Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Odvolejte Veselého z Rady ČT, doporučil výbor poslancům za urážky Vášáryové

Výbor pro mediální záležitosti řeší v budově České televize v Brně odvolání Lubomíra Xavera Veselého z Rady ČT. (6. května 2024) foto: Radim Strachoň, MAFRA

Výbor pro mediální záležitosti doporučil Poslanecké sněmovně odvolat Lubomíra Xavera Veselého z Rady ČT. Výzva k tomuto kroku zazněla na čtvrtečním jednání v Brně kvůli tomu, že Veselý v květnu v internetovém vysílání sprostě urazil herečku Magdu Vášáryovou. Svůj hrubý výrok vysvětloval emocemi po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.
  9:21aktualizováno  11:22

Pro Veselého odvolání bylo na závěr více než hodinu a půl dlouhého jednání osm koaličních poslanců, proti se postavili zástupci opozice.

Moderátorovi nepomohla ani poněkud kuriózní obhajoba ze strany poslance Igora Hendrycha (ANO), který jeho slova zmírňoval tím, že jde o umělce. „Jako na takového na něj mám vyšší míru tolerance, pokud se jedná o výroky tohoto typu,“ prohlásil. Tomu se koaliční poslanci od srdce zasmáli.

Výbor na jednání v budově České televize v Brně řešil, zda Veselý svým výrokem narušil závažným způsobem důstojnost funkce člena rady. Právě to je podle zákona jeden z možných důvodů pro odvolání z osmnáctičlenné Rady ČT, která volí i odvolává ředitele veřejnoprávní televize a dohlíží i na její hospodaření.

„Milá slavná Vášáryová, ty spodino, já Ti ze srdce přeju, aby Ti mráz roztrhnul p*del. Já jsem si téhle žvanivé paničky nikdy moc nevážil,“ řekl Veselý ve svém pořadu Xaver live.

Stalo se tak krátce po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica a Veselý tímto způsobem reagoval na starší slova Vášáryové pronesená po loňských parlamentních volbách na Slovensku. Tehdy mimo jiné řekla: „Uvidíme, nakolik se tito lidé ztotožnili s hledáním voličů mezi těmi nesystémovými, nebo dokonce vyslovenou spodinou.“

Právě emocemi po útoku na slovenského politika Veselý své výroky v písemném vyjádření, které výboru zaslal, vysvětluje. Připustil, že jeho výrok byl „opravdu částečně vulgární a nepřiměřený“, ale odmítl, že by jeho aktivity v show měly mít něco společného s jeho prací v Radě ČT.

Navrhovatel Veselého odvolání a poslanec Jan Jakob (TOP 09) v úvodu projednávání zdůraznil, že Veselý byl zvolen členem Rady ČT před více čtyřmi lety a je za tu dobu autorem celé řady nekorektních, urážlivých a mnohdy i vulgárních výroků. Směřovat je měl vůči ženám z kulturního prostředí nebo kolegyním novinářkám. „Z jeho posledního výroku je zřejmé, že narušil důstojnost funkce člena Rady ČT a ohrozil dobré jméno rady i České televize jako takové,“ řekl Jakob. „Ten, kdo má dohlížet na dodržování nějaké normy, natož kodexu, měl by se podle ní taky sám chovat,“ zlobil se na Veselého poslanec.

Připomněl Veselého dřívější nelichotivé výroky na adresu dokumentaristky Olgy Sommerové a novinářek Veroniky Sedláčkové a Johany Hovorkové.

Martin Kolovratník (vlevo) na jednání výboru pro mediální záležitosti, který řeší odvolání Lubomíra Xavera Veselého z Rady ČT. (6. května 2024)

Opoziční poslanec Martin Kolovratník (ANO) pro změnu citoval několik let staré slovní útoky bývalého člena Rady ČT Zdeňka Šarapatky na exprezidenta Miloše Zemana. Dopustil se jich v době, kdy v radě zasedal. Podle Kolovratníka výbor, v němž měla tehdy většinu dnešní opozice, Šarapatku tehdy vůbec neřešil. Po konci funkčního období v radě Šarapatka kandidoval za dnes koaliční TOP 09.

Kontroverzní moderátor Veselý se za svůj výrok, po němž řada politiků zejména z vládního tábora začala volat po jeho odvolání, již dříve omluvil. „Byla to ode mě velká chyba, měl jsem použít jinou metaforu, říct to jinak, nemusela zaznít žádná vulgarita. Člověk má fungovat tak, že když udělá chybu, má se umět omluvit. Tímto se chci paní Vášáryové omluvit, měl jsem to říct jinak,“ pronesl Veselý.

Juchelka: Jednáme jako uliční výbor

Předseda výboru Aleš Juchelka (ANO) přirovnal projednání výroků Veselého k uličnímu výboru za minulého režimu. „Dali jsme jako uliční výbor na lavici obžalovaného, který se vyjadřuje vulgárně. A já s jeho slovy nesouhlasím. Vnímám to jako obrovský problém, stejně jako u Magdy Vášáryové, která se neomluvila za svá slova. Slovům, které budí nenávist, musí být učiněna přítrž. Pan Veselý se alespoň omluvil,“ uvedl Juchelka.

Proti Juchelkovým slovům o uličním výboru se ohradilo hned několik koaličních politiků. „Zarazila mě. Nerozhodujeme o bytí a nebytí pana Veselého,“ reagoval místopředseda výboru Rudolf Salvetr (ODS).

21. května 2024

Vzhledem k tomu, že Veselý se jednání výboru neúčastnil, navrhl Ondřej Babka (ANO) hlasovat o přerušení projednávání tohoto bodu do příští schůze výboru. Neuspěl, pro byli jen zástupci opozice.

„Ukazujete svou touhu po nějaké pomstě a krvi, pokud nechcete projednávání přerušit, aby Veselý mohl přijít,“ hněval se Kolovratník. Veselého omluvu označil za velmi pokornou.

Vyjádření Veselého o Vášáryové zkritizoval po jeho vyřčení například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Pokud si tento člen Rady ČT smí tohle dovolit vůči přední dámě československé kultury a slovenské diplomacie a veřejného života a neponese za to žádné následky, bude Rada ČT a všichni její volitelé k smíchu. A k nevolení,“ napsal Kalousek.

Veselého chování odsoudili také zástupci současné vládní koalice, kteří avizovali, že se budou zabývat jeho odvoláním z Rady ČT. Od opozičních ANO a SPD se naopak Veselému dostalo zastání.

Na jednání mediálního výboru od různých poslanců v souvislosti s výrokem Veselého zaznělo, že prostředí v dnešní společnosti obecně zhrublo. „Jako veřejný činitel si dávám obrovský pozor na to, abych veřejný prostor nezatížil vulgarismy. Sice tady zmiňujeme emoce z atentátu, ale jak může rozdmýchávání verbální agrese skončit, vidíme na Slovensku,“ zdůraznil poslanec Jan Lacina (STAN).