovací vůz. Italský pilot byl následně potrestán, když ale vyšlo najevo, že McLaren o události lhal traťovým komisařům, FIA Hamiltona diskvalifikovala a ten přišel o třetí místo ze závodu.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!