Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
15. října 2018 10:35, aktualizováno  16:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Medvěd na Valašsku napadl další zvířata. Pokud se sám nestáhne do hor, čeká ho zřejmě odchyt

Medvěd, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Medvěd, ilustrační foto. | foto: Petr LundákMAFRA

Zlín Medvěd napadl na Valašsku další zvířata. O víkendu to byl kohout v Jarcové, v pondělí pokousané ovce v Jablůnce, ty však přežily, jen je zranil, řekl Michal Bojda z olomouckého Hnutí Duha. Pokud se medvěd brzy sám nestáhne do hor, čeká jej zřejmě odchyt. Obec Jarcová na Vsetínsku již požádala krajský úřad o výjimku k odchytu.

Podle klasického postupu je však možné žádost vyřídit nejdříve za 15 dní. Podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) jde však o mimořádnou situaci. „Standardní průběh není možné nyní respektovat, zákon nám umožňuje realizovat odchyt už teď v době řízení,“ řekl v pondělí novinářům hejtman, podle kterého by měl být odchyt nařízen v nejbližších dnech.

Medvědi sice podle Čunka dříve v regionu žili, nyní tomu již tak není. „Myslím si, že to řádění, které předvedl, nemůžeme trpět,“ uvedl hejtman.

Ovce nepřežila útok medvěda.

Ovce nepřežila útok medvěda.

Oborníci se na případný odchyt už chystají. František Šulgan ze Správy CHKO Beskydy v pondělí uvedl, že se musí vytipovat místa, kam se klec umístí. Zatím také není jasné, kam by se odchycený medvěd převezl. Zvíře je možné vypustit do volné přírody, je však třeba mít povolení majitele či správce pozemku. Druhou variantou je umístění do zoologické zahrady.

„Jsme ve fázi příprav, bylo by nejlepší, kdyby vše utichlo, skončilo, kdyby odešel do hor, ale musíme být připravení,“ uvedl Šulgan. Dodal, že se zvažovala možnost využít k případnému odchytu klecí, které měl kraj na divoká prasata. Podle Šulgana to odborníci zavrhli, protože pro medvěda nejsou vhodné. Čunek v pondělí uvedl, že podle jeho názoru by byly dostatečné. Bojda jede v úterý pro odchytovou klec na Slovensko.

Medvěd se objevil na Valašsku v polovině září, přešel také na Zlínsko, poté se vrátil na Vsetínsko. Potrhal ovce, kozy, zničil také včelíny. Medvěda, který je podle odhadů starý asi čtyři roky, přilákala k blízkosti lidských obydlí letošní dobrá úroda ovoce, potřebuje se vykrmit před zimou. „Zdejší prostředí mu nahrává. Má nachystané úly, kolikrát nezabezpečená hospodářská zvířata. Je hodně ovoce, opuštěných sadů, je zde roztroušená zástavba,“ řekl již dříve Šulgan.

Medvěd, který byl spatřen u Březůvek a Doubrav na Zlínsku.

Medvěd, který byl spatřen u Březůvek a Doubrav na Zlínsku.

Na česko-slovenském pomezí se medvědi vyskytují dlouhodobě, jde však vždy jen o několik jedinců. Další medvěd žije podle odborníků v okolí Velkých Karlovic na Vsetínsku, je však schovaný v lese. Na Slovensku je podle odhadů nyní asi 1200 medvědů.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...