Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Sítě manipulují Čechy snadno, míní studenti. Sami věří veřejnoprávním médiím

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Tři čtvrtiny žáků a studentů si myslí, že se většina Čechů nechá snadno zmanipulovat obsahem ze sociálních sítí. Studenti nejvíce důvěřují veřejnoprávním médiím, důvěra dětí a dospívajících v média však celkově klesá. Vyplývá to z průzkumu mediální gramotnosti, který zveřejnila společnost Člověk v tísni.
  11:06

Člověk v tísni prostřednictvím výzkumné agentury Focus zjišťoval znalosti a dovednosti žáků a studentů týkající se médií, používání počítačů a chytrých telefonů, návyky v chování na internetu a postoje k médiím.

„Z výzkumu vyplývá, že celkově klesá důvěra středoškoláků v média. Jsou přesvědčeni o manipulativnosti sociálních sítí, více vnímají ohrožení demokracie nepravdivými zprávami,“ informoval ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota. Podle více než poloviny žáků a studentů by se měly nepravdivé zprávy mazat, podle třetiny označovat.

Jakým zdrojům věříte nejvíce vy?

celkem hlasů: 554

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Alternativním médiím (vybočujícím z hlavního proudu zpravodajství)239
Veřejnoprávním médiím (ČT, ČRo)190
Žádným médiím115
Komerčním médiím (webovému zpravodatství, TV, novinám)10

Od posledního průzkumu v roce 2018 vzrostl počet středoškoláků, kteří nepravdivé informace na internetu a útoky hackerů vnímají jako ohrožení demokracie. Tři čtvrtiny se obávají zneužití v případě hromadění osobních dat. Rozdíly ve vnímání médií a v mediální gramotnosti jsou podle průzkumu mezi středoškoláky a učni.

„Nezávislá média považuje za důležitá 85 procent respondentů s nejvyšší dosaženou úrovní mediální gramotnosti, ale jen 35 procent respondentů s úrovní nejnižší,“ doplnil ředitel.

„Přes 60 procent dotazovaných sdílí názor, že médiím záleží více na finančním zisku než na kvalitě. Polovina středoškoláků se navíc domnívá, že velká média záměrně zkreslují nebo zamlčují důležité informace,“ uvedl Strachota.

Za ohrožení demokracie považují respondenti zpochybňování důvěryhodnosti médií a novinářů politiky. Studenti označili za nejčastější nositele této praxe předsedu hnutí ANO Andreje Babiše (32 procent středoškoláků a 26 procent žáků) a šéfa SPD Tomia Okamuru (14 procent středoškoláků a 8 procent žáků).

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat