Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Medicína v Ostravě? Chybí učitelé

Česko

Když nebudete mít dost odborníků, souhlas s výukou lékařů nedostanete. To vzkázala akreditační komise vedení Ostravské univerzity.

OSTRAVA Akreditační komise dala vážný zásah snům o zřízení lékařské fakulty v Ostravě. Zkritizovala způsob, jakým vedení Ostravské univerzity sestavilo seznamy učitelů budoucích lékařů. Jsou často příliš staří, nerozvíjejí vědeckou činnost nebo nepřipadá v úvahu, aby vedli výuku v Ostravě a současně řídili špičková pracoviště v Praze.

Akreditační komise vzkázala: Pokud nebudete mít dostatek odborníků, nemůžeme s výukou lékařů v Ostravě souhlasit. „Není to v žádném případě zákaz, žádost jsme nezamítli. Ale nemůžeme si dovolit připustit žádný nedostatek, všeobecné lékařství je závažný obor, kde může i drobná chyba mít obrovské následky,“ potvrdila LN předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková.

Přání Ostravské univerzity začít vzdělávat budoucí lékaře už od příštího akademického roku tím ale dostalo šrám. Vedení univerzity to však nevidí jako prohru. „Proces projednávání probíhá, já to vnímám naopak spíše pozitivně,“ míní rektor Jiří Močkoř. Vítá především rozhodnutí členů komise přijet na „místo činu“ do Ostravy, prohlédnout si prostory a promluvit si s konkrétními lidmi, kteří by se na výuce měli podílet.

„Obor všeobecného lékařství je mimořádný, není to standardní záležitost jako například matematika nebo čeština, kterou zajišťuje na dvě desítky lidí. Tady jich je desetkrát více, proto si cením toho, že členové komise proberou konkrétní požadavky s klíčovými garanty,“ vysvětluje Močkoř.

Za těžko představitelný označili komisaři například plán, aby mezi vyučujícími byli přednostové klinik z Prahy, protože vzdálenost 400 kilometrů je příliš velká na to, aby zvládali obě práce dobře. „Objevily se také návrhy na pedagogy, kteří již téměř nepublikují a jsou ve vysokém věku. To není diskriminace, ale každý z oborů v tak významné oblasti, jako je lékařství, musí mít dostatečné zázemí. Upozorňujeme na to pravidelně i fungující školy, že musí pro své obory vychovávat nové generace pedagogů,“ dodala Dvořáková. Pro komisi proto od univerzity žádá seznam klíčových pracovníků včetně toho, kde mají pracovní úvazky a kolik času mohou věnovat Ostravě.

Pro ostravské politiky je zřízení lékařské fakulty věcí prestiže. Třetí největší město republiky má sice fakultní nemocnici, ale nejbližší lékařská fakulta je v téměř sto kilometrů vzdálené Olomouci. Z jedenácti tuzemských nemocnic honosících se označením fakultní je ta ostravská jediná, která nemá přímo ve svém městě univerzitu vzdělávající budoucí lékaře. V nemocničním areálu se sice pohybují medici již nyní, ale dojíždějí - platí to například pro infekční kliniku, která slouží právě studentům z Olomouce.

Zástupci Ostravské univerzity podepsali s tamní nemocnicí a radnicí dohodu o spolupráci. Město univerzitě pro fakultu půjčilo část areálu bývalé Fakultní nemocnice OstravaZábřeh a postupně jí budovy převádí. Podle primátorova náměstka Lukáše Ženatého univerzitě dali asi 17 milionů korun, aby pomohli pokrýt náklady spojené s přípravami. Dvořáková přiznává, že materiální zabezpečení je na solidní úrovni. „Také sama žádost je jasná, obor je jasně definovaný. Klíčový je personál,“ dodává. Proto zvolili i výjimečný krok, komise pojede ověřovat zabezpečení oboru přímo do Ostravy na fakultu zdravotnických studií, která o akreditaci oboru lékařství žádá.

Rektor Močkoř věří, že svolení komise získá a že fakulta se otevře letos na podzim. „Přiznávám, že vzhledem k tlakům některých jiných lékařských fakult jsem spíše myslel, že naši žádost zamítnou hned. Takže podle mne se skutečně věc ubírá pozitivním směrem, komise to bere vážně,“ podotkl Močkoř.

Zástupci ostatních lékařských fakult se konkurence neobávají. „Ostravské fakultě fandím. Je ale nutné, aby měla ve všem zcela stejné podmínky, jako měly a mají všechny ostatní, nelze jí při akreditaci nic promíjet,“ uvedl Jan Žaloudík, který roky stál v čele Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Vyjasnit je podle něj nutné také způsob financování mediků - zda nová fakulta „ubere“ studenty ostatním či zda se navýší celkové počty.

***

Fakulty v ČR Zájemci o obor lékařství mohou studovat na Moravě pouze v Olomouci nebo v Brně. V Čechách fungují lékařské fakulty v Praze, v Plzni a civilní i vojenská fakulta v Hradci Králové. Iniciativy týkající se založení ostravské fakulty urychlila diskuse kolem záměru bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka změnit fakultní nemocnice na univerzitní. Tehdy zazněly obavy, jaký status by do budoucna ostravská nemocnice měla, protože v Ostravě se učí jen nelékařské obory.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!