Roku 1967 nasedli čtyři mladí muzikanti, tehdy již světově proslulí, na vlak, který jel z Paddingtonského nádraží v Londýně do velšského Bangoru a který měl již nějakou dobu přezdívku Mystický expres, protože se jím putovalo za novodobým prorokem. Hudebníci si říkali The Beatles a mystik, za nímž jeli, byl nevelký, pochechtávající se vousatý Ind, již tehdy známý jako Mahariši Maheš Jógi. Maha se překládá jako velký, riši znamená guru, duchovní vůdce. Fotografie, na níž Mahariši rozdává Beatles květiny, se stala jedním z určujících obrazů šedesátých let.
Setkání obohatilo obě strany - ačkoli se slavná skupina s duchovním vůdcem o rok později, během pobytu v jeho indickém ašrámu (duchovním centru) rozešla v nepříliš dobrém, Maharišiho učení a techniky transcendentální meditace Beatles rozhodně ovlivnila a její nepřímé stopy můžeme sledovat třeba v tak slavných opusech, jako je Lennonova píseň Imagine.
Setkání prospělo také Maharišimu - díky popularitě Beatles rozjel skvělý náboženský byznys, který má dnes hodnotu kolem miliardy dolarů. Hnutí za duchovní regeneraci (Spiritual Regeneration Movement) je nadnárodní korporace s vlastní globální satelitní televizí, která předplatitelům nabízí kurzy transcendentální meditace ve 22 jazycích do 144 zemí světa, a s komplexní sítí podniků, které prodávají masážní oleje, knihy, cédéčka, kurzy a duchovní konzultace.
Kromě toho provozuje „zdravotní střediska“ pro hodně bohaté zájemce o duchovní obrodu - čtrnáctidenní pobyt v ajurvédské klinice v nizozemském Valkenburgu stál roku 2001 kolem třiceti šesti tisíc korun. Připočítejme k tomu univerzity a charitativní organizace v pěti světadílech, realitní společnost Nebe na zemi a konzultantské firmy, které radí architektům a majitelům domů, jak stavět na základě védských principů.
Nové horizonty Maheš Prasad Varma se narodil pravděpodobně 12. ledna 1917 v indické kastě Ksatriya, sdružující autory a úředníky. Vystudoval fyziku a matematiku na univerzitě v Allahabadu. Tam se setkal s potulným mnichem, který ho zasvětil do tajemství jógy, odešel meditovat do Himálaje a vrátil se jako Mahariši Maheš Jógi, s novátorským pohledem na tradiční hinduistické hledání samádhí, duchovní obrody. Tyto praktiky zkoumal v Indii až do roku 1958, kdy začal prosazovat myšlenku „regenerace celého světa meditací“. Kdyby transcendentální meditaci praktikovalo pouhé jedno procento obyvatel zeměkoule, tvrdil, pak by proudění dobrých vibrací přemohlo přirozené tíhnutí k násilí. K meditování není nutné odcházet do ústraní klášterů a podobně, stačí si dvakrát denně vyhradit půl hodiny, věnované plně soustředění. O rok později otevřel nové sídlo v Hollywoodu.
Setkání s Beatles a jejich obrácení na víru transcendentální meditace otevřelo Maharišimu nové horizonty: setkával se s jednou celebritou za druhou. Meditovali Beach Boys, Rolling Stones, Shirley MacLaineová, Kurt Vonnegut a dokonce i šéf americké vojenské akademie generál Franklin M. Davis. Popularitě transcendentální meditace neublížila ani roztržka s Beatles, kteří náhle opustili jeho indický ašrám: podle Beatles byl důvodem Maharišiho sexuální útok na herečku Miu Farrowovou (Lennon o tom později napsal písničku Sexy Sadie), podle některých očitých svědků ale Mahariši Maheš Jógi neschvaloval požívání drog na svém sídle.
V sedmdesátých letech Mahariši opustil Indii a usídlil se napřed v Itálii, pak v Rakousku a pak počátkem devadesátých let v nizozemském Vlodropu. V Británii založil politickou stranu Přírodního zákona, která prosazovala obrodu světa jogínským létáním, nejzazší formou transcendentální meditace, která podle filmových záznamů spočívá v jakémsi nadskakování v pozici lotosového květu. Natural Law Party měla přinést světu harmonii prostřednictvím jedné velké meditační orgie.
Řekni drogám ne Roku 2004, rozhořčen podporou labouristické vlády pro americkou invazi do Iráku, nařídil Mahariši svým stoupencům, aby vysílali mírové vibrace do hlav poddaných Jejího Veličenstva, a změnili tak výsledek všeobecných voleb. Experiment se nesetkal s úspěchem, a Mahariši zanevřel na Británii, tohoto „škorpióna mezi národy“.
Je zajímavé, že na rozdíl od dalších polonáboženských uskupení popularita Maharišiho transcendentální meditace po úvodním rozkvětu šedesátých a sedmdesátých let neklesla. Mahariši Maheš Jógi zřejmě dokázal oslovit celou generaci „květinové moci“; psychedelické, extázi slibující barvotisky zjevně rezonovaly s lidmi, kteří experimentovali s narkotiky, ačkoli sám Mahariši byl proti: tvrdil, že extáze a vyššího duševního stavu lze docílit meditací bez drog a mnohem účinněji.
Také fascinace orientální mystikou (s níž přišli theosofové Madame Blavatské a kterou u nás propagovali a využívali spiritisté) tu nepochybně sehrála svou úlohu; transcendentální meditace s podtextem jistého svět zachraňujícího mesianismu nabízela alternativu ke konzumnímu způsobu života západní společnosti, aniž by úplně opouštěla doménu racionálnosti. Jestli hnutí přežije i po smrti svého proroka, to ovšem ukáže teprve čas.
O autorovi| Julek Neumann, divadelník, bývalý redaktor BBC