Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Medailí se z Liberce čekalo víc

Česko

Cenný kov získal z českých lyžařů na mistrovství světa pouze Lukáš Bauer, ani ostatní však nepropadli

LIBEREC Hodnotit vystoupení českých lyžařů na světovém šampionátu v Liberci není snadné. V praxi totiž teprve nyní nastala éra „po Neumannové“. Bývalá olympijská šampionka z těchto štací pravidelně vozila medaile a zvyšovala tím lesk českého lyžování. Zároveň ale také zakrývala mnohá skromná vystoupení svých kolegů, a hlavně kolegyň.

V Liberci se z domácích lyžařů na stupně vítězů podíval pouze Lukáš Bauer. Pakliže by se tedy české představení posuzovalo čistě podle cinkotu kovů, nastal by ústup ze slávy.

Nabízí se však i reálnější, košatější úhel pohled. Třeba i podle počtu umístění v dohledu stupňů vítězů. A ten už pro české lyžování vyznívá docela hřejivě.

Lukáš Bauer každopádně znovu potvrdil, že je v současnosti jasnou hvězdou české výpravy. Navzdory nekonečným zdravotním problémům se dokázal výtečně připravit alespoň na jeden závod a v něm uchvátil stříbrnou jízdou.

Včerejší padesátku už sledoval pouze doma, protože se na ni i vzhledem k tréninkovému výpadku necítil. Pochvala patří i běžci Martinu Koukalovi za dvě umístění v první desítce a Alešovi Razýmovi za postup do finále sprintu.

Sympatické vystoupení běžců však pokazilo totální selhání ve štafetě, k níž již delší dobu upínali své medailové sny. Paradoxně právě závod, v němž padl divácký rekord na běžeckém lyžování v Česku domácí štafetě nevyšel.

Trenér mužů Miroslav Petrásek, bezpochyby šokovaný štafetovou blamáží, oznámil, že vážně přemýšlí o odchodu z funkce. I vzhledem k blížící se olympiádě ve Vancouveru by však zmíněný krok zcela jistě nebyl moudrým počinem.

Na Neumannovou nenavázaly České ženy s běžkami na nohou podle očekávání propadly. Na slušné úrovni jezdi pouze Kamila Rajdlová, vše ostatní je smutný, až hořký podprůměr.

Pokračování na straně 23

Medailí se z Liberce čekalo víc

Dokončení ze strany 24

Potěšitelným zjištěním bylo probuzení severské kombinace z hlubokého spánku. Znovuzrozený Churavý skončil v jednom závodě na 8. místě a štafetě pomohl k sympatické šesté příčce. O takovýchto výsledcích si „sdruženáři“ mohli nechat na minulém mistrovství světa v Sapporu jen zdát. Trenér reprezentace Luděk Šablatura se tudíž tvářil spokojeně a hovořil o významu pohody a přátelských vztahů v reprezentaci.

Příjemně překvapil i Koudelka V rámci daných možností potěšili i skokani. Koudelka přistál dvakrát na devátém místě a v soutěži družstev se kvarteto Koudelka, Janda, Vaculík a Hlava nečekaně téměř dotýkalo medaile. Koudelkova pozvolná cesta k absolutní elitě je patrná a škoda jen, že Jandova pouť za návratem k výšinám se v Liberci poněkud pozastavila. V individuálních závodech jakoby Jandu svazovala přemíra odpovědnosti – vůči fandům a určitě i k slovinskému trenérovi Vasjovi Bajcovi, který se k němu vrátil. V družstvech ale Janda opět roztáhl křídla a potvrdil, že se od něj můžeme ještě zcela reálně dočkat velkých věcí.

***

České medaile na MS

LIBEREC 2009

Lukáš Bauer – stříbro (běh na

15 km)

SAPPORO 2007

Kateřina Neumannová –

zlato (běh na 10 km) a stříbro

(skiatlon 2×7,5 km), Milan

Šperl, Dušan Kožíšek – bronz

(sprint dvojic)

OBERSTDORF 2005

Kateřina Neumannová – zlato

(běh na 10 km), Jakub Janda –

stříbro (skoky, střední můstek)

a bronz (skoky, velký můstek),

Dušan Kožíšek, Martin

Koukal – bronz (sprint dvojic)

VAL DI FIEMME 2003

Martin Koukal – zlato (běh na

50 km)

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...